İlginizi Çekebilir



Trabzon Büyükşehir'den Uzungöl'de Bisiklet Heyecanı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Organinze edilen”Hayde Trabzon Hareket Zamanı” bisiklet etkinliğinin bir bölümü Uzungöl’de gerçekleştirildi.

Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli merkezlerinden Uzungöl’de gerçekleştirilen etkinlik 19 Eylül 2021 Pazar günü gerçekleştirildi.Etkinlik kapsamında bisikletleri ile Demirkapı Mahallesinden yola çıkan sporcular 18 KM’lik bir parkurun ardından bisiklet sürme etkinliklerini Uzungöl Merkez Camii önünde tamamladılar.

Saat 12:00 de başlayan etkinlik yaklaşık  60 profesyonel bisiklet sporcu , sivil katılımcılar ve protokolünde iştirak ettiği bisiklet sürme etkinliği güzel bir Uzungöl havasında güzel görüntülere sahne oldu.Vatandaşların yol kenarlarında toplanarak sporcuları alkışlayarak destek verdiği yarışma yaklaşık 3 saat sürdü.

AMAÇ UZUNGÖL’ÜN DOĞAL GÜZELLİĞİNİ DÜNYAYA DUYURMAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Hayde Trabzon,Hareket Zamanı” bisiklet etkinliğine Uzungöl’ün de dahil edilmesinin elbette ki Turizm açısından çok farklı bir amacı var.Bu etkinlik ile Uzungöl’ün doğal güzelliği,muhteşem doğası,doğa sporları altyapısı gibi bir çok özelliğinin dünyaya tanıtılması hedefleniyor.

Bu etkinlik kapsamında Demirkapı Mahallesinden başlayarak Uzungöl’e kadar uzanan 18 KM’lik parkur üzerinde yer alan Demirkapı Mahallesi,Solaklı dersi boyunca dere kıyısında uzanan doğa ile iç içe muhteşem parkur,Uzungöl Kültürünün temel yapı taşlarından Foga,İnan Kardeşler Alabalık Üretim Çiftliği,Muhteşem turizm altyapısı ile Yaylaönü Komları ve barajlar bölgesinin muhteşem altyapısı ile Uzungöl2e ulaşmanın tatlı heyecanı bu organizasyon ile tüm dünya ile paylaşılmak istendi.

HAYDE TRABZON HAREKET ZAMANI BİSİKLET ETKİNLİĞİNİ HATIRLAYALIM

16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Trabzon’da başlayan etkinlikler, her kesim tarafından büyük ilgi gördü. 16 Eylül 2021 Perşembe sabahı başlayan etkinlikler kapsamında yarışma boyunca Bisikletlerini alan Trabzonlular, sabah saatlerinde Trabzon Barosu önünde toplandı. 120 kişinin katıldığı ‘Ödüllü Bisiklet Turu’ ile başlayan etkinlikler, renkli görüntülere sahne oldu. Daha sonra Devlet Sahil Yolu’nda 155 kişinin katılımıyla ‘Hızlı Yürüme Yarışı’ yapıldı. Yarışlara katılmayan çok sayıda Trabzonlu vatandaş ise atmosferi yaşamak adına alanda hazır bulundu. 

 SAĞLIKLI BİR KENT AMACIYLA YOLA ÇIKTIK

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Karaoğlu, ‘Hayde Trabzon Hareket Zamanı’ etkinliğinin amacı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 16-22 Eylül tarihlerinde 2002 yılından itibaren tüm dünyada kutlandığını belirten Karaoğlu, “2019 yılında bu programa Türkiye genelinde 64 belediye dahil olmuştu. 2020 yılında Büyükşehir Belediyemizin de aralarında olduğu 638 belediyenin katıldığı bir etkinlik. Bir Avrupa Birliği Projesi. Proje kapsamında, kentimizdeki ve belediyelerimizdeki ulaşım planlarının yeniden düzenlenmesi, vatandaşlarımızı toplu taşımaya teşvik etmek, bisiklet ve yaya yollarının artırılmasına yönelik çalışmaların içerisinde olacağız. Avrupa Hareketlilik Haftası’nda bu yıl ‘Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik’ teması ile yola çıkıldı. Bizim de dileğimiz daha çok bisiklet ve yaya yollarının, patenlerin kaykayların kullanılması. Daha az emisyonlu bir yaşam, çevre dostu, çocuklarımız ve gençlerimizin geleceğine yönelik daha sağlıklı bir kent amacıyla yola çıktık. Bugün bisiklet turu ile başlayan etkinliklerimiz hafta boyunca İpekyolu Fuar Alanı’nda devam edecek. Tüm vatandaşlarımızın ücretsiz yararlanabileceği etkinliklerimiz olacak. Avrupa Hareketlilik Haftası’nın öncelikle Trabzon’umuza, ülkemize ve tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur ise, “16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Trabzon’da Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu’nun riyasetinde ciddi ve keyifli bir etkinlik düzenlemek istedik. Tanjant Yolu’nun bir şeridinde ilk defa motorlu araçlar olmadan bisikletler, kaykaylar yer aldı. Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla daha çevre dostu şekilde hareket etmek için bir farkındalık yaratmak istedik” ifadelerini kullandı.

 ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

‘Ödüllü Bisiklet Turu’, ‘Hızlı Yürüme Yarışı, ‘Bilyalı turnuvası’na katılanların arasından çekilen kura sonucu 30 kişi bisiklet kazandı. Kalan 31 bisiklet ve diğer sürpriz hediyeler, gerçekleştirilecek diğer yarışmaların ardından sahiplerini bulacak.

Yapılan farkındalığın insan hayatında bisikletin daha çok kullanılmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, böyle bir etkinliği Uzungöl'de yapma nedenlerinden biri de Uzungöl'ün doğal güzelliğini bütün Türkiye ve Dünya'ya duyurmak olduğunu ifade eden Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ayhan Pala " Güzel bir etkinlik,havada çok güzel dolayası ile bu etkinlikle birlikte özellikle bisiklet insan hayatında bizim gibi insanların hareketlilikle birlikte daha çok kullanılması ihtiyacını farkındalık ve duyarlılık ile göstermek istiyoruz " cümleleri ile sonlandırdı.