Uzungöl Halkından Yıkım Kararına Tepki
Çaykara Belediyesi tarafından Bölgedeki İmar Barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımı için Yapı Sahiplerine gönderilen Tebligat Yapı Sahiplerine ulaşırken Binaların 5 Ekim 2019 Tarihine Kadar Boşaltılmak İstenmesi Uzungöl Halkı ve Uzungöl´de bulunan Turizm İşletmeleri tarafından tepki ile karşılandı.
Tarih: 3.10.2019 17:12:47

Çaykara Belediyesi tarafından Bölgedeki İmar Barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımı için Yapı Sahiplerine gönderilen Tebligat Yapı Sahiplerine ulaşırken Binaların 5 Ekim 2019 Tarihine Kadar Boşaltılmak İstenmesi Uzungöl Halkı ve Uzungöl´de bulunan Turizm İşletmeleri tarafından tepki ile karşılandı.

Yapılarının Haksız yere yıkılmak istendiğini ifade eden Uzungöl Halkı konu ile ilgili olarak Bir Basın Açıklaması gerçekleştirdi.

ÇİÇEK-UZUNGÖL HALKI BİR BÜTÜNDÜR

Trabzon´un turizm merkezi Uzungöl´de 118 binaya yıkım kararının çıkmasının ardından bugün Uzungöl Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı.  Yıkılacak binalara tebligat gitmesinin ardından yapılan basın açıklamasında zararın 200 – 300 milyon TL civarında olacağı ifade edildi.  Yaklaşık 200 kişiyle birlikte yapılan basın açıklamasını, Uğur Çiçek okudu./resimler/2019-10/3/1715595222592.jpgSözlerine ilk olarak Uzungöl´ün tarihinden başlayan Çiçek, turizm merkezinin ilk olarak 1957 yılında belediye olmaya hak kazandığını 1962 yılında ise belediye teşkilatının kurularak halka hizmet vermeye başlandığını vurguladı. 

Uzungöl´ün sadece turistlerin ziyaret ettiği merkez olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Uğur Çiçek “Burada yaşayan insanların artan konut ihtiyacını karşılama konusunda Yerel Yönetimlerimiz ve Merkezi Yönetimlerimiz maalesef ilgisiz ve kayıtsız kalmışlardır” dedi. 

 Uzungöl´de en büyük sıkıntının İmar Planı olduğunu kaydeden Çiçek, “Uzungöl´de Turizm 1974 Yılında başlamıştır.Aradan geçen 45 sene sürecinde Uzungöl´de sadece 1993 Yılında Turizm Amaçlı İmar planı,1998 Yılında SİT Alanı getirilmiştir. 2006 Koruma Amaçlı İmar Planı getirilmiş bu Plan 2008 Yılında İtirazlar sonucu iptal edilmiştir.  2014 Yılında tekrar Bakanlık tarafından İmar Planı getirilmiş bu plan 2015 Yılında revize edilmiş ve 2018 Yılında ise yine İtiraz neticesinde bu İmar Planı da Uygulanabilir olmaması sebebi ile İptal edilmiştir” diye konuştu. /resimler/2019-10/3/1716321160737.jpgEN KÜÇÜK ZARAR VERİLMEMİŞTİR

Uzungöl´de İmar Planı olmamasına rağmen insanların kendi tapulu arazilerinde, imkanları ölçüsünde evi ve tesis inşa ettiğini kaydeden Çiçek,  “Tüm bunları yaparken dört tarafı Orman ile çevrilmiş Doğa harikası olmasına rağmen hiçbir şekilde Ormandan tek bir ağaç dahi kesilmemiş ve de Uzungöl´ün Muhteşem Doğasına hiçbir şekilde en küçük bir zarar dahi verilmemiştir” dedi. 

Uzungöl´e 2019´un ilk 8 ayında Trabzon Valiliğinin Plaka Tanıma Sistemine göre toplamda 782 bin araç girişi, 3 milyon 128 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ettiğini ifade eden Çiçek, “Uzungöl İnsanı Tarih boyunca çalışkan ve uysal yapısı ile hiçbir zaman Mahkeme kapısını tanımamıştır. Ancak Getirilemeyen İmar Planı sebebi ile Günümüzde 800-850 kişi Mahkeme süreci ile karşı karşıya gelmiş hatta ceza alarak hapis yatmak zorunda kalmıştır. Günümüzde Uzungöl gibi Turizm Cennetleri sayesinde Önce Trabzon İlimiz,sonra Karadeniz Bölgemiz ve de Şirin Ülkemiz Turizm alanında Tüm Dünyaya hitap edebilecek bir konuma sahiptir” dedi. /resimler/2019-10/3/1717001161278.jpgOLMAYAN İMAR PLANI NASIL UYGULANABİLİR

 Çiçek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Üzülerek ifade etmek isteriz ki Uzungöl insanı alkışı hak etmesi gerekirken Günümüzde gelinen nokta itibarı ile alın teri ve emeğini kaybedecek duruma gelmiştir. Çünkü kendi elinde olmayan getirilemeyen İmar Planı sebebi ile Uzungöl insanı cezalandırılacak bir konuma getirilmiş İşyerleri ve konutlar için Yıkım kararı verilmiştir. Uzungöl İnsanı olmayan bir İmar Planına nasıl uyabilirdi. Hukuki olarak soralım…. Kuralları konulmamış olan bir İmar Planından dolayı Uzungöl İnsanını cezalandırmaya kalkmak sizlere ne kadar Adaletli görünüyor Uzungöl Halkı olarak İmar Planı ortaya konulduktan sonra Fiziki Görünüm olarak Uzungölün ismine hiç yakışmayan çarpık görünümlü yapıların düzeltilmelerinin çok kolay olduğunu da rahatlıkla görmekteyiz. Ve de bu çarpıklığı düzeltmeye hazırız. Uzungöl İnsanı olarak en büyük özlemimiz Yetkililerimiz tarafından Hem Şirin Beldemiz Uzungöl´ü Koruyacak olan hem de İnsanlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan Uygulanabilir bir İmar Planının bir an önce Halkımızın önüne konulmasıdır. Gerçekleştirilmesi Planlanan Yıkım Çalışmasının Uzungöl İnsanına Maliyeti Yaklaşık 300 Milyon TL´nin üstündedir”

  MAĞDURİYET NASIL GİDERELİECEK

 Mağduriyetlerin nasıl giderileceğini soran Çiçek, “Uzungöl Halkının hem barınma hem de Turizm Anlamında Ülkemiz ve Dünya Turizmine Hizmet sunabilmek amacı ile yapmış olduğu bu yapıların yıkılması durumunda bu insanların mağduriyetleri nasıl giderilecektir. Yıkımı gerçekleştirilmesi Planlanan bu Tesislerimizin ve evlerin Banka Borçları nasıl ödenecektir. Bu yüksek maliyeti ne halkımız ne bölgemiz ne de Ülkemiz kaldırabilecek durumda değildir. Bu anlamda Uzungöl Halkı olarak gerçekleştirilmesi Planlanan bu Yıkım İşlemlerinin Acil olarak durdurulması ve Hazırlanacak olan Plan Çerçevesinde İnsanlarımızın mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Uzungöl İnsanı olarak Kesin Kararımız şudur. Uzungöl İçin Kalıcı ve uygulanabilir bir İmar Uygulaması olmadan gerçekleştirilecek her türlü yıkım çalışmalarına Uzungöl Halkı olarak Hukuki ve İnsani olarak her türlü tedbiri alacağız” dedi./resimler/2019-10/3/1717498974775.jpgUZUNGÖL PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

Uzungöl sadece Turistlerin ziyaret ettiği ve tesislerin olduğu bir Merkez olarak görülmemelidir.Eski bir Kültüre sahip bu Coğrafyada Yüzyıllardır yaşayıp bu Coğrafyanın yaz kış cefasını çekmiş ve halen de burada yaklaşık 5-6 bin insan yaşamaktadır.

Burada yaşayan insanların artan konut ihtiyacını karşılama konusunda Yerel Yönetimlerimiz ve Merkezi Yönetimlerimiz maalesef ilgisiz ve kayıtsız kalmışlardır.

Burada yaşayan Uzungöl Halkı dişleri ve tırnakları ile elde ettikleri birikimler ile yaptıkları konutların yani yaşam alanlarını çocuklarına ve torunlarına bırakma hakları maalesef bu karar ile ellerinden alınmak istenmektedir./resimler/2019-10/3/1718263037994.jpgGeçmişten Günümüze kadar Atalarından kalan Tapulu arazileri üzerinde Yaşam Alanı yapmak isteyen ya da genişletmek isteyen Bölge İnsanımız ile Devletin Hazine Arazisi üzerinde Ticari İşletme yapan diğer Bölge insanlarının aynı terazide tartılmaya kalkışılması sizlere ne kadar adaletli gelmektedir.

Bu yüzden insanlarımız geçim sıkıntısı sebebi ile kendi topraklarından ayrılarak Anadolu´nun her köşesine göç etmek zorunda kalmıştır..

Ancak Uzungöl´ün Tarihsel gelişimine baktığımız zaman en büyük sıkıntısının Uygulanabilir bir İmar Planının bir türlü Uzungöl´de Halkımızın önüne konulamamış olması olarak göze çarpmaktadır.

/resimler/2019-10/3/1719052413730.jpgHavasıyla,suyuyla,bitki örtüsü,ormanı ve sıra dağları ile bütün güzellikleri içinde barındıran Uzungöl´de Turizm başladıktan sonra bu güzellik tüm dünya tarafından keşfedilmiş ve Uzungöl Dünyanın en önemli cazibe merkezi ya da Turizm Merkezi haline gelmiştir.

Günümüzde her sene Yerli ve Yabancı Milyonlarca Turistin ziyaret ettiği,konakladığı,gittiği memleketinde güzelliklerinin anlatıldığı Uzungöl şimdi ise YIKIM ile karşı karşıyadır.

Uzungöl´de İmar planı bulunmamasına rağmen Uzungöl İnsanı kendi Tapulu Arazisi içerisinde İmkanlar ölçüsünde Uzungöl´ün Mevcut olan Doğasına hiçbir şekilde zarar vermeden kendi evini ya da Tesisini inşa ederek Turizme Hizmet sunmaya başlamıştır.

Tüm bunları yaparken dört tarafı Orman ile çevrilmiş Doğa harikası olmasına rağmen hiçbir şekilde Ormandan tek bir ağaç dahi kesilmemiş ve de Uzungöl´ün Muhteşem Doğasına hiçbir şekilde en küçük bir zarar dahi verilmemiştir.

Günümüzde binlerce yatak kapasitesi yüzlerce tesis ve İşletmesi,Turizm çeşitliliği ve muhteşem doğası ile Uzungöl Tüm Dünyada Turizm anlamında bir Marka Değeri haline gelmiş ve Ülkemizi hem Ulusal hem de Uluslar arası Turizm Dünyasında çok büyük bir başarı ile temsil etmektedir./resimler/2019-10/3/1719337101763.jpg2019 Yılının İlk 8 ayı dikkate alındığında Trabzon Valiliği Plaka Tanıma Sistemine göre Uzungöl´e 782 000 Araş Girişi yapılmış,3128 000, Yerli ve yabancı Turist Ülke Turizminin en Önemli Merkezlerinden Uzungöl´ü ziyaret etmiştir.

Uzungöl İnsanı Tarih boyunca çalışkan ve uysal yapısı ile hiçbir zaman Mahkeme kapısını tanımamıştır.Ancak Getirilemeyen İmar Planı sebebi ile Günümüzde 800-850 kişi Mahkeme süreci ile karşı karşıya gelmiş hatta ceza alarak hapis yatmak zorunda kalmıştır.

Günümüzde Uzungöl gibi Turizm Cennetleri sayesinde Önce Trabzon İlimiz,sonra Karadeniz Bölgemiz ve de Şirin Ülkemiz Turizm alanında Tüm Dünyaya hitap edebilecek bir konuma sahiptir.

Üzülerek ifade etmek isteriz ki Uzungöl insanı alkışı hak etmesi gerekirken Günümüzde gelinen nokta itibarı ile alın teri ve emeğini kaybedecek duruma gelmiştir.

Çünkü kendi elinde olmayan getirilemeyen İmar Planı sebebi ile Uzungöl insanı cezalandırılacak bir konuma getirilmiş İşyerleri ve konutlar için Yıkım kararı verilmiştir.

Uzungöl İnsanı olmayan bir İmar Planına nasıl uyabilirdi. Hukuki olarak soralım…. Kuralları konulmamış olan bir İmar Planından dolayı Uzungöl İnsanını cezalandırmaya kalkmak sizlere ne kadar Adaletli görünüyor

Uzungöl Halkı olarak İmar Planı ortaya konulduktan sonra Fiziki Görünüm olarak Uzungölün ismine hiç yakışmayan çarpık görünümlü yapıların düzeltilmelerinin çok kolay olduğunu da rahatlıkla görmekteyiz.Ve de bu çarpıklığı düzeltmeye hazırız.

Uzungöl İnsanı olarak en büyük özlemimiz Yetkililerimiz tarafından Hem Şirin Beldemiz Uzungöl´ü Koruyacak olan hem de İnsanlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan Uygulanabilir bir İmar Planının bir an önce Halkımızın önüne konulmasıdır.

Gerçekleştirilmesi Planlanan Yıkım Çalışmasının Uzungöl İnsanına Maliyeti Yaklaşık 300 Milyon TL´nin üstündedir.

Uzungöl Halkının hem barınma hem de Turizm Anlamında Ülkemiz ve Dünya Turizmine Hizmet sunabilmek amacı ile yapmış olduğu bu yapıların yıkılması durumunda bu insanların mağduriyetleri nasıl giderilecektir.

Yıkımı gerçekleştirilmesi Planlanan bu Tesislerimizin ve evlerin Banka Borçları nasıl ödenecektir.

Bu yüksek maliyeti ne halkımız ne bölgemiz ne de Ülkemiz kaldırabilecek durumda değildir.

Bu anlamda Uzungöl Halkı olarak gerçekleştirilmesi Planlanan bu Yıkım İşlemlerinin Acil olarak durdurulması ve Hazırlanacak olan Plan Çerçevesinde İnsanlarımızın mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasıdır.

Uzungöl İnsanı olarak Kesin Kararımız şudur.Uzungöl İçin Kalıcı ve uygulanabilir bir İmar Uygulaması olmadan gerçekleştirilecek her türlü yıkım çalışmalarına Uzungöl Halkı olarak Hukuki ve İnsani olarak her türlü tedbiri alacağımızı,siz kıymetli basın mensuplarımıza bildirmek isteriz.

Haber: Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´da otomobil alev alev yandı
Çaykara´da otomobil alev alev yandı
Çaykara Ataköy mahallesinde otomobil yanarak kullanılamaz hale geldi.
Çaykara´da Dış Cephe Kaplama 2. Etap Başlıyor
Çaykara´da Dış Cephe Kaplama 2. Etap Başlıyor
Çaykara Belediyesi Tarafından daha önce Çaykara İlçe Merkezinde ve İlçemizin çeşitli Mahallelerinde gerçekleştirilen “Dış Cephe Kaplama” çalışmalarında ikinci etap başlıyor. Çaykara Belediyesi tarafından 05.11.2019 tarihinde ihale edilen “Çaykara İlçesi Cephe Yenileme ve Yöresel Mimariyi devam ettirme işi (2 etap)” işine ait sözleşme 03.12.2019 tarihinde imzalanmıştır.
Uzungöl Temsil Heyeti Göz Kamaştırıyor
Uzungöl Temsil Heyeti Göz Kamaştırıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Uzungöl´de gerçekleştirilmesi düşünülen Yıkım Çalışmaları ile ilgili Uzungöl Halkı tarafından oluşturulan Görüşme Heyeti gerçekleştirdiği çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar ile ilgili Takdir toplamaya devam ediyor.
Başkan Zorluoğlu, Çaykara´da incelemelerde bulundu
Başkan Zorluoğlu, Çaykara´da incelemelerde bulundu
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Çaykara´da incelemelerde bulundu
Onay Şahin´in  "Gümüşhane´li" Klibi Çıktı
Onay Şahin´in "Gümüşhane´li" Klibi Çıktı
Karadeniz Müziğimizin Göz Bebeği Çaykara´lı Sanatçımız Onay Şahin 6. Albümü ile Müzik Marketlerdeki yerini aldı.
Uzungöl Karlandı
Uzungöl Karlandı
Karadeniz Bölgesinin Turizmdeki Cazibe Merkezi Uzungöl´e yılın ilk karı 2 Aralık 2019 Pazartesi Günü sabah saatlerinde yağdı.
Başkan TOK Yangın Bölgesinde
Başkan TOK Yangın Bölgesinde
Çaykara Belediye Başkanı Hanefi TOK Dün akşam meydana gelen Yangın sebebi ile Yaylaönü Mahallesini ziyaret ederek Geçmiş Olsun dileklerinde bulundu
Çaykara´da çıkan yangında 2 ev kül oldu!
Çaykara´da çıkan yangında 2 ev kül oldu!
İlçemiz Yaylaönü Mahallesinde meydana gelen yangında iki ev tamamen kül olurken yangın korkulu anların yaşanmasına sebep oldu.
Çaykara Folkloru TRT Ekranlarında
Çaykara Folkloru TRT Ekranlarında
Çaykara Folklorumuz Ulusal Basında yerini almaya devam ediyor.TRT Televizyonu Trabzon Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği Trabzon Lokalinde Folklorumuz ile ilgili çekim gerçekleştirdi.
Başkan TOK Muhtarlar İle Buluştu
Başkan TOK Muhtarlar İle Buluştu
Çaykara Belediye Başkanı Hanefi TOK İlçemizde bulunan Mahalle Muhtarları ile “Hizmet Değerlendirme ve Planlama” Toplantısı gerçekleştirdi.
Dünya Çocuk günü Trabzon Etkinliklerti Çaykara´da
Dünya Çocuk günü Trabzon Etkinliklerti Çaykara´da
Trabzon İli 20 Kasım Dünya Çocuk Günü Etkinlikleri bu sene Çaykara İlçesinde gerçekleştirildi
Çaykara´lı  Rümeysa Hakyemez Dünya Birincisi
Çaykara´lı Rümeysa Hakyemez Dünya Birincisi
İlçemiz Soğanlı Mahallesinden olan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Rümeysa Hakyemez Cambridge Üniversitesi(Cambrigde Üstün Başarı ödülleri)IGSCE Sınavında Dünya Birincisi olarak Çaykara İlçemize haklı bir gurur yaşattı.
Elmalı Yolu Asfaltlandı
Elmalı Yolu Asfaltlandı
Uzungöl Elmalı Yolunda yol genişletme ve asfaltlama çalışmaları tamamlandı.İlçemiz Elmalı Mahallesinde Köseli Köyü Elmalı Mahallesi arasındaki yol ile Mahalle içerisince bulunan ana ve ara yolların asfaltlama çalışmaları tamamlandı.
İlk Fidan Kaymakam Çiğdem ve Başkan Tok´tan
İlk Fidan Kaymakam Çiğdem ve Başkan Tok´tan
Türkiye, 11 milyon fidan dikme organizasyonuyla yeşili doğaya kazandırıyor.Proje Kapsamında Çaykara İlçemizin Ayışığı Yaylasında 1111 Fidan Dikimi gerçekleştirildi.
Şekersu Yolunda Engeller Aşılıyor
Şekersu Yolunda Engeller Aşılıyor
2019 Yılı Yaz Mevsiminde çok önemli çalışmalar gerçekleştirilen Şekersu Köyünde Sonbahar Mevsimi olması ve Kış Mevsimine yaklaşılmasına rağmen bu çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.
Uzungöl´de Yıkımlar 5 Ekimde Başlıyor!
Uzungöl´de Yıkımlar 5 Ekimde Başlıyor!
Çaykara Belediyesi tarafından Uzungöl kaçak ve çarpık yapılaşma yapanlara 5 Ekim´e kadar binaların yıkıma hazır olacak şekilde boşaltılması için tebligat gönderdi.
Taşkıran´da Can Pazarı
Taşkıran´da Can Pazarı
İlçemiz Taşkıran Mahallesinde meydana gelen kazada 1 kişi öldü bir kişi de yaralandı.
Çaykara Müftülüğünden İcazete Davet
Çaykara Müftülüğünden İcazete Davet
Çaykara Müftülüğü tarafından hazırlanan İcazet Merasimi 29 Eylül 2019 Pazar Günü İlçemiz Buduhan Tesislerinde gerçekleştirilecek.
Çaykara´nın Bazı Yaylaları Beyaza Büründü
Çaykara´nın Bazı Yaylaları Beyaza Büründü
Çaykara´nın Yüksek Kesimlerde Bulunan Yaylalar Beyaz örtü ile kaplandı.
Gaziler Günü Çaykara´da Kutlandı
Gaziler Günü Çaykara´da Kutlandı
19 Eylül Gaziler Günü Çaykara İlçemizde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Şekersu ve Gudi Yolu Genişliyor
Şekersu ve Gudi Yolu Genişliyor
Uzungöl Şekersu Yaylasında yol genişletme ve Serme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.Turizm Cenneti Uzungöl´ü Doğa Harikası Yaylalarına ve Bayburt´a bağlayan Kara Yolu Yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarına Gudi Yaylası Mevkiinde devam ediliyor
Çaykara ve Orman Mantarları
Çaykara ve Orman Mantarları
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü İzzet Gönan´ın Çaykara ve Orman Mantarları İle İlgili Gerçekleştirdiği Çalışmayı Sizlerle Paylaşıyoruz.
Çaykara Halk Bankasında Nöbet Değişimi!
Çaykara Halk Bankasında Nöbet Değişimi!
Çaykara Halk Bankası Müdürlüğüne Çaykaralı Hemşehrimiz Halil İbrahim Deberoğlu atandı.
Çaykara İlçe Jandarma Komutanından Ataköy Hastanesine ziyaret
Çaykara İlçe Jandarma Komutanından Ataköy Hastanesine ziyaret
Çaykara İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Uğur Şen Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini ziyaret etti.
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
30 Ağustos Zafer Bayramının 97.Yıl Dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Çaykara´da Organ Bağışına Yönelik Eğitim Semineri
Çaykara´da Organ Bağışına Yönelik Eğitim Semineri
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi organ bağışı ile ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.
Çaykara Uzungöl Yolunda Kaza: 1 yaralı
Çaykara Uzungöl Yolunda Kaza: 1 yaralı
Çaykara Uzungöl yolunda Motosiklet otomobille çarpıştı 1 kişi yaralandı
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi