Uzungöl Halkı Tek Yürek
Uzungöl Tek Yürek…İmar Planı olmayan Uzungöl´de İmara aykırı oldukları gerekçesi ile Yıkım Kararı verilen ve İnşaat Sahiplerine Yıkım İşlemleri için Tebligat gönderilen Uzungöl´de Tüm Uzungöl Halkı Haklı davasında tek yürek olarak bir araya geldi.
Tarih: 7.10.2019 11:01:31

Uzungöl Tek Yürek…İmar Planı olmayan Uzungöl´de İmara aykırı oldukları gerekçesi ile Yıkım Kararı verilen ve İnşaat Sahiplerine Yıkım İşlemleri için Tebligat gönderilen Uzungöl´de  Tüm Uzungöl Halkı Haklı davasında tek yürek olarak bir araya geldi.

İmar Planı olmaması sebebi ile Kendi Tapulu Arazisi üzerinde Kamu Alanına hiçbir şekilde zarar vermeden ve de Uzungöl´ün Muhteşem Doğal Güzelliğini Korumaya büyük bir özen göstererek yapılan bu binalar için Uzungöl Halkı şimdi çözüm bekliyor.

Yıkım yerine kalıcı bir İmar Planı Bekleyen Uzungöl Halkı hazırlanacak olan İmar Planın ın hem Uzungöl´ün Doğal Yapısını Korumasını hem de İnsanlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermesini bekliyor.

/resimler/2019-10/7/1104036232106.jpg

Hazırlanacak olan İmar Planının mutlaka Yerli Halkın görüşü alınarak hazırlanması gerektiğini ifade eden Uzungöl Halkı Hazırlanacak olan İmar Planında Bölge gerçeklerinin mutlaka yer alması gerektiği Bölge gerçeklerinin içinde olmadığı bir İmar Planının ise Uzungöl gerçekleri ile uyum sağlayamayacağı gerçeği vurgulanıyor.

HER TARAFTAN DESTEK YAĞIYOR

Öte Yandan Uzungöl dışında yaşayan onbinlerce vatandaş da sosyal paylaşım sitelerinden yayınladıkları mesajler ile Uzungöl´lü hemşerilerine destek veriyor.

Bir Çok Sivil Toplum Kuruluşu ve Kooperatif Yönetimi de yayınladıkları mesajlar ile Uzungöl Halkına Destek vermeye devam ediyor.

UZUNGÖL HALKINDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Öte Yandan Uzungöl Muhtarlığı,Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği,Uzungöl Turizmciler Derneği ve Uzungöl BİRUZ Yönetim Kurulu da Uzungöl Halkı ile bir araya gelerek Ortak bir Basın açıklaması yayınladılar.

Bursa Uzungöl Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bilgi İşlem Sorumlusu Abdullah Özen ile Özgür Gürsel Karagöz  tarafından kaleme alınan Basın Açıklaması Uzungöl insanının duygularına tercümanlık yapıyor.

İşte o Basın açıklaması..

500 yıllık tarihi geçmişi olan bir toprağın, Şerah´ ın, sizin bildiğiniz adıyla Uzungöl´ ün insanları olarak sizlere sesleniyoruz.
Nesiller boyu bu topraklarda yaşamış, kültürlerine ve benliklerine sahip çıkmış, 1100m rakımlı bir coğrafyada, tabiatın en elverişsiz şartlarına direnmiş, keçinin dahi çıkmayacağı zirvelere ev yapmış bir neslin insanlarıyız. Bundan 50 yıl önce şanslımızın memur, daha da şanslımızın Almanya´ya gurbetçi gittiği bu coğrafyada hepimizin öğünü aynıydı; lahana, mısır ekmeği ve turşu.
Bilmiyorsanız söyleyelim, güzelliğine aldanmışsanız düzeltelim, biz ova insanı değiliz. Bağımızda bahçemizde fındık, çay yoktur bizim. Allah verdiyse bir kara lahana, topraktan taşları ayıklamışsak biraz da patates. Domatesi ilk gören büyüklerimiz elma sanmışlar, fıkra değil, şaşırmayınız.
Gün geldi göçlere zorlandık, Devlet kendi eliyle uğurladı bizi toprağımızdan, “Yaşam zor, şartlar çetin, gidin şu ovalara yerleşin,” dedi. Gittik, kimimiz oralara yerleşti. Kimimizin babası için para kazanmanın gurbetten başka çaresi yoktu. Gurbette duvarımızda Uzungöl fotoğrafına baka baka büyüdük.
Belediye olduk sonraları, ne güzel dedik, “asırlarımızın doğup büyüdüğü, nesilleri büyüttüğü ve öldüğü topraklarda bizim de sözümüz var artık.”
Seçtik, seçildik, bilmiyorsanız söyleyelim; biz imece ile yaşamayı bildiğimiz için, kendi idare etmede hiç zorluk çekmedik. “Devlet baba” versin diye kaşık ve tencere elimizde de kaymakamlık, valilik kapısında beklemedik. Tanıdığımızın annesi öldü, hastaneye yetiştiremedik. Gittik ambülans aldık, belediyemizin önüne çektik. Yolumuz kapandı, Trabzon´dakilerin keyfi bozulmasın dedik, kepçemizi, greyderimizi, çekicimizi aldık. Evlerimiz yanar, yetişen olmaz dedik, itfaiyemizi bile aldık.
Elektrik kablolarına çengel atmayı öğrenmedik, dağlardan içme suyumuzu kendimiz aşırdıkta getirdik, 1960´larda Solaklı vadisinde dahi elektrik yokken, kendi aldığımız jeneratörle evlerimize elektrik getirdik. Devletin malına göz dikmedik, gasp etmedik, ağaç kesmedik, yol kesmedik, “devlet baba kesenden bir altında bana” diye hiçbir makama, makam sahibine kendimizi acındırmadık.
Kısacası; dik oynadık, dik sevdik, dik yaşadık.
Sonra turizm geldi topraklarımıza, derede yüzen balığın, ayağımızın altındaki yerin başka bir kıymeti varmış, anladık. Alamanya görmüş büyüklerimiz açtılar yolu, birkaç bungalov, tereyağında alabalık ile düştük yola.
Büyüdük ve büyüdük.
Eh, karınca değiliz, toprak üstünde yaşamıyoruz, evlerimiz asırlık, rüzgar bi kapısından giriyor, diğer kapısından çıkıyor. Evin çocuğu büyüdü, evlendi, ev istedi, iş istedi. Kendi memleketinde zaten bu kimin hakkı değil ki.
İmar Planı diye bir şey varmış, işte o vakitler tanıştık. Ya kumaş yetmedi, ya biz büyüktük, bir türlü üstümüze biçilemeyen bu elbisenin içinde 59 yıl yaşadık. Sonra sonra devlet babamız itiraf etti; “biz sizin güncel imar planınızı google map üzerinden, masa başında çizdik.”
Büyüklerimiz var elbet, o büyüklerden değil, başka büyüklerden. “Yüksek mevkide tanıdıkları olan” büyüklerden, bi sabah uyandık, imar gelmiş, onlar ruhsat almış, ertesi gün imar planı iptal edilmiş. Yıldızlı yaldızlı otellerde yapılmış.Hem de doğal afet alanlarına, sel baskın alanlarına, dere yatağı kenarlarına, orman alan sınırlarına… Şaşırdık. Sonra sonra şaşılacak bir şey kalmayınca memlekette, şaşırmayı da bıraktık. Dile kolay, 57 yıllık geçmişte,toplamda 9 ay planını imar planını ya gördük ya da göremedik.

Madem öyle, evimiz eskidir, tadilat edelim dedik, “OLMAZ!” diye bir ses gürledi üstümüzden, tescilli evmiş, öğrendik. “Ustasını bul aynısını yaptır” dedi devletimiz, “o ahşap ustaları ve zanaatlar öleli çok oldu devletim” diyemedik.
Biz bi Çernobil´den, bi Trabzonspor´dan bir de Uzungöllüler olarak imar planından çok çektik.

Kinayelerden kasıt niyetimiz ciddiyetsiz alınmasın, Anayasa da biliyoruz, hatırlatalım;
“ANAYASA MADDE 23 Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak;
ANAYASA MADDE 57.– Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır.”

Gelelim sözün özüne ve nihayetimize;
Size seyir yeridir Uzungöl; bize ev.
Sizlere, çok pahalı yahu dur; bize sorsan; git bi de Bodrumu, Alaçatıyı gör.
Size sorsak işgalciyizdir; bize sorsan, tapulu arazileri üzerinde Anayasal haklarımızı aramanın neresi işgal?
Size sorsak katletmişizdir tabiatı; bize sorsan gel bir tane ağaç keseni bul.
Size sorsak imar kirliliğidir; bize sorsan “hanidur o imar pilani?”
Size sorsak arap kaynıyordur; bize sorsan, özerkliğimizi ilan edip, girişte pasaport kontrolü mü yapalım?
Size sorsak; yakın, yıkın oraları, devlete isyandır bu; bize sorsan, Çüş! O kafadan adam çıkmaz buralarda.
Size sorsak, bi göle beton dökmedik, bize sorsan; fışki yema, gölün etrafında belediyelerden iş alan müteahhitler biz miydik?

Bunca yıldır ses etmedik, sessizliğimiz suçluluğumuza yoruldu. Doğrudur, memleketimizde olup bitenlerin bu raddeye gelmesinden önce sesimizi çıkartmalıydık.
Gelelim öz eleştirimize; yokluğun içinde büyümüş kuşaklardan geldiğimizi kendimize anımsatacağız. Hangi dağın karı, hangi derenin suyu olduğumuzu, bu tabiatla var olup, onunla yok olacağımız dersine tekrar çalışacağız. Çokça kabahatimiz var. Ama ellerimiz, bizi yıkmak isteyenlerin elleri kadar kirli değil, bilesiniz.
Tasasını da çekmeyin, siz bir kartpostalın derdindesiniz, bizse doğduğumuz ve öleceğimiz yerin.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzungöl Halkı Yürek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yıkım mı, Gönül belediyeciliği mi ?
Yıkım mı, Gönül belediyeciliği mi ?
Emekli öğretmen Mehmet Şahin´in kaleme aldığı ‘Yıkım mı, Gönül belediyeciliği mi?´ adlı makaleyi yayınlıyoruz.
Adam Gibi Adam Olmak
Adam Gibi Adam Olmak
Çaykaralı hemşehrimiz araştırmacı-yazar İbrahim Tuncer´in kaleme aldığı “ADAM GİBİ ADAM OLMAK” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Uzungöl´ü Anlamak
Uzungöl´ü Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl´ü Anlamak İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Çaykara Dernekpazarı Derneğinden Uzungöl´e Destek
Çaykara Dernekpazarı Derneğinden Uzungöl´e Destek
Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği Trabzon Derneği tarafından Uzungöl´de gerçekleştirilmesi Planlanan Yıkım Çalışması ile ilgili olarak Uzungöl Halkına Destek olmak amacı ile bir basın açıklaması yayınlandı.
Hanefi Şahin´den Derdiniz Nedir?
Hanefi Şahin´den Derdiniz Nedir?
Hanefi Şahin Hocamız yazdığı güzel şiiri ile Yıkım Çalışmasının yanlışlığını ifade etti ve yetkililerin bu konudaki kararlarını yeniden gözden geçirmelerini talep etti.
Gurbet´ten Uzungöl´e Dev Destek
Gurbet´ten Uzungöl´e Dev Destek
1965 Yılında Şirin Beldemiz Uzungöl´den Van Özalp Dönerdere Köyümüze İskan olarak giden Hemşerilerimiz Uzungöl´deki kardeşlerine yönelik bu yıkım çalışmasına büyük tepki gösteriyor.
Uzungöl Derneklerinden Uzungöl´e Tam Destek
Uzungöl Derneklerinden Uzungöl´e Tam Destek
İstanbul ve Bursa´da Faaliyetlerini sürdüren Uzungöl Kültür Ve Yardımlaşma Dernekleri Uzungöl´de gerçekleştirilmeye çalışılan Yıkım Çalışmaları ile ilgili çeşitli Mesajlar yayınlayarak Uzungöl Halkının yanında olduklarını ifade ettiler
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 5 yaralı
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 5 yaralı
Çaykara-Of Karayolu Dernekpazarı çıkışında meydana gelen kazada 5 Kişi yaralandı.
Uzungöl´ü Cezalandırmak
Uzungöl´ü Cezalandırmak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl´ü Cezalandırmak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´ün Kapılarını Dünyaya Açan Adam
Uzungöl´ün Kapılarını Dünyaya Açan Adam
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl´ün Kapılarını Dünyaya Açan Adam isimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Zorluoğlu ailesinin en mutlu günü
Zorluoğlu ailesinin en mutlu günü
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu´nun oğlu dünya evine girdi.
Dursun Ali İnan Müzesi 27 Eylül Cuma Günü Açılıyor
Dursun Ali İnan Müzesi 27 Eylül Cuma Günü Açılıyor
11 Ağustos 2019 Pazar Günü itibarı ile Uzungöl Dostlarının beğenisine sunulan Dursun Ali İnan Müzesinin Resmi Açılışı 27 Eylül 2019 Cuma Günü Saat 11.00´da gerçekleştirilecek.
Mehmet İnan Yine Büyüledi
Mehmet İnan Yine Büyüledi
Uzungöl´ün Kapılarını Dünyaya açan İsim Dursun Ali İnan´ın Turizmci Oğlu Uzungöl´lü Genç İş Adamı,Profesyonel Fotoğraf Sanatçısı,Doğa Dostu ve de güçlü Kalemi ile olaylara farklı bir bakış açısı getiren Genç Şairi Mehmet İnan hayatımıza yine farklı bir pencereden bakmaya devam ediyor
Akyüz Ailelerinin En Mesut Gecesi
Akyüz Ailelerinin En Mesut Gecesi
Uzungöl´ün en sevilen Genç İsimlerinden Ahmet Akyüz ile Gülseren Akyüz 15 Eylül 2019 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere Destan Muhteşem bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET dediler.
Uzungöl´de Masal Tadında Bir Düğün
Uzungöl´de Masal Tadında Bir Düğün
Uzungöl´ün sevilen isimlerinden Cemal Şimşek ile Elmalı Mahallesinden Kader Kaplan 14 Eylül 2019 Cumartesi Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Muhtaşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Hasan Erol ve Meslek yüksekokulu!
Hasan Erol ve Meslek yüksekokulu!
Çaykara Yüksekokul istiyoruz Platformu Başkanı Seyyit Türker´in kaleme aldığı,” Hasan Erol ve Meslek Yüksekokulu” adlı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
Uzungöl´de Yunus Gamze´sine Kavuşuyor
Uzungöl´de Yunus Gamze´sine Kavuşuyor
Uzungöl´ün En sevilen İsimlerinden Yunus Zeki İnci ile İstanbul´dan Gamze Gökeri 15 Eylül 2019 Pazar Akşamı Uzungöl Sofram Restaurant´ta gerçekleştirilecek olan Muhteşem Bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET Diyecekler.
Yeni Bir Eğitim Yılına Başlarken
Yeni Bir Eğitim Yılına Başlarken
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Yeni Bir eğitim Yılına Başlarken" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Bursa´da İkinci Uzungöl Rüzgarı
Bursa´da İkinci Uzungöl Rüzgarı
Uzungöl Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından Geleneksel olarak gerçekleştirilen Geleneksel Sonbahar Şenliğinin ikincisi 15 Eylül Pazar Günü Bursa´da gerçekleştiriliyor
Uzungöl´de Masal Tadında Bir Düğün
Uzungöl´de Masal Tadında Bir Düğün
Uzungöl´de masal Tadında güzel bir düğün…Uzungöl´ün sevilen Genç İsimlerinden Fatih Danış ile yine Uzungöl´de herkesin çok saygı duyduğu Sümeyye Genel muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Fatih İle Sümeyye´den Düğüne Davet
Fatih İle Sümeyye´den Düğüne Davet
Fatih İle Sümeyye´den Düğüne Davet
Uzungöl´de Tevfik Kübra´sına Kavuştu
Uzungöl´de Tevfik Kübra´sına Kavuştu
Uzungöl´de Tevfik Kübra´sına Kavuştu
uzungöl muhtarın kızı evlendiriliyor
uzungöl muhtarın kızı evlendiriliyor
Muhtarın Düğün Heyecanı
Uzungöl´de Tevfik Kübra´sına Kavuşuyor
Uzungöl´de Tevfik Kübra´sına Kavuşuyor
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden ve Turizm Çalılşanlarından Tevfik Şen ile Ankara´dan Kübra Nazlı 31 Ağustos 2019 Cumartesi Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilecek olan Muhteşem bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET diyecekler.
Sümeyye İle Mesut´un En Mesut Geceleri
Sümeyye İle Mesut´un En Mesut Geceleri
Uzungöl´ün Sevilen İsimlerinden Kamil Gosgoroğlu´nun Dünyalar güzeli Kızı Sümeyye ile Trabzon´dan Mesut Yılmaz bu hafta sonu gerçekleştirecekleri iki farklı düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET diyecekler.
Uzungöl´de Muhammet Elif´´ine Kavuşuyor
Uzungöl´de Muhammet Elif´´ine Kavuşuyor
Uzungöl´ün Sevilen Genç İsimlerinden Muhammet İnci ile Elif Akyüz 2 Eylül Pazartesi Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilecek olan Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET Demeye hazırlanıyorlar.
Ufuk Özen Alibeyoğlu´nun Yeni Görev Yeri Ardeşen Kaymakamlığı
Ufuk Özen Alibeyoğlu´nun Yeni Görev Yeri Ardeşen Kaymakamlığı
Çaykaralı hemşehrimiz Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu Bitlis Güroymak ilçesi Kaymakamlığı görevini tamamlayarak ilçeden ayrıldı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi