Uzungöl ve Medya Oyunları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl ve Medya Oyunları" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Tarih: 16.8.2018 15:45:30/ 2006okunma / 1yorum

Ülkemiz ve Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de gün geçmiyor ki yeni bir karalama senaryosu ortaya atılmasın.

Ama gelin görün ki onlar karalamaya çalıştıkça,onlar Uzungöl´ü küçük düşürmeye çalıştıkça Uzungöl´ü ziyaret eden misafir sayısı 2 katına çıkıyor.

Yaklaşık 25 000 Yatak kapasitesi olan Uzungöl´de  her gün onbinlerce insan Bu Doğa Cennetini ziyaret ederken otellerdeki doluluk oranı nerede ise %100´lere ulaşırken bu Durum birilerini rahatsız etmeye devam ediyor.

Herkes Uzungöl Dostu kesilmiş nedense…Uzungöl doğranıyormuş…Uzungöl parçalanıyormuş…Uzungöl Şehir Olmuş muş…Vs..

Son saçmalama Kısa İsmi TMMOB olan Trabzon Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkez Yöneticisi Vildan Özmen´den gelmiş…

Vildan Hanım Uzungöl Dostu olduğundan Uzungöl´ün çarpık yapılaşma ile Şehir haline geldiğinden söz ediyor ve de Uzungöl´ün geçmişine Özlem duyduğunu anlatmaya çalışıyor.

Uzungöl´ün geçmişini bildiğini iddia eden Vildan Hanıma bizler birkaç soru sorarak yazımıza başlamak istiyoruz.

1-Uzungöl´ün geçmişli hakkında neler biliyorsunuz?

2-Uzungöl´ün kaç sene öncesini biliyorsunuz?

3-Bize Uzungöl´de şu ana kadar Uzungöl´de görev yapan 9 tane Belediye Başkanından sadece bir tanesinin ismini yazabilir misiniz?

4-Uzungöl´ün ilk öğretmeni kimdir Vildan Hanım?

5-Bize 1965´i anlatır mısınız Vildan Hanım…1965 Yılında Uzungöl´den Van Özalp İlçesi Emek ve Dönerdere Köylerine Yüzlerce Vatandaşımız Aileleri ile birlikte İskan olarak gitmişlerdir ve de bu insanlar tam 53 senedir Memleket hasreti çekerek  yaşamlarına Van´da devam etmektedirler Vildan Hanım…

Sahi neydi bu insanların derdi de bin kilometre öteye gitmek zorunda kaldılar bundan hiçbir haberiniz var mı acaba Vildan Hanım?

Erzincan´ı, Hatay Kırıkhan´ı, Sakarya Akyazı´yı hiç saymadım bile…Uzungöl´den çıkıp buralara yerleşen yüzlerce Uzungöl´lü hemşerimiz var.

İnegöl´ün Yarısı Uzungöllüdür Vildan Hanım…Bilir misiniz…Nerden bileceksiniz…Bu insanlar memleketlerinden uzakta vatan hasreti çeke çeke yaşamlarına devam etmeye çalışmaktadırlar.

Kısaca şunu anlatmaya çalışıyorum Vildan Hanım…Bundan 40 sene önce Uzungöl hiç kimsenin bilmediği, tanımadığı, mısır, fasülye ve poatatesten başka hiçbir şeyin yetişmediği bir yerleşim yeri konumunda idi

Ve de az önce ifade ettiğim gibi Uzungöl insanı karnını doyuramadığı için ekonomik olarak Uzungöl insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamadığı için Uzungöl insanı çözümü göçte bulmuş ve de memleket hasretini yüreklerinin derinliklerinde hissederek başını alıp gitmiştir Uzungöl…

Ve bir gün geldi ki Turizm ile tanıştı Uzungöl.Bundan tam 44 sene önce…Uzungöl´ün Mimarı Sevgili Dursun Ali İnan Önderliğinde Turizm Seferberliği başladı Uzungöl´de. Bu Turizm Kervanına Sezgin Ailesi Niyazi ve İsmail Sezgin katıldı bundan 4 sene sonra…

Neler çekildi neler biliyor musunuz Vildan Hanım…Yokluk yılları…Sıkıntı yılları.Ve de onlar sabırla büyük bir özveri ile Uzungöl´ü Dünyaya tanıtmaya çalıştılar.

1990´lı Yıllara kadar böyle devam etti bu süreç.Sonra 1990´lı yılların başından itibaren diğer Tesislerin de devreye girmesi ile Uzungöl´de Turizm her gün biraz daha büyüdü.

Sizin dediğiniz gibi birdenbire büyümedi Uzungöl Vildan Hanım…Adım adım büyüdü.Santim santim büyüdü.

Hazırcılık ile büyümedi Uzungöl Vildan Hanım…Emek vererek büyüdü…Yatırım yaparak büyüdü.Kaliteli ve de adam gibi hizmet vererek büyüdü.

Hani diyorsunuz ya Uzungöl´de her şey para olmuş diye…Kusura Bakmayın ama Bana göre siz Uzungöl´ü hiç ama hiç tanımıyorsunuz Vildan Hanım…

Uzungöl´de hiçbir zaman her şey para olmadı ve de olmayacak da Vildan Hanım…Uzungöl´de Sosyal ve de Kültürel anlamda gerçekleştirilen örnek ve farklı altyapı yatırımlarını ve de bu yatırımlara Esnaflarımızın vermiş oldukları destekleri yazmaya kalksam sabaha kadar yazı yazmam gerekir Vildan Hanım…

Sadece Eğitim anlamında her sene binlerce öğrencinin Uzungöl´de ağırlandığından ve de Ücretsiz olarak Uzungöl´de konakladığından ne kadar haberiniz var acaba Vildan Hanım…

Ya Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen  Sportif ve Sosyal Etkinliklere Uzungöl Esnafımızın vermiş olduğu Destek hakkında neler biliyorsunuz.

Hani Uzungöl´ün geçmişine özlem duyuyorum diyorsunuz ya. O Manada bir şey sormak isterim Vildan Hanım…

Hangi Uzungöl´ü özlüyorsunuz…1965´te Geçim sıkıntısından dolayı yüz aileyi Van´a İskan olarak Gönderen Uzungöl´ü mü yoksa bu gün  Turizmde Dünya Markası haline gelmiş Uzungöl´ü mü?Sahi siz hangi Uzungöl´ü özlüyorsunuz…

Hani Uzungöl Şehirleşti falan diyorsunuz ya…İyi de Uzungöl tıklım tıklım Vildan Hanım…Gelen insanların hiç birinin de bu durumdan bir şikayetleri yok.Herkes halinden son derece Memnun Vildan Hanım…

İşin Özü şu aslında Vildan Hanım…Sizin kafanız rahat olsun.Uzungöl insanı Uzungöl´e o kadar sevdalı ki gerektiği yerde yatırım yapmasını da biliyor,gerektiği zaman Uzungöl´ü korumasını da çok iyi biliyor Vildan Hanım…

Örnek mi?Uzungöl´de Ormanlara bakın Vildan Hanım.Uzungöl Halkı Ormanları o kadar çok seviyor ki belki 30 senedir Ormandan bir dal dahi koparmış değildir Uzungöl insanı.

İnşaat yapacağı zaman gider Trabzon´da Kereste´ye Dünyanın parasını yatırır ama kapısının dibindeki Ormana yan göz ile bakmaz bile Uzungöl insanı.Çünkü şunu çok iyi bilir Uzungöl İnsanı Vildan Hanım.O ağaçlar onun can damarıdır.Ve de ağaçları koruyamazsa can damarını kendi elleri işle kesmiş olur Uzungöl insanı…

Bir Örnek daha Vildan Hanım…Uzungöl´e en son ne zaman geldiniz bilmiyorum.Ya da Uzungöl´e hiç geldiniz mi doğrusunu söylemek gerekirse o konuda da kuşkuluyum Vildan Hanım..

Ama Uzungöl´e gelmişseniz eğer Uzungöl´de gölün üstünde dolaşan Yabani Ördekleri görmüşsünüzdür.Yüzlerce Yabani Ördek Yaşar gölün üzerinde.Gelen Turistler sorarlar bize…

Yabani Ördekleri avlıyor mu Uzungöl İnsanı…

Bizler onlara hep aynı cevabı veririz…

Uzungöl insanı Ördeklere kendi öz evladı gibi bakar.Bırakın avlamayı biri ördeklere bir taş atsa tüm Uzungöl Halkı o insana cephe alır anında karşısında durur…

Yani Sizin Yüreğiniz Rahat Olsun Vildan Hanım…Bir Sevdadır Uzungöl…Onu anlayabilmek için içerisinde Yaşamak ve de havasını solumak lazım…
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzungöl Medya Oyunları
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
yusuf balık
30.9.2018 11:56:09
bu kadar saçma bir yazı olamaz. geçmiş haini görmek için eski bir uzungöl fotoğrafını elinize almanız yeterli. tabiki de uzungöle ihanet edilmiş ve rant için katledilmiştir!
Çaykara´da Doğa Katliamları ve Duyarsızlık!
Çaykara´da Doğa Katliamları ve Duyarsızlık!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı "ÇAYKARA´DA DOĞA KATLİAMLARI VE DUYARSIZLIK"adlı makalesini siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Taşkıran Barış Manço´yu Andı
Taşkıran Barış Manço´yu Andı
Bundan 20 sene önce 1 Şubat 1999 tarihinde geçirdiği ani kalp krizi sonrasında Tüm Ülkemizi göz yaşlarına boğarak aramızdan ayrılan Devlet Sanatçısı Barış Manço Taşkıran Eğitim Kurumlarında gerçekleştirilen bir Tören ile anıldı
Çaykara Ziraat Odasında Sami Turgut Dedi
Çaykara Ziraat Odasında Sami Turgut Dedi
Çaykara Ziraat Odası Olağan Genel Kurulu 16 Şubat 2019 Cumartesi Günü gerçekleştirildi.Seçime tek Aday olarak katılan Sami Turgut yeniden Başkanlığa seçildi.
Tarihte Uzungöl Muhtarları
Tarihte Uzungöl Muhtarları
Tarih Boyunca Uzungöl Muhtarlarını Çaykara Gündem Okuyucuları İçin Hazırladık
Çaykara´da Muhtarlar isyan etti!
Çaykara´da Muhtarlar isyan etti!
Çaykara Uzungöl yolu üzerinde faaliyet gösteren taş ocağı için 32 mahalle muhtarı yaptıkları açıklamada, ‘Turizm yolu üzerinde taş ocağı istemiyoruz´ diyerek seslerini duyurmaya çalıştı.
Çaykara´da Muhtarlara Aydınlatma ve Uygulama Paneli
Çaykara´da Muhtarlara Aydınlatma ve Uygulama Paneli
TEDAŞ Tarafından Uygulamaya konulan Aydınlatma ve Uygulama Yönetim Paneli 12 Şubat 2018 Salı Günü Çaykara İlçemizde gerçekleştirildi.
Çaykara´da Taş Ocağına Büyük isyan
Çaykara´da Taş Ocağına Büyük isyan
Çaykara Ataköy, Çamlıbel ve Çambaşı mahallesinin alt kesiminde Uzungöl yolu üzerinde faaliyet gösteren taş ocağı bölgede yaşayan vatandaşları canından bezdirdi.
Kaymakam Çiğdem Yaya Güvenliği Uygulamasında
Kaymakam Çiğdem Yaya Güvenliği Uygulamasında
İçişleri Bakanlığı tarafından Trafikte Yaya Güvenliğinin oluşması sebebi ile gerçekleştirilen kampanya çerçevesinde Çaykara İlçemizde Trafikte Yaya Güvenliği etkinliği gerçekleştirildi.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Yeni Nüfusu Ne Oldu?
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Yeni Nüfusu Ne Oldu?
Türkiye nüfusu 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla açıklandı. Yeni sayıma göre, Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinde kaç kişi yaşıyor?
Baba Oğul´dan Çaykara Tur´a Veda
Baba Oğul´dan Çaykara Tur´a Veda
Uzun senelerdir Çaykara Tur Otobüsleri ile Çaykara İnsanına hizmet veren Uzungöl´lü Şöför Yaşar İnci ve Oğlu Gürkan İnci Çaykara Tur´a veda etti.
Uzungöl Teleferik yapım sözleşmesi imzalandı
Uzungöl Teleferik yapım sözleşmesi imzalandı
Çaykara ilçesi sınırları içinde bulunan ülkemizin ve Doğu Karadeniz Bölgesi´nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl için teleferik projesinde hayaller artık gerçek oluyor.
M.Savaş Dündar: “Hizmet İçin Yeniden Adayım”
M.Savaş Dündar: “Hizmet İçin Yeniden Adayım”
Çaykara Işıklı Mahalle Muhtarı Mehmet Savaş Dündar yeniden aday olduğunu açıkladı.
Çaykara´da 24 derslikli okul için protokol imzalandı
Çaykara´da 24 derslikli okul için protokol imzalandı
PTT Genel Müdürlüğü tarafından Çaykara´da yaptırılacak olan 24 derslikli okul protokolü imzalandı.
Çaykara´da Son Yılların En Büyük Rüzgar Afeti
Çaykara´da Son Yılların En Büyük Rüzgar Afeti
Çaykarada dün akşam başlayıp sabah saatlerine kadar etkin devam eden rüzgâr birçok çatının uçmasına neden oldu.
Çaykara´da Tehlikeli Yangın
Çaykara´da Tehlikeli Yangın
Çaykara Işıklı mahallesinde akşam saatlerinde ormanlık alanda çıkan yangın korkulu anlar yaşattı.
Çaykara´da Bilim Fuarı Rüzgarı
Çaykara´da Bilim Fuarı Rüzgarı
4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Etkinlikleri kapsamında 6 Okulumuzun hazırlamış olduğu Proje Bilim Fuarı Organizasyon Komitesi tarafından kabul edildi.
Kaymakam Çiğdem, Hastaneyi Ziyaret Etti
Kaymakam Çiğdem, Hastaneyi Ziyaret Etti
Çaykara Kaymakamı Salih Çiğdem, Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesini ziyaret etti.
Uzungöl´de Kar Kalınlığı 50 Santimetreyi Buldu (VİDEO)
Uzungöl´de Kar Kalınlığı 50 Santimetreyi Buldu (VİDEO)
Çaykara´da etkili olan kar yağışı nedeniyle mahalleler beyaza büründü. Uzungöl´de Kar kalınlığı 50 santimetreyi buldu.
Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine Atandı
Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine atandı.
Uzungöl Platformundan Vali Ustaoğlu´na Ziyaret
Uzungöl Platformundan Vali Ustaoğlu´na Ziyaret
Uzungöl Platformu Üyeleri tarafından ilimizde kısa bir süre önce göreve başlayan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu´na Hayırlı Olsun Ziyareti gerçekleştirildi.
Abdullah Kulaç: Yeniden Adayım
Abdullah Kulaç: Yeniden Adayım
Çaykara Çamlıbel Mahallesi Muhtarı Abdullah Kulaç, 2019 yılı Mart ayında yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıkladı.
Uzungöl´de Öztürk Muhtar Adayı
Uzungöl´de Öztürk Muhtar Adayı
Uzungöl Turizm Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Öztürk Uzungöl Muhtarlığı İçin Aday Olduğunu Açıkladı
Demirkapı Mahallesinin Çehresi Değişecek
Demirkapı Mahallesinin Çehresi Değişecek
Çaykara Demirkapı Mahallesi Muhtar Adayı Kadir Turan, “İlçemizin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan mahallemizin daha çok hizmet alması için gecemi gündüzüme katmaya hazırım" dedi.
Cemil Erdoğan Taşkıran Mahallesi Muhtar Adayı
Cemil Erdoğan Taşkıran Mahallesi Muhtar Adayı
31 Mart 2019´da yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Çaykara Taşkıran Mahallesi´nden Cemil Erdoğan muhtarlığa aday oldu.
Çaykara´da Operatörün Mucize kurtuluşu (VİDEO)
Çaykara´da Operatörün Mucize kurtuluşu (VİDEO)
Çaykara´da yıkım çalışması yapılan bina çöktü. İş makinesi operatörü mucize kurtuldu.
Abdurrahman Topel Muhtar Adayı
Abdurrahman Topel Muhtar Adayı
31 Mart 2019´da yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Çaykara Derindere Mahallesinden Abdurrahman Topel muhtarlık yarışında ‘bende varım´ dedi.
Kaymakam Çiğdem´den Milli Eğitime Ziyaret
Kaymakam Çiğdem´den Milli Eğitime Ziyaret
Kaymakam Salih Çiğdem 13 Aralık 2018 Perşembe Günü Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi