İlginizi Çekebilir  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok
  • Çarşamba 0 ° / 0 ° Yok

Turizmin Canlandırılması için çalışmalara hız verildi.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Mustafa Asan, Turizmin canlandırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Mustafa Asan,  Kovid19 salgınının etkisini kaybetmeye başlamasıyla seyahat kısıtlamalarının sonlandırılıp ulaşım ve turizm hareketliliğinin başladığı bu günlerde  Sertifikasyon Programı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Asan," Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, dünyada ilk örneklerinden biri olan ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’na çok önem vermekteler. Bakanlığımız, ülkemize yoğun yolcu tedariki yapan tur operatörlerinin tamamını sertifikasyon sistemi hakkında bilgilendirdi. Sertifikasyonda temel kriter sosyal mesafe. İkinci konu hijyen, üçüncü konu personelin eğitimi, dördüncü kural da tüm bunların denetimi. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın web sitesinden belgeyi alan tesisler duyurulacaktır. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecek. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmış olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, ilk aşamada Türkiye’ye yoğun turist gönderen 70 ülkeye niyet mektupları gönderdi. Daha sonra 97’ye çıktı ve bu sayı 170’e tamamlanacak. Kültür ve Turizm Bakanımız, Dış İşleri Bakanlımız ile yabancı ülkelerdeki muhataplarını arayarak bilgilendirme yapmaktalar, Büyükelçilerle görüşmekteler.  Bu yoğun çalışma sürecinde, ilimizde Sertifika alana işletme sayımızın fazlalığı, tanıtımda ilimizin elini güçlendirecektir. Muhtemelen hem iç turizm hem yurt dışından gelen turist trafiğinde turistler, sertifikasyonlu tesislere öncelik verecektir. Bu belgelendirmeye başvurmak isteyen işletmeler, yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvuruda bulunabilecekler,"dedi..

Turizm hareketliliğinin artması için Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yoğun olarak çalıştığı İfade eden Asan, " bu süreçte,  Trabzon Havalimanı’ndaki pist çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlandı ve 1 Haziran’da başlayan iç hat uçuşlarına açılan ilk havalimanlarından birisi de Trabzon Havalimanı oldu. İlimiz ve bölgemiz için büyük öneme sahip dış hat uçuşlarının da bir an önce başlayabilmesi için yoğun çalışmalar devam etmektedir," ifasesini kullandı.