Uzungöl ve Medya Oyunları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl ve Medya Oyunları" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Tarih: 16.8.2018 15:45:30/ 1831okunma / 1yorum

Ülkemiz ve Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de gün geçmiyor ki yeni bir karalama senaryosu ortaya atılmasın.

Ama gelin görün ki onlar karalamaya çalıştıkça,onlar Uzungöl´ü küçük düşürmeye çalıştıkça Uzungöl´ü ziyaret eden misafir sayısı 2 katına çıkıyor.

Yaklaşık 25 000 Yatak kapasitesi olan Uzungöl´de  her gün onbinlerce insan Bu Doğa Cennetini ziyaret ederken otellerdeki doluluk oranı nerede ise %100´lere ulaşırken bu Durum birilerini rahatsız etmeye devam ediyor.

Herkes Uzungöl Dostu kesilmiş nedense…Uzungöl doğranıyormuş…Uzungöl parçalanıyormuş…Uzungöl Şehir Olmuş muş…Vs..

Son saçmalama Kısa İsmi TMMOB olan Trabzon Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkez Yöneticisi Vildan Özmen´den gelmiş…

Vildan Hanım Uzungöl Dostu olduğundan Uzungöl´ün çarpık yapılaşma ile Şehir haline geldiğinden söz ediyor ve de Uzungöl´ün geçmişine Özlem duyduğunu anlatmaya çalışıyor.

Uzungöl´ün geçmişini bildiğini iddia eden Vildan Hanıma bizler birkaç soru sorarak yazımıza başlamak istiyoruz.

1-Uzungöl´ün geçmişli hakkında neler biliyorsunuz?

2-Uzungöl´ün kaç sene öncesini biliyorsunuz?

3-Bize Uzungöl´de şu ana kadar Uzungöl´de görev yapan 9 tane Belediye Başkanından sadece bir tanesinin ismini yazabilir misiniz?

4-Uzungöl´ün ilk öğretmeni kimdir Vildan Hanım?

5-Bize 1965´i anlatır mısınız Vildan Hanım…1965 Yılında Uzungöl´den Van Özalp İlçesi Emek ve Dönerdere Köylerine Yüzlerce Vatandaşımız Aileleri ile birlikte İskan olarak gitmişlerdir ve de bu insanlar tam 53 senedir Memleket hasreti çekerek  yaşamlarına Van´da devam etmektedirler Vildan Hanım…

Sahi neydi bu insanların derdi de bin kilometre öteye gitmek zorunda kaldılar bundan hiçbir haberiniz var mı acaba Vildan Hanım?

Erzincan´ı, Hatay Kırıkhan´ı, Sakarya Akyazı´yı hiç saymadım bile…Uzungöl´den çıkıp buralara yerleşen yüzlerce Uzungöl´lü hemşerimiz var.

İnegöl´ün Yarısı Uzungöllüdür Vildan Hanım…Bilir misiniz…Nerden bileceksiniz…Bu insanlar memleketlerinden uzakta vatan hasreti çeke çeke yaşamlarına devam etmeye çalışmaktadırlar.

Kısaca şunu anlatmaya çalışıyorum Vildan Hanım…Bundan 40 sene önce Uzungöl hiç kimsenin bilmediği, tanımadığı, mısır, fasülye ve poatatesten başka hiçbir şeyin yetişmediği bir yerleşim yeri konumunda idi

Ve de az önce ifade ettiğim gibi Uzungöl insanı karnını doyuramadığı için ekonomik olarak Uzungöl insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamadığı için Uzungöl insanı çözümü göçte bulmuş ve de memleket hasretini yüreklerinin derinliklerinde hissederek başını alıp gitmiştir Uzungöl…

Ve bir gün geldi ki Turizm ile tanıştı Uzungöl.Bundan tam 44 sene önce…Uzungöl´ün Mimarı Sevgili Dursun Ali İnan Önderliğinde Turizm Seferberliği başladı Uzungöl´de. Bu Turizm Kervanına Sezgin Ailesi Niyazi ve İsmail Sezgin katıldı bundan 4 sene sonra…

Neler çekildi neler biliyor musunuz Vildan Hanım…Yokluk yılları…Sıkıntı yılları.Ve de onlar sabırla büyük bir özveri ile Uzungöl´ü Dünyaya tanıtmaya çalıştılar.

1990´lı Yıllara kadar böyle devam etti bu süreç.Sonra 1990´lı yılların başından itibaren diğer Tesislerin de devreye girmesi ile Uzungöl´de Turizm her gün biraz daha büyüdü.

Sizin dediğiniz gibi birdenbire büyümedi Uzungöl Vildan Hanım…Adım adım büyüdü.Santim santim büyüdü.

Hazırcılık ile büyümedi Uzungöl Vildan Hanım…Emek vererek büyüdü…Yatırım yaparak büyüdü.Kaliteli ve de adam gibi hizmet vererek büyüdü.

Hani diyorsunuz ya Uzungöl´de her şey para olmuş diye…Kusura Bakmayın ama Bana göre siz Uzungöl´ü hiç ama hiç tanımıyorsunuz Vildan Hanım…

Uzungöl´de hiçbir zaman her şey para olmadı ve de olmayacak da Vildan Hanım…Uzungöl´de Sosyal ve de Kültürel anlamda gerçekleştirilen örnek ve farklı altyapı yatırımlarını ve de bu yatırımlara Esnaflarımızın vermiş oldukları destekleri yazmaya kalksam sabaha kadar yazı yazmam gerekir Vildan Hanım…

Sadece Eğitim anlamında her sene binlerce öğrencinin Uzungöl´de ağırlandığından ve de Ücretsiz olarak Uzungöl´de konakladığından ne kadar haberiniz var acaba Vildan Hanım…

Ya Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen  Sportif ve Sosyal Etkinliklere Uzungöl Esnafımızın vermiş olduğu Destek hakkında neler biliyorsunuz.

Hani Uzungöl´ün geçmişine özlem duyuyorum diyorsunuz ya. O Manada bir şey sormak isterim Vildan Hanım…

Hangi Uzungöl´ü özlüyorsunuz…1965´te Geçim sıkıntısından dolayı yüz aileyi Van´a İskan olarak Gönderen Uzungöl´ü mü yoksa bu gün  Turizmde Dünya Markası haline gelmiş Uzungöl´ü mü?Sahi siz hangi Uzungöl´ü özlüyorsunuz…

Hani Uzungöl Şehirleşti falan diyorsunuz ya…İyi de Uzungöl tıklım tıklım Vildan Hanım…Gelen insanların hiç birinin de bu durumdan bir şikayetleri yok.Herkes halinden son derece Memnun Vildan Hanım…

İşin Özü şu aslında Vildan Hanım…Sizin kafanız rahat olsun.Uzungöl insanı Uzungöl´e o kadar sevdalı ki gerektiği yerde yatırım yapmasını da biliyor,gerektiği zaman Uzungöl´ü korumasını da çok iyi biliyor Vildan Hanım…

Örnek mi?Uzungöl´de Ormanlara bakın Vildan Hanım.Uzungöl Halkı Ormanları o kadar çok seviyor ki belki 30 senedir Ormandan bir dal dahi koparmış değildir Uzungöl insanı.

İnşaat yapacağı zaman gider Trabzon´da Kereste´ye Dünyanın parasını yatırır ama kapısının dibindeki Ormana yan göz ile bakmaz bile Uzungöl insanı.Çünkü şunu çok iyi bilir Uzungöl İnsanı Vildan Hanım.O ağaçlar onun can damarıdır.Ve de ağaçları koruyamazsa can damarını kendi elleri işle kesmiş olur Uzungöl insanı…

Bir Örnek daha Vildan Hanım…Uzungöl´e en son ne zaman geldiniz bilmiyorum.Ya da Uzungöl´e hiç geldiniz mi doğrusunu söylemek gerekirse o konuda da kuşkuluyum Vildan Hanım..

Ama Uzungöl´e gelmişseniz eğer Uzungöl´de gölün üstünde dolaşan Yabani Ördekleri görmüşsünüzdür.Yüzlerce Yabani Ördek Yaşar gölün üzerinde.Gelen Turistler sorarlar bize…

Yabani Ördekleri avlıyor mu Uzungöl İnsanı…

Bizler onlara hep aynı cevabı veririz…

Uzungöl insanı Ördeklere kendi öz evladı gibi bakar.Bırakın avlamayı biri ördeklere bir taş atsa tüm Uzungöl Halkı o insana cephe alır anında karşısında durur…

Yani Sizin Yüreğiniz Rahat Olsun Vildan Hanım…Bir Sevdadır Uzungöl…Onu anlayabilmek için içerisinde Yaşamak ve de havasını solumak lazım…
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzungöl Medya Oyunları
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
yusuf balık
30.9.2018 11:56:09
bu kadar saçma bir yazı olamaz. geçmiş haini görmek için eski bir uzungöl fotoğrafını elinize almanız yeterli. tabiki de uzungöle ihanet edilmiş ve rant için katledilmiştir!
Muhtarlar Gününde Ziyaretçi Yağmuru
Muhtarlar Gününde Ziyaretçi Yağmuru
19 Ekim Muhtarlar Günü Sebebi İle Çaykara Muhtarlar Derneği Ziyaretçi akınına Uğradı
Çaykara´da Muhtarlar Günü Kutlandı!
Çaykara´da Muhtarlar Günü Kutlandı!
2015 Yılından bu yana her sene 19 Ekim Tarihinde Kutlanmakta olan Muhtarlar Günü Dolayısı ile Çaykara Kaymakamımız Sayın Salih Çiğdem,Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok ve İlçemizde Bulunan Siyasi Parti Temsilcileri birer mesaj yayınlayarak Muhtarlarımızın bu anlamlı Günlerini Kutladılar.
Çaykara Adliyesi´nde Yeni Tayinler
Çaykara Adliyesi´nde Yeni Tayinler
2018 Yılı Hakimler ve Savcılar Atama Kararnamesi ile Çaykara İlçemize Yeni Atanan Hakim ve Savcılarımız belli oldu.
Eşyalar Saniye İkinci´nin mi?
Eşyalar Saniye İkinci´nin mi?
31 Temmuz 2018 Tarihinde İlçemiz Hanırmak Yaylasında Kaybolan Saniye İkinci İle İlgili Arama Kurtarma Çalışmaları devam ederken Eğrisu Yaylasında bulunan Hırka ve Mısır Torbasının Saniye İkinci´ye Ait olup olmadığı Araştırılıyor.
Esnaf Kefalette Yeni Başkan Dündar
Esnaf Kefalette Yeni Başkan Dündar
Geçtiğimiz Hafta geçirmiş olduğu Ani bir Kalp Krizi sonucunda Çaykara İlçemizi Gözyaşlarına boğarak Aramızdan Ayrılan Çaykara Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Sevinç´in yerine başkanlığa Mehmet Savaş Dündar seçildi.
Çaykara´ya, Hep Birlikte Hizmet Etmeye Çalışacağız!
Çaykara´ya, Hep Birlikte Hizmet Etmeye Çalışacağız!
Üç gün önce Çaykara´da yeni görevine başlayan Kaymakam Salih Çiğdem, “ Ülkemizin her yerinde yaşayan tüm Çaykaralı hemşerilerimizle birlik olup, bu güzel ilçeye hep birlikte hizmet etmeye çalışacağız,” dedi.
Kaymakam Salih Çiğdem Kurum Amirleri İle Buluştu
Kaymakam Salih Çiğdem Kurum Amirleri İle Buluştu
8 Ekim 2018 Pazartesi Günü Çaykara İlçemizde Göreve Başlayan Kaymakamımız Salih Çiğdem 9 Ekim 2018 Salı Günü İlçemizde Bulunan Kurum Amirleri ile Tanışma ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.
Çaykara Yeni Kaymakamına Kavuştu!
Çaykara Yeni Kaymakamına Kavuştu!
2018 Yılı İçişleri Bakanlığı Atama Kararnamesi ile Çaykara Kaymakamlığı Görevine Atanan Kaymakamı Salih Çiğdem yeni görevine başladı.
Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları Başladı
Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları Başladı
Ülkemiz ve Karadeniz Turizminin en önemli Merkezi Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları başladı.Senelerdir Uzungöl´ün en önemli sorunlarından bir tanesi olan Altyapı çalışmalarında nihayet sona gelindi ve Alt Yapı Çalışmaları için İş Makineleri çalışmaya başladılar.
Yaylalarda Sonbahar Güzelliği Büyülüyor!
Yaylalarda Sonbahar Güzelliği Büyülüyor!
Çaykara yaylaları, sonbahar ile birlikte açan ´Vargit´ olarak adlandırılan çiçeklerle rengârenk oldu.
Saniye İkinci, 59 gündür bulunamadı!
Saniye İkinci, 59 gündür bulunamadı!
Çaykara Hanırmak Yaylasında 59 gün önce kaybolan Saniye İkinci tüm aramalara rağmen hala bulunamadı.
Çaykara Yolunda Beton Mikseri Devrildi!
Çaykara Yolunda Beton Mikseri Devrildi!
Çaykara´da kontrolden çıkan beton Mikseri devrildi.
Vadi Çaykara Projesi İhale Ediliyor!
Vadi Çaykara Projesi İhale Ediliyor!
Çaykara Belediyesi tarafından İlçemiz Işıklı Mahallesi Derelik Mevkii´nde yapılması amaçlanan Vadi Çaykara Rekreasyon alanı projesi ihaleye çıkıyor.
27 Yaşında Hayatını Kaybetti
27 Yaşında Hayatını Kaybetti
Çaykara Karaçam Mahallesinden 27 yaşındaki Barış Sıvaz yaylada, kaza sonucu kendini vurarak hayatını kaybetti.
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Çaykara Kaymakamlığı görevinden, Erzincan Vali Yardımcılığı´na atanan İhsan Ayrancı, “sonu meçhul bir yolculuğa çıkan bir seyyah gibi, tedirgin adımlarla girdiğim bu şehrin sokaklarından, arkamda unutulmaz hatıralar, mutlu anlar bırakarak, ben ve ailem için sonu meçhul yeni bir yolculuğa çıkmak üzere ayrılıyorum,” dedi.
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Çaykaralı başarılı işadamı Dr. Erdal Osmançelebioğlu yaptığı bilimsel çalışması ile uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekiyor.
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 14 Yaralı
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 14 Yaralı
Çaykaraı-Of Karayolu´nda meydana gelen trafik kazasında 1 ağır 14 kişi yaralandı.
Elektrik Bağlamak için Çıktığı Direkte can verdi!
Elektrik Bağlamak için Çıktığı Direkte can verdi!
Çaykara Şahinkaya Mahallesinde, 52 yaşındaki emekli İmam hatip Aydın Murutoğlu elektrik kablosunu bağlamak için çıktığı elektrik direğinde akıma kapılarak hayatını kaybetti.
Yaylada Yangın! Ahşap Ev Kül Oldu
Yaylada Yangın! Ahşap Ev Kül Oldu
Çaykara Evoşka Yaylası´nda çıkan yangında yeni yapılan ahşap bir ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.
Şekersu Deresine 4 Bin Alabalık Bırakıldı
Şekersu Deresine 4 Bin Alabalık Bırakıldı
Şekersu Deresine 4 Bin Hakiki Alabalık Yavrusu Bırakıldı.31 Ağustos 2018 Cuma Günü Trabzon Orman ve Su İşleri Teknik Personeli ile Birlikte Şekersu Yaylasında bulunan çeşitli derelere 4000 adet Hakiki Alabalık yavrusu bırakıldı.
Çaykara´da Kız Öğrenci Yurdu Belediye´ye Devredildi
Çaykara´da Kız Öğrenci Yurdu Belediye´ye Devredildi
Çaykara İlçemizde bulunan en önemli Yurtlardan bir tanesi olan Deva Kız Öğrenci Yurdu Çaykara Belediyesine Devredildi.
Çaykara´nın  Yeni Kaymakamı Salih Çiğdem Oldu
Çaykara´nın Yeni Kaymakamı Salih Çiğdem Oldu
Çaykara´nın yeni Kaymakamı Konya Emirgazı Kaymakamı Salih Çiğdem oldu
Kaymakam Ayrancı Çaykara´ya Veda Ediyor!
Kaymakam Ayrancı Çaykara´ya Veda Ediyor!
2018 yılı Mülki idare amiri atama kararnamesi ile görev süresi dolan Çaykara Kaymakamı İhsan ayrancı Erzincan Vali yardımcılığına atandı.
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
30 Ağustos Zafer Bayramının 96.Yıl Dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Kıbrıs Girne´ye Çaykaralı Kaymakam!
Kıbrıs Girne´ye Çaykaralı Kaymakam!
Çaykaralı Sinan Güneş, Kıbrıs´ın en büyük ilçesi olan Girne´ye Kaymakam olarak atandı.
Çaykara Adı Nereden Geliyor?
Çaykara Adı Nereden Geliyor?
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA ADI NEREDEN GELİYOR?” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Uzungöl´ün ´İmar Planı´ İptal Edildi
Uzungöl´ün ´İmar Planı´ İptal Edildi
Uzungöl için 2014 yılında hazırlanan ve bazı vatandaşların itirazları nedeniyle yargıya taşınan ‘Koruma Amaçlı İmar Planı´ mahkeme tarafından iptal edildi.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
17 °C
Salı
16 °C
Çarşamba
16 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi