Trabzon 112 Çağrı Merkezi´ne Gelen Yaklaşık 20 Çağrıdan Sadece Biri Gerçek
Trabzon´da hizmet veren 52 ambulans 2015 yılında 2 milyon 166 bin 978 kilometre yol kat ederek 61 bin 658 hastayı sağlık merkezlerine ulaştırdı.
Tarih: 16.1.2016 11:14:03/ 2062okunma / 0yorum

Trabzon´da hizmet veren 52 ambulans 2015 yılında 2 milyon 166 bin 978 kilometre yol kat ederek 61 bin 658 hastayı sağlık merkezlerine ulaştırdı.

Aynı yıl çağrı merkezlerine 1 milyon 8 bin 894 çağrı gelirken, bunlardan 61 bin 658´i vaka olarak değerlendirilerek gerekli müdahaleler yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Kemal Süleyman, günlük ortalama çağrı merkezine 2 bin 817 arama yaptığını bunlardan ortalama vaka sayısının 170 civarında olduğunu kaydederek en büyük sıkıntılarının gereksiz meşguliyetler olduğunu söyledi. Süleyman, "Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Şube Müdürlüğü´ne bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde TTrabzon kent merkezinde 9, ilçelerde 21 olmak üzere 30 adet 112 kara ambulans istasyonu ve 1 adet helikopter ambulans istasyonu olmak üzere toplam 31 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu bulunmaktadır. 112 Acil Çağrı Merkezi ile toplamda 32 birim hizmet vermektedir. İl Ambulans Servisi Başhekimliğimize bağlı Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları ve 112 Acil Çağrı Merkezimizde konularında deneyimli yaklaşık 500 personel ile hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. İstasyonlarımızda 42 adet panelvan tipi kara ambulansı ve 9 adet özel donanımlı kara ambulansı, 1 adet motorsiklet ambulans kullanılmaktadır. Ambulans yaş ortalaması 4 yaştır. Bu ambulanslarımız ile 2015 yılı içerisinde 2 milyon 166 bin 978 kilometre yol kat etmiştir. Özel donanımlı ambulanslarımız içinde 5 adet Paletli Ambulans bulunmaktadır. Paletli ambulanslarımız ile 96 vaka nakli gerçekleştirilmiştir. Bu vakaların yüzde 85´i Ocak-Şubat ve Aralık aylarında gerçekleştirilmiş olup diğerleri paletsiz 4x4 özelliğine yönelik olarak vakaya ulaşım sağlanmıştır" dedi.

MOTOSİKLET AMBULANS 3 AYDA 93 VAKAYA ULAŞTI

Yaklaşık 3 ay önce hizmete giren motosiklet ambulansın 93 vakaya ulaştığını kaydeden İl Sağlık Müdürü Kemal Süleyman, "1 Ekim 2015 tarihinden itibaren motosiklet ambulans hizmeti de verilmektedir. Motosiklet Ambulans İleri Sürüş eğitimi almış 3 sağlık personeli tarafından yürütülmektedir. Personel sayısının asgari 5 kişi olması planlanmaktadır. 1 Ekim 2015 - 7 Ocak 2016 tarihleri arasında ´Motosiklet Ambulans´ toplam vaka sayısı 93´tür. 112 Acil Çağrı Merkezimizde acil çağrıyı karşılayan sağlık ekibi günlük 2 hekim ve 6 acil sağlık hizmetleri personelinden oluşmaktadır. 112 Acil Çağrı Merkezimize 2015 yılında toplam gelen çağrı sayısı 1 milyon 8 bin 894. Bu çağrılardan 61 bin 658´i vaka olarak değerlendirilmiştir. Günlük ortalama çağrı sayısı 2 bin 817 olup ortalama günlük vaka sayısı 170´tir. Tüm vakalar incelendiğinde vakaların yüzde 18´i kalp hastalıkları, yüzde 8´i solunum sistemi hastalıkları, yüzde 8´i psikiyatrik hastalıklar, yüzde 5´i trafik kazaları, yüzde 4´ü diğer kazalar ve yüzde 4´ü ise nörolojik hastalıklar olduğu görülmektedir" ifadelerini kullandı.

GELEN ARAMALARIN YÜZDE 90´ININ ACİLİYETİ YOK

Gelen aramaların yüzde 90´lık bölümünün acil olmayan aramalar olduğuna dikkat çeken Süleyman, "Yıllık ortalama 1 milyonun üzerindeki çağrı hacminin içinde vatandaşımızdan acil gelen vaka bildirimleri yanı sıra; hastanelerden gelen ve sağlık personelinden gelen sevk talepleri, hastaneler arası ve iller arası vaka organizasyonlarında yürütülen koordinasyon faaliyetlerine dair görüşmeler, ekiplerin genel koordinasyonuna dair görüşmeler de bulunmaktadır. Faaliyet alanı içindeki tüm bu görüşme ve çağrı trafiğine rağmen, gelen aramaların yüzde 90 kadarı aciliyeti olmayan aramalardır. Acil olmayan aramaların sonucunda diğer vatandaşlarımızın 112 çağrı merkezine ulaşmasını engellemekte ve asıl ihtiyaç duyan kişileri mağdur etmektedir" diye konuştu.

GEREKSİZ YERE ARAYAN 5 KİŞİYE KABAHATLAR KANUNU KAPSAMINDA CEZA

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Kemal Süleyman, Trabzon genelinde 2014 yılında 112 hattını gereksiz yada asılsız arayarak ihbarda bulunan 3 kişiye, 2015 yılında ise 5 kişiye Kabahatlar Kanunu kapsamında ceza verildiğini söyledi. Süleyman, şunları söyledi:

"Öncelikli sorunlardan biri 112 çağrı hattının gereksiz aranmasıdır. 112 Acil Çağrı Hattı hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken, ücretsiz olarak hizmet veren önemli bir hattır. 112 Acil Çağrı Hattı arandığı zaman isim-soy isim, karşılaşılan sağlık sorununun tam olarak ne olduğu ve adres bilgilerinin açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesi zaman kaybının yaşanmaması için son derece önemlidir. Hayati tehlike durumu olmayan kişiler tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmakta veya ulaşılamamaktadır. 112 Acil Çağrı Hattı´nın gereksiz meşgul edilmesi zaman ve iş gücü kaybına yol açmakta daha önemlisi gerçek acil vakalara ulaşmakta sorun oluşturmaktadır. Ayrıca sözel şiddet kapsamına giren, uygun olmayan çağrılar ise Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod uygulaması kapsamında değerlendirilip adli süreç başlatılmaktadır. 2015 yılında İl Ambulans Servisi Başhekimliğimizde 2015 yılında yapılan beyaz kod bildirimi sayısı 26´dır ve bu sayının 12´si 112 çağrı merkezine gelen sözel şiddet içerikli aramalardır. Kayıt altına alınan çağrılar hakkında hukuki süreç başlatılmıştır."

AMBULANSLAR VAKALARA GİDERKEN ZORLUKLARLA KARŞILAŞIYOR

Bölgenin coğrafi yapısı ve iklim şartlarının hastalara zamanında ulaşılmasını zorlaştırdığını da ifade eden Süleyman, "Vakalara giderken; yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi/verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulansın geçişine uygun olmaması gibi nedenler, ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Kış şartlarında yolların kapanması başta olmak üzere ilimizin coğrafi koşulları ve iklim şartlarından kaynaklanan nedenler hastalara zamanında ulaşılmasını zorlaştırmaktadır. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde mutlaka yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır" diye konuştu.

HELİKOPTER AMBULANS 179 VAKAYA ULAŞTI

Geçen yıl helikopter ambulansın 179 hastaya ulaştığını bu hastalardan 146 ´sının Trabzon´da gerçekleştiğini belirten Müdür Süleyman, "2015 yılında helikopter ambulans vaka sayısı 179´dur. Bu vakaların bölgesel dağılımı: Trabzon 146, Rize 10, Giresun 7,Gümüşhane 5, Artvin 4, Erzurum 3, Ordu 2, Samsun ve Kars 1 şeklindedir. Dolayısıyla bölgemizde tüm helikopter vakalarının yüzde 82´si Trabzon ilinde görülmektedir.

Hasta-yaralı transferinde il merkezinde Trabzon Havaalanı ve Hızırbey Heliport kullanılmakta, ilimizde hastaneye ait tek iniş alanı KTÜ Farabi Hastanesi iniş alanıdır.Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çaykara, Düzköy, Maçka, Of, Sürmene, Tonta,Vakfikebir ve Yomra ilçe merkezlerinde ise protokole esas olarak helikopter iniş alanı olarak ilçe statları kullanılmaktadır. Of Belediyesi ile yapılan görüşmelere neticesinde ilçede helikopter iniş alanı yapılması çalışmaları yürütülmektedir. Tüm belediyelerimizden iniş alanları ile ilgili aynı hassasiyeti beklemekteyiz. Yine aynı yıl uçak ambulansla nakli gerçekleştirilen vaka sayısı ise bölgemizde 41´dir" bilgilerini paylaştı
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´da Evde Sağlık Hizmetleri İstasyonu Açıldı
Çaykara´da Evde Sağlık Hizmetleri İstasyonu Açıldı
Çaykara ‘da Of Devlet Hastanesi bünyesinde Evde Sağlık Hizmetleri istasyonu açıldı.
Türkay Gümüş´ün Aday Adaylığı Trabzon´da Heyecan Yarattı
Türkay Gümüş´ün Aday Adaylığı Trabzon´da Heyecan Yarattı
Çaykaralı işadamı Türkay Gümüş´ün Trabzon Büyükşehir Belediye başkanlığına aday adayı olması kamuoyunda büyük heyecan yarattı.
Meme Kanseri Seni Bulmadan, Sen Onu Fark Et!
Meme Kanseri Seni Bulmadan, Sen Onu Fark Et!
Of Devlet Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Şaban Uysal, ”Meme kanseri ülkemizde ve tüm dünyada kadınlarda, en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür.8 kadından biri meme kanseri riski altındadır,” dedi.
Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!
Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!
Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesi Uzman Doktorlarından Ali Erdoğan,” Ruh sağlığı bozuklukları her yaş ve cinsiyetteki insanı etkileyebilmekte olup özellikle genç yaş grubunda çok sık rastlanmaktadır, ”dedi
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakımda
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakımda
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakım´da.Aslen Çaykara´lı olan ve İstanbul´da yaşayan Emre Cihan geçirdiği motorsiklet kazası sonrasında yoğun bakıma alındı.
Ataköy Çaykara´nın Nabzını Tutttu
Ataköy Çaykara´nın Nabzını Tutttu
Ataköy Cevdet Sunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Çaykara İlçe Merkezinde Gerçekleştirdikleri Örnek bir Etkinlik ile Çaykara İlçemizin Nabzını Tuttular.
Ahmet Hocaoğlu Yoğun Bakımda
Ahmet Hocaoğlu Yoğun Bakımda
İstanbul Bahcelievler Trabzonlular Derneği onursal Başkanı Çaykaralı Ahmet Hocaoğlu kalp krizi sonucu yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.
Çok Acele Kan Aranıyor
Çok Acele Kan Aranıyor
Ahi Evran Kalp Damar ve Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Tedavi Görmekte Olan Dursun Yazıcı İçin Çok Acele 0 Grubu RH (+) Kana İhtiyaç duyulmaktadır
Şizofreni Tedavisi Olan Bir Hastalıktır!
Şizofreni Tedavisi Olan Bir Hastalıktır!
Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde görev yapan Uzman Doktor Ali Erdoğan, 11 Nisan Dünya Şizofreni Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada,” Şizofreni tedavisi olan bir hastalıktır,” dedi.
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne Çaykaralı Doktor Atandı
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne Çaykaralı Doktor Atandı
Yaklaşık 2 aydan bu yana Şırnak Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı görevini sürdüren Çaykaralı Uzman Dr. Nedim Uzun, İl Sağlık Müdürü olarak atandı.
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Hayattır
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Hayattır
3-9 Kasım Organ bağışı haftası dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Op.Dr.Şaban Uysal, “Unutmayalım ki Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basınımıza ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir,” dedi.
14 Mart Tıp Bayramı Of Devlet Hastanesinde Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Of Devlet Hastanesinde Kutlandı
Trabzon Of ilçesinde 14 Mart Tıp Bayramı düzenlenen çeşitli etkinlikle kutlandı.
Bu Sağlık Hizmetini Kaçırmayın
Bu Sağlık Hizmetini Kaçırmayın
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca “Pembe Prenses” adlı Mobil Tır kanser tarama aracı Çaykaraya gelecek.
Çaykara´da Velilere Diyabet Farkındalık Eğitimi
Çaykara´da Velilere Diyabet Farkındalık Eğitimi
Zeki Bilge İlkokulu Tarafından Hazırlanan Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama Ve Bilgilendirme Projesi Kapsamında Velilere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.
Bölge Halkı Bizi Tercih Ediyor
Bölge Halkı Bizi Tercih Ediyor
Of İlçesi Devlet Hastanesi Başhekimi Şaban Uysal, başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiriyor.
Ataköy Hastanesine Doktor Ataması
Ataköy Hastanesine Doktor Ataması
Ataköy Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine uzman hekim ataması yapıldı.
Of- Devlet Hastanesinde Yeni Uygulama!
Of- Devlet Hastanesinde Yeni Uygulama!
Of Devlet Hastanesinde Mart ayında başlayan mesai harici poliklinik uygulaması vatandaşları sevindirdi.
Of Devlet Hastanesinde Tıp Bayramı Kutlandı
Of Devlet Hastanesinde Tıp Bayramı Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Of devlet hastanesinde tüm sağlık çalışanlarının katılımıyla kutlandı.
Hastanın Karnından 2 Kilogramlık Kitle Çıktı
Hastanın Karnından 2 Kilogramlık Kitle Çıktı
Trabzon´un Of İlçe Devlet Hastanesi´nde gerçekleştirilen ameliyatla kadın hastanın karnından yaklaşık 2 kilogramağırlığında kitle çıkartıldı.
AIDS Hastalığının Olmadığı Bir Dünya
AIDS Hastalığının Olmadığı Bir Dünya
1 Aralık Dünya AIDS günü olması dolayısıyla Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü bi basın açıklaması yayınladın.
Dr.Köksal Hamzaoğlu´dan, Akciğer Kanseri Uyarısı!
Dr.Köksal Hamzaoğlu´dan, Akciğer Kanseri Uyarısı!
Halk Sağlığı Trabzon İl Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu Akciğer Kanseriyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Gazetecilerden Başhekime Ziyaret
Gazetecilerden Başhekime Ziyaret
Anadolu Basın Yayın Birliği Trabzon şubesi yönetimi “Fizyotem Tıp Merkezi” mesul Müdürü Uzman Dr.M.Kürşat Topal´ı makamında ziyaret etti
Of´ta Yoğun Bakım Ünitesi Törenle Açıldı!
Of´ta Yoğun Bakım Ünitesi Törenle Açıldı!
Of- Devlet hastanesi Acil Servis ve Yoğun Bakım ünitesi törenle açıldı.
Hastaneye Çaykaralı Müdür
Hastaneye Çaykaralı Müdür
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine Çaykaralı Müdür Atanmıştır
Eski Muhtar Mikdat Şahin´den İyi Haber Var!
Eski Muhtar Mikdat Şahin´den İyi Haber Var!
Önceki gün kullandığı Kamyonla uçuruma yuvarlanarak ağır yaralanan Mikdat Şahin´den iyi haber var.
Doktor Cinayeti Protesto Edildi
Doktor Cinayeti Protesto Edildi
Samsun`daki Doktor Cinayeti (KTÜ) Tıp Fakültesinde Okuyan Öğrenciler tarafından Protesto edildi
87 Yaşında Hayata Yeniden Tutundu
87 Yaşında Hayata Yeniden Tutundu
Çaykara Şahinkaya Mahallesinden, `ameliyat edilemez` denilen 87 yaşındaki Mehmet Kamaoğlu Of devlet hastanesinde gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi