Uzungöl ve Ülke Turizmi
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl Ve Ülke Turizmi İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarih: 19.7.2018 13:56:13/ 2715okunma / 1yorum

UZUNGÖL VE ÜLKE TURİZMİ

Ülkemiz ve Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl 2018 Yılı Yaz mevsiminde de tabiri caiz ise adeta doldu taştı.

2018 Yılı itibarı ile Mart-Nisan aylarında başlayan Turizm yoğunluğu Ramazan Ayında biraz daha sakin geçti.Ramazan Bayramı ile birlikte başlayan yoğunluk ise yaklaşık 40 gündür hız kesmeden devam ediyor.

10 000 Yatak kapasitesine sahip olan ve de her gün on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl´de Alternatif Turizm aktivitelerinin de gerçekleştirilmesi ile insanlarımızın konaklama süreleri de doğal olarak arttı./resimler/2018-7/19/1400222491100.jpgHER BÜTÇEYE GÖRE OTEL VAR

Her Turizm Mevsiminde Uzungöl´de koparılmaya çalışılan Karalama Kampanyası üzülerek ifade etmek isteriz ki 2018 Yılı yazında da var.Ancak bu kampanyaların gerçek olmadığını Uzungöl´ü ziyaret eden Misafirler çok iyi biliyor ve de her gün on binlerce insan Turizmde Uzungöl´ü tercih etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Peki  konaklamada pahalı mı Uzungöl…Öncelikle şunu açık yüreklilik ile ifade etmek istiyorum.Uzungöl´de her bütçeye göre konaklayacak otel,motel,apart daire ve pansiyon var.Ne kadar para ödeyeceğiniz elbette ki sizin tercihiniz ve de konaklayacağınız yere göre değişiyor.

Örneğin Pansiyonlarda odaların gecelik ücreti 150 TL ile 250 TL Arasında değişiyor.Düşünün bir kere.Eşiniz ve de iki çocuğunuz ile Uzungöl´de göl kenarında konaklayacaksınız ve de gecelik bir odaya 150 TL Ücret ödeyeceksiniz.

Kimse kusura bakmasın…Türkiye´nin neresinde konaklarsanız konaklayın Konaklama ücretleri her tarafta üç aşağı beş yukarı aynı./resimler/2018-7/19/1400366397566.jpgHayır ben biraz daha Lüks,kopnforlu bir yerde konaklamak istiyorum,pansiyonda konaklamak istemiyorum derseniz o da kolay efendim.Gelin onların da fiyatlarına hep birlikte bir bakalım.

Son derece konforlu Lüks Otel odalarında en son teknoloji kullanılarak ve de müşterilerin tüm ihtiyaçları hesap edilerek hazırlanmış Modern Otel odalarında konaklamak için:

1+1 Bir Otel Odası düşünün.İçinde banyosu,mutfağı,oturma salonu LCD TV´si,İnterneti ve yatak odası bulunan ve içerisinde 5 kişinin konaklayabileceği Modern Otel Odaları.Fiyatı ne kadar mı?350 ile 450 TL arasında değişiyor Otel Fiyatları.

Uzungöl´de Otellerin büyük bir bölümü Organizasyon Firmaları ile çalışıyor.Konaklayan Müşteriden alınan Ücretin % 15´i Organizasyon Şirketine gidiyor.Hani sizden 350 almıştı ya Otel Sahibi.50´si Organizasyon Şirketine gitti.Geriye ne kaldı.300 TL.

Sabah Kahvaltınızı da kaldığınız Tesis veriyor.Odada 5 kişi kalmıştınız.5 Kişilik sabah kahvaltısı kişi başı en az 20 TL´den etti mi size 100 TL.350 TL´den geriye ne kaldı.200 TL

2+1 Apart Dairelere bakalım bir de…İçerisinde 2 tane yatak odası 2 tane banyosu,mutfağı,oturma salonu LCD TV ve İnternet bulunan ve de içerisinde 7-8 kişinin rahatlıkla konaklayabilecekleri daireler 2+1 olarak tabir ediliyor.

Gecelik fiyatı ne kadar mı?450 ile 550 TL arasında değişiyor 2+1´lerin gecelik Fiyatları.8 Kişi konaklıyorsunuz gecelik Ortalama 500 TL diyelim.

Yine az önceki hesaba dönelim.%15 Komisyon.500 TL´nin 75 TL´si gitti.8 Kişi Sabah kahvaltısı.Kişi başı 20 TL´den 160 TL de o tuttu.Tesis sahibinin kasasında kalan para ne?265 TL

Peki Madalyonun diğer ucuna bakalım bir de./resimler/2018-7/19/1400503429146.jpgTesis sahibimiz Tesiste öncelikle İki Rsepsiyon Görevlisi çalıştırmak zorunda.Biri gece biri gündüz çalışacak çünkü.

En az 2 tane de Temizlik elemanı çalıştırmak zorunda.Kaba bir hesap çıkaralım.En az 4 eleman.Aylık en az 2500 TL´den 4 elemana aylık 10 000 TL maaş ödemek zorunda Tesis sahibi.

10.000 TL´yi bir aya bölün bakalım ne çıkıyor.Ortalama günlük 650 TL Personel giderlerine gidiyor.

Otelin elektriğini suyunu,makine masraflarını personel yemek giderlerini hiçbir tanesini saymadım bile.

Hani siz 8 kişi Otele 500 TL ödemiştiniz ya inanın bana Tesis Sahibinin cebinde 100 TL bile kalmıyor o 500 TL´den.

Bizler olaya hep kendi penceremizden bakıyoruz.Adamlar Karadeniz Turizmine Hizmet edecek.Trilyonluk borcun altına girecek.Banka faizlerinin altında inim inim inleyecek.Hangi banka borcunu nasıl ödeyebilirim diye sabaha kadar uyuyamayacak.

Sonra da sattığı bir Otel Odası için kasasında 100 TL para kalacak.Ve de biz basacağız yaygarayı.

-Uzungöl çok pahalı

Yok ya…El insaf…Elinizi vicdanınıza koyun…8 Kişi en basit bir otele gidin konaklayın.bakalım kaç lira ödeyeceksiniz.

Lütfen birazcık emeğe saygı…Uzungöl pahalıymış…Kabul etmiyorum.Asla ve asla kabul etmiyorum.

YEMEK DE PAHALI DEĞİL

Bir yaygara daha.Uzungöl´de yemek de çok pahalıymış.Ben her gün Çaykara´ya gidip gelen bir Devlet Memuruyum.Çaykara´da nerde yemek yerseniz yeyin tabağı 13-15 TL civarındadır.Peki Uzungöl´de yemeğin tabağı kaç TL.Lokantaların tamamında 13 TL Civarındadır.

Biraz daha Lüks Restautrantlar var.Oralarda da 20 TL Civarında bir tabak yemek.Elbette ki ne yiyeceğinize bağlı.

Restaurant´a girdiğinizde Garsonun yaptığı ilk iş yemek menüsünü önünüze koymak oluyor.Oradan bakıyorsunuz.Ve de bütçenize uygun yiyecekleri seçerek karnınızı doyuruyorsunuz.

Yine çoğu borç ile yapılmış Trilyonluk Turizm Tesisleri.Ülkemiz ve Karadeniz Turizmine hizmet sunmaya çalışıyorlar.Ve de asla ve asla yemek de pahalı değil Uzungöl´de.Herkes kendi imkanları ölçüsünde rahatlıkla karnını doyurup ayrılabilir Uzungöl´de.

ÇAY ON LİRAYMIŞ

Yaygaracılar yine iş başında.Neymiş efendim.Uzungöl´de bir bardak çay 10 liraymış 15 liraymış…Bir sürü yalan…

Uzungöl´de gölün başındaki Çay bahçelerine gidin.Hangisinde oturursanız oturun.Çay 2 Tl.

Otel ve tesislerde ise çay ve tatlı zaten çoğu yerde ikram.Para bile alınmaz.

Çayın 10-15 TL olduğunu iddia eden kardeşimiz ise sanırız o çayı Uzungöl´de değil de Uzayda başka bir dünyada içti diye düşünüyoruz.

BİLEN BİLİYOR ZATEN

Bu yazı uzar gider Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Biz gelin daha fazla uzatmayalım.

Ülkemiz ve de Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de fedakar yatırımcılarımız ve de Turizm İşletme sahipleri tarafından Ülkemiz Turizmine çok büyük bir hizmet gerçekleştiriliyor.

Her sene milyonlarca yerli ve yabancı Turistin İstihdam yapılmasını sağlıyor Uzungöl.

Sadece Uzuıngöl mü?Elbette ki hayır.Uzungöl sayesinde önce İlçemiz Çaykara,Sonra Dernekpazarı,Of,Sürmene,Araklı,Arsin,Yomra ve elbette ki göz bebeğimiz Trabzon ve Trabzon Esnafı.

Sonra Karadeniz ve Karadeniz Esnafı.Çünkü Uzungöl´e gelen Turist Rize´ye de gidiyor.Ordu,Giresin,Samsun´a da gidiyor.Yani Uzungöl bu yönü Ülke ve Karadeniz Turizminin Lokomotifi ve de Marka değeri olmaya ve de Karadeniz Turizminin o en ağır yükünü büyük bir başarı ile sırtında taşımanın haklı onurunu Ve de gururunu omuzlarında taşımaya devam ediyor.

UZUNGÖL TURİZMİNİN BİLİNMEYEN YÖNÜ

Bizlerde Toplum olarak şöyle bir bakış hastalığı var nedense.Bardağın hep bir tarafını görmeye çalışırız.Bardağa ya hep dolu olan taraftan bakmaya çalışırız boş tarafını hiç görmeyiz.

Ya da çoğunlukla hep yaptığımız gibi bardağın hep boş tarafını görmeye çalışırız.Dolu tarafı hiç aklımızın ucundan bile geçmez.

Olumsuz  tarafları sıralar dururuz.Yemek pahalı…İçmek pahalı…Şu yanlış,,,Bu olmadı…

Peki şunu hiç düşündünüz mü?Çaykara İlçemizde her sene gerçekleştirilen onlarca organizasyon ne ile gerçekleştiriliyor.Nasıl oluyor bu organizasyonlar.Hangimiz düşündük?

Sadece son bir seneden örnek vereceğim.Türkiye Bisiklet Şampiyonası gerçekleştirildi Uzungöl´de…Türkiye´nin her tarafından yaklaşık 800 Sporcu Uzungöl´e geldiler.Günlerce Uzungöl´de kaldılar.Konakladılar,Yediler.İçtiler.

Çaykara Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı´nın,Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Uzungöl Esnafına Yönelik Teşekkür  mesajlarından hangimizin haberi var?

Geçtiğimiz sene Ekim Ayında Türkiye Treaking Şampiyonası gerçekleştirildi Uzungöl´de…Yine Sporcularımız Günlerce konakladı Uzungöl´de.Ve de Uzungöl Esnafı bu Sporcularımıza da hiçbir ücret talep etmeden kapılarını sonuna kadar açtı.Bundan hangimizin haberi var?

Ve de 6 Mayıs 2018 Günü Yine Uzungöl´de Türkiye Oryantring Şampiyonası Final müsabakaları gerçekleştirildi.

Türkiye´nin her tarafından,Ülkemizin her Bölgesinden 500 Tane Öğrencimiz bu yarışmalar için Uzungöl´e geldiler.

Uzungöl´de Tüm Tesislerimiz çocuklarımıza kapılarını ardına kadar açtılar.Yavrularımıza günlerce ev sahipliği yaptı .

Ve de 7 Mayıs 2018´de Uzungöl´de Türkiye Oryantring Şampiyonası Ödül Töreninde Çaykara Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı´nın Şu konuşmasına şahit olmanızı arzu ederdim.

Bu Gurur Diyordu Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı.Bu gurur sadece Uzungöl´e aittir.Ve de Ben bu kadar fedakar Turizmcilerin olduğu böylesine örnek bir yerin Kaymakamı olmaktan Gurur Duyuyorum.

Her sene bir çok proje kapsamında Uzungöl´de bedava konaklayan bedava yemek yedirilen binlerce öğrenciyi saymıyorum bile.

Yani yazının özeti…Uzungöl çok büyük bir derya Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Ve de Uzungöl Dostları…Binlerce yerli ve yabancı Turist…O büyük deryayı paylaşmaya ve de o büyük deryayı Dünya Turizm Merkezi Haline getirmeye devam ediyor…

Birileri konuşuyor,karalıyor,yok etmeye çalışıyor ama Uzungöl her gün biraz daha büyümeye ve de Dünya Markası olarak Ülkemizi gururla temsil etmeye devam ediyor sözün kısası…
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzungöl Ülke Turizmi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mete OSMANÇELEBİOĞLU
19.7.2018 20:31:24
Teşekkürler Hilmi kardeşim. Gercekten güzel özetlerdin. Özellikle ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Keske basında yeterince yar alsaydı.
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi