Uzungöl ve Ülke Turizmi
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl Ve Ülke Turizmi İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarih: 19.7.2018 13:56:13/ 2420okunma / 1yorum

UZUNGÖL VE ÜLKE TURİZMİ

Ülkemiz ve Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl 2018 Yılı Yaz mevsiminde de tabiri caiz ise adeta doldu taştı.

2018 Yılı itibarı ile Mart-Nisan aylarında başlayan Turizm yoğunluğu Ramazan Ayında biraz daha sakin geçti.Ramazan Bayramı ile birlikte başlayan yoğunluk ise yaklaşık 40 gündür hız kesmeden devam ediyor.

10 000 Yatak kapasitesine sahip olan ve de her gün on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl´de Alternatif Turizm aktivitelerinin de gerçekleştirilmesi ile insanlarımızın konaklama süreleri de doğal olarak arttı./resimler/2018-7/19/1400222491100.jpgHER BÜTÇEYE GÖRE OTEL VAR

Her Turizm Mevsiminde Uzungöl´de koparılmaya çalışılan Karalama Kampanyası üzülerek ifade etmek isteriz ki 2018 Yılı yazında da var.Ancak bu kampanyaların gerçek olmadığını Uzungöl´ü ziyaret eden Misafirler çok iyi biliyor ve de her gün on binlerce insan Turizmde Uzungöl´ü tercih etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Peki  konaklamada pahalı mı Uzungöl…Öncelikle şunu açık yüreklilik ile ifade etmek istiyorum.Uzungöl´de her bütçeye göre konaklayacak otel,motel,apart daire ve pansiyon var.Ne kadar para ödeyeceğiniz elbette ki sizin tercihiniz ve de konaklayacağınız yere göre değişiyor.

Örneğin Pansiyonlarda odaların gecelik ücreti 150 TL ile 250 TL Arasında değişiyor.Düşünün bir kere.Eşiniz ve de iki çocuğunuz ile Uzungöl´de göl kenarında konaklayacaksınız ve de gecelik bir odaya 150 TL Ücret ödeyeceksiniz.

Kimse kusura bakmasın…Türkiye´nin neresinde konaklarsanız konaklayın Konaklama ücretleri her tarafta üç aşağı beş yukarı aynı./resimler/2018-7/19/1400366397566.jpgHayır ben biraz daha Lüks,kopnforlu bir yerde konaklamak istiyorum,pansiyonda konaklamak istemiyorum derseniz o da kolay efendim.Gelin onların da fiyatlarına hep birlikte bir bakalım.

Son derece konforlu Lüks Otel odalarında en son teknoloji kullanılarak ve de müşterilerin tüm ihtiyaçları hesap edilerek hazırlanmış Modern Otel odalarında konaklamak için:

1+1 Bir Otel Odası düşünün.İçinde banyosu,mutfağı,oturma salonu LCD TV´si,İnterneti ve yatak odası bulunan ve içerisinde 5 kişinin konaklayabileceği Modern Otel Odaları.Fiyatı ne kadar mı?350 ile 450 TL arasında değişiyor Otel Fiyatları.

Uzungöl´de Otellerin büyük bir bölümü Organizasyon Firmaları ile çalışıyor.Konaklayan Müşteriden alınan Ücretin % 15´i Organizasyon Şirketine gidiyor.Hani sizden 350 almıştı ya Otel Sahibi.50´si Organizasyon Şirketine gitti.Geriye ne kaldı.300 TL.

Sabah Kahvaltınızı da kaldığınız Tesis veriyor.Odada 5 kişi kalmıştınız.5 Kişilik sabah kahvaltısı kişi başı en az 20 TL´den etti mi size 100 TL.350 TL´den geriye ne kaldı.200 TL

2+1 Apart Dairelere bakalım bir de…İçerisinde 2 tane yatak odası 2 tane banyosu,mutfağı,oturma salonu LCD TV ve İnternet bulunan ve de içerisinde 7-8 kişinin rahatlıkla konaklayabilecekleri daireler 2+1 olarak tabir ediliyor.

Gecelik fiyatı ne kadar mı?450 ile 550 TL arasında değişiyor 2+1´lerin gecelik Fiyatları.8 Kişi konaklıyorsunuz gecelik Ortalama 500 TL diyelim.

Yine az önceki hesaba dönelim.%15 Komisyon.500 TL´nin 75 TL´si gitti.8 Kişi Sabah kahvaltısı.Kişi başı 20 TL´den 160 TL de o tuttu.Tesis sahibinin kasasında kalan para ne?265 TL

Peki Madalyonun diğer ucuna bakalım bir de./resimler/2018-7/19/1400503429146.jpgTesis sahibimiz Tesiste öncelikle İki Rsepsiyon Görevlisi çalıştırmak zorunda.Biri gece biri gündüz çalışacak çünkü.

En az 2 tane de Temizlik elemanı çalıştırmak zorunda.Kaba bir hesap çıkaralım.En az 4 eleman.Aylık en az 2500 TL´den 4 elemana aylık 10 000 TL maaş ödemek zorunda Tesis sahibi.

10.000 TL´yi bir aya bölün bakalım ne çıkıyor.Ortalama günlük 650 TL Personel giderlerine gidiyor.

Otelin elektriğini suyunu,makine masraflarını personel yemek giderlerini hiçbir tanesini saymadım bile.

Hani siz 8 kişi Otele 500 TL ödemiştiniz ya inanın bana Tesis Sahibinin cebinde 100 TL bile kalmıyor o 500 TL´den.

Bizler olaya hep kendi penceremizden bakıyoruz.Adamlar Karadeniz Turizmine Hizmet edecek.Trilyonluk borcun altına girecek.Banka faizlerinin altında inim inim inleyecek.Hangi banka borcunu nasıl ödeyebilirim diye sabaha kadar uyuyamayacak.

Sonra da sattığı bir Otel Odası için kasasında 100 TL para kalacak.Ve de biz basacağız yaygarayı.

-Uzungöl çok pahalı

Yok ya…El insaf…Elinizi vicdanınıza koyun…8 Kişi en basit bir otele gidin konaklayın.bakalım kaç lira ödeyeceksiniz.

Lütfen birazcık emeğe saygı…Uzungöl pahalıymış…Kabul etmiyorum.Asla ve asla kabul etmiyorum.

YEMEK DE PAHALI DEĞİL

Bir yaygara daha.Uzungöl´de yemek de çok pahalıymış.Ben her gün Çaykara´ya gidip gelen bir Devlet Memuruyum.Çaykara´da nerde yemek yerseniz yeyin tabağı 13-15 TL civarındadır.Peki Uzungöl´de yemeğin tabağı kaç TL.Lokantaların tamamında 13 TL Civarındadır.

Biraz daha Lüks Restautrantlar var.Oralarda da 20 TL Civarında bir tabak yemek.Elbette ki ne yiyeceğinize bağlı.

Restaurant´a girdiğinizde Garsonun yaptığı ilk iş yemek menüsünü önünüze koymak oluyor.Oradan bakıyorsunuz.Ve de bütçenize uygun yiyecekleri seçerek karnınızı doyuruyorsunuz.

Yine çoğu borç ile yapılmış Trilyonluk Turizm Tesisleri.Ülkemiz ve Karadeniz Turizmine hizmet sunmaya çalışıyorlar.Ve de asla ve asla yemek de pahalı değil Uzungöl´de.Herkes kendi imkanları ölçüsünde rahatlıkla karnını doyurup ayrılabilir Uzungöl´de.

ÇAY ON LİRAYMIŞ

Yaygaracılar yine iş başında.Neymiş efendim.Uzungöl´de bir bardak çay 10 liraymış 15 liraymış…Bir sürü yalan…

Uzungöl´de gölün başındaki Çay bahçelerine gidin.Hangisinde oturursanız oturun.Çay 2 Tl.

Otel ve tesislerde ise çay ve tatlı zaten çoğu yerde ikram.Para bile alınmaz.

Çayın 10-15 TL olduğunu iddia eden kardeşimiz ise sanırız o çayı Uzungöl´de değil de Uzayda başka bir dünyada içti diye düşünüyoruz.

BİLEN BİLİYOR ZATEN

Bu yazı uzar gider Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Biz gelin daha fazla uzatmayalım.

Ülkemiz ve de Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de fedakar yatırımcılarımız ve de Turizm İşletme sahipleri tarafından Ülkemiz Turizmine çok büyük bir hizmet gerçekleştiriliyor.

Her sene milyonlarca yerli ve yabancı Turistin İstihdam yapılmasını sağlıyor Uzungöl.

Sadece Uzuıngöl mü?Elbette ki hayır.Uzungöl sayesinde önce İlçemiz Çaykara,Sonra Dernekpazarı,Of,Sürmene,Araklı,Arsin,Yomra ve elbette ki göz bebeğimiz Trabzon ve Trabzon Esnafı.

Sonra Karadeniz ve Karadeniz Esnafı.Çünkü Uzungöl´e gelen Turist Rize´ye de gidiyor.Ordu,Giresin,Samsun´a da gidiyor.Yani Uzungöl bu yönü Ülke ve Karadeniz Turizminin Lokomotifi ve de Marka değeri olmaya ve de Karadeniz Turizminin o en ağır yükünü büyük bir başarı ile sırtında taşımanın haklı onurunu Ve de gururunu omuzlarında taşımaya devam ediyor.

UZUNGÖL TURİZMİNİN BİLİNMEYEN YÖNÜ

Bizlerde Toplum olarak şöyle bir bakış hastalığı var nedense.Bardağın hep bir tarafını görmeye çalışırız.Bardağa ya hep dolu olan taraftan bakmaya çalışırız boş tarafını hiç görmeyiz.

Ya da çoğunlukla hep yaptığımız gibi bardağın hep boş tarafını görmeye çalışırız.Dolu tarafı hiç aklımızın ucundan bile geçmez.

Olumsuz  tarafları sıralar dururuz.Yemek pahalı…İçmek pahalı…Şu yanlış,,,Bu olmadı…

Peki şunu hiç düşündünüz mü?Çaykara İlçemizde her sene gerçekleştirilen onlarca organizasyon ne ile gerçekleştiriliyor.Nasıl oluyor bu organizasyonlar.Hangimiz düşündük?

Sadece son bir seneden örnek vereceğim.Türkiye Bisiklet Şampiyonası gerçekleştirildi Uzungöl´de…Türkiye´nin her tarafından yaklaşık 800 Sporcu Uzungöl´e geldiler.Günlerce Uzungöl´de kaldılar.Konakladılar,Yediler.İçtiler.

Çaykara Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı´nın,Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Uzungöl Esnafına Yönelik Teşekkür  mesajlarından hangimizin haberi var?

Geçtiğimiz sene Ekim Ayında Türkiye Treaking Şampiyonası gerçekleştirildi Uzungöl´de…Yine Sporcularımız Günlerce konakladı Uzungöl´de.Ve de Uzungöl Esnafı bu Sporcularımıza da hiçbir ücret talep etmeden kapılarını sonuna kadar açtı.Bundan hangimizin haberi var?

Ve de 6 Mayıs 2018 Günü Yine Uzungöl´de Türkiye Oryantring Şampiyonası Final müsabakaları gerçekleştirildi.

Türkiye´nin her tarafından,Ülkemizin her Bölgesinden 500 Tane Öğrencimiz bu yarışmalar için Uzungöl´e geldiler.

Uzungöl´de Tüm Tesislerimiz çocuklarımıza kapılarını ardına kadar açtılar.Yavrularımıza günlerce ev sahipliği yaptı .

Ve de 7 Mayıs 2018´de Uzungöl´de Türkiye Oryantring Şampiyonası Ödül Töreninde Çaykara Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı´nın Şu konuşmasına şahit olmanızı arzu ederdim.

Bu Gurur Diyordu Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı.Bu gurur sadece Uzungöl´e aittir.Ve de Ben bu kadar fedakar Turizmcilerin olduğu böylesine örnek bir yerin Kaymakamı olmaktan Gurur Duyuyorum.

Her sene bir çok proje kapsamında Uzungöl´de bedava konaklayan bedava yemek yedirilen binlerce öğrenciyi saymıyorum bile.

Yani yazının özeti…Uzungöl çok büyük bir derya Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Ve de Uzungöl Dostları…Binlerce yerli ve yabancı Turist…O büyük deryayı paylaşmaya ve de o büyük deryayı Dünya Turizm Merkezi Haline getirmeye devam ediyor…

Birileri konuşuyor,karalıyor,yok etmeye çalışıyor ama Uzungöl her gün biraz daha büyümeye ve de Dünya Markası olarak Ülkemizi gururla temsil etmeye devam ediyor sözün kısası…
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzungöl Ülke Turizmi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mete OSMANÇELEBİOĞLU
19.7.2018 20:31:24
Teşekkürler Hilmi kardeşim. Gercekten güzel özetlerdin. Özellikle ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Keske basında yeterince yar alsaydı.
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye ile Zafer´den Mutluluk Türküsü.Uzungöl´ün Genç Turizm İşletmecilerinden Zafer Danış ile Ana Sınıfı Öğretmeni Sümeyye Erdoğan Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan Muhteşem bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
3 Gün Önce İlçemiz Hanırmak Yaylasında kaybolan 73 yaşındaki Saniye İkinci İçin Arama Kurtarma Çalışmalarına bu gün de devam edildi.
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Çaykara ve Trabzon Basın Dünyamızın önemli isimlerinden Kemal Çuman´ın Kızı Hülya Çuman Cicerali geçirdiği ani ani bir Rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı.
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
Çaykara Taşören Mahallesinden, Trabzon Yazarlar Derneği İstanbul Şube Başkanı yazar İbrahim Tuncer´in kızı Rumeysa Tuncer, Ali Torun ile dünya evine giriyor.
Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Çaykara İlçemizin Sosyal ve Kültürel Alanlardaki en önemli ve de Sosyal İnsanlarından Ali Kemal Sevinç Geçirdiği Rahatsızlık sonucu Hastaneye kaldırıldı.
Kübra ile Emrullah Dünya Evine Giriyor
Kübra ile Emrullah Dünya Evine Giriyor
İlçemiz Yeşilalan Mahallesinden Kübra Sevinç ile Emrullah Şahin Dünya evine giriyor.
Esra İle Şeref´in Mutluluk Destanı
Esra İle Şeref´in Mutluluk Destanı
Uzungöl´ün Genç Esnaflarından Şeref Önal ile Esra Keleş 22 Temmuz 2018 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan mahşeri bir düğün ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları
Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Dünyanın En Tehlikeli Virajlarında Doğa Yürüyüşü
Dünyanın En Tehlikeli Virajlarında Doğa Yürüyüşü
22 Temmuz 2018 Pazar Günü Dünyanın En Tehlikeli Virajları olarak kabul edilen Derebaşı Virajlarında Doğa Yürüyüşü Etkinliği gerçekleştiriliyor.
Şeref İle Esra´nın Mutluluk Yolculuğu
Şeref İle Esra´nın Mutluluk Yolculuğu
Uzungöl´ün En Sevilen Genç Esnaflarından Şeref Önal ile Esra Keleş 22 Temmuz 2018 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilecek olan Düğün Töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET Diyecekler.
Çaykara´da Genç Çifçi Hibe Projesi
Çaykara´da Genç Çifçi Hibe Projesi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarafından gerçekleştirilen Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi kapsamında Çaykara İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İlçemizdeki 7 Çiftçiye 35 adet Büyükbaş Hayvan Dağıtımı Çaykara İlçemizde gerçekleştirildi.
ÇAYKARA´da Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Etkinlikleri
ÇAYKARA´da Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Etkinlikleri
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Çaykara´da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Teşekkür Mesajı
Teşekkür Mesajı
Bir süre önce vefat eden Çaykara´nın eski esnaflarından Hacı Mehmet Şahin ailesinin yayınladığı teşekkür mesajı aşağıdadır.
Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Hemşerilerimizin yaşadığı Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesi muhtarı konuştu,” Çaykaralılar bizleri unutmasın. 2´nci Çaykara´dan onlara selam ve sevgilerimizi iletiyoruz,” dedi.
Güle güle ´KOCA ÇINAR´
Güle güle ´KOCA ÇINAR´
Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın Kaleme Aldığı" GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Demirkapı Bayburt Yolu Tamamlanıyor
Demirkapı Bayburt Yolu Tamamlanıyor
Çaykara İlçemize en uzak Mahalle olan Demirkapı Mahallesi ile Bayburt arasındaki yolda iyileştirme,genişletme,betonlama ve asfaltlama çalışmaları büyük bir hız ile devam ediyor.
Kocaman Tavukçuluk Uzungöl´ün Hizmetinde
Kocaman Tavukçuluk Uzungöl´ün Hizmetinde
Senelerdir Uzungöl´de Turizm İşi ile uğraşan Asım Kocaman Şekersu Yaylasında Tavuk Üretim Çiftliği açarak Uzungöl Turizmine farklı bir yüz kazandırmayı başardı.
Gümüşhane´deki Kaza Çayıroba´yı Yaktı
Gümüşhane´deki Kaza Çayıroba´yı Yaktı
Gümüşhane İlimizde meydana gelen Feci Trafik Kazasının acısı İlçemiz Çayıroba Mahallesine düştü.Çayıroba Mahallesinin Genç Damatlarından Samet Çimen Gümüşhane´de meydana gelen Feci Trafik kazasında hayatını kaybetti.
Duygular, Vicdanlar, Ruhlar Tükendi!
Duygular, Vicdanlar, Ruhlar Tükendi!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “DUYGULAR, VİCDANLAR, RUHLAR TÜKENDİ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
Çaykara´da Alkış Alan Davranış
Çaykara´da Alkış Alan Davranış
Devlet Memurları Topluma Hizmet etmek için vardır.Hangi Kamu Kurum ya da Kuruluşuna gidersek gidelim o Kurumda çalışan Devlet Memurları tabi ki işlerimizi hızlandırmak için ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışırlar.
Öğretmenevi Müdürleri Uzungöl´de Buluştu
Öğretmenevi Müdürleri Uzungöl´de Buluştu
Öğretmenevi Müdürlerinden Karadeniz Turizminin Merkezi Uzungöl´e ziyaret.Trabzon İlimizde Hizmet İçi Eğitim Çalışmalarına devam eden 81 İlimizin İl Öğretmenevi Müdürleri ve Şube Müdürleri 26 Haziran 2018 Salı Günü Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´ü ziyaret ettiler.
Hilal ve Ali Turan Dünya Evine Giriyor
Hilal ve Ali Turan Dünya Evine Giriyor
İlçemiz Yeşilalan Mahallesinden Ali Turan Ocak ile Hilal Yıldırım Dünya evine giriyor.
Sinop´tan Ataköy´e Gelin Geldi
Sinop´tan Ataköy´e Gelin Geldi
Ataköy Mahallemizden Barış Aydın ile Aslen Sinop´lu olan ve de İstanbul´da ikamet eden Gamze Zaim Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Bir Tarafta Kar Bir Tarafta Çiçek İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Filaklılar Buluşması Göz Kamaştırdı
Filaklılar Buluşması Göz Kamaştırdı
Uzungöl Filak Mahallesi Halkı tarafından her sene Geleneksel olarak gerçekleştirilen Filak Mahallesi Halkı buluşması bu sene de renkli görüntüler ve de yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.
Uzungöl Bayramlaştı
Uzungöl Bayramlaştı
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Ramazan Bayramının ilk gününden itibaren muhteşem bir yoğunluk yaşanıyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
22 °C
Çarşamba
21 °C
Perşembe
22 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi