Uzungöl ve Ülke Turizmi
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl Ve Ülke Turizmi İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarih: 19.7.2018 13:56:13/ 2614okunma / 1yorum

UZUNGÖL VE ÜLKE TURİZMİ

Ülkemiz ve Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl 2018 Yılı Yaz mevsiminde de tabiri caiz ise adeta doldu taştı.

2018 Yılı itibarı ile Mart-Nisan aylarında başlayan Turizm yoğunluğu Ramazan Ayında biraz daha sakin geçti.Ramazan Bayramı ile birlikte başlayan yoğunluk ise yaklaşık 40 gündür hız kesmeden devam ediyor.

10 000 Yatak kapasitesine sahip olan ve de her gün on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl´de Alternatif Turizm aktivitelerinin de gerçekleştirilmesi ile insanlarımızın konaklama süreleri de doğal olarak arttı./resimler/2018-7/19/1400222491100.jpgHER BÜTÇEYE GÖRE OTEL VAR

Her Turizm Mevsiminde Uzungöl´de koparılmaya çalışılan Karalama Kampanyası üzülerek ifade etmek isteriz ki 2018 Yılı yazında da var.Ancak bu kampanyaların gerçek olmadığını Uzungöl´ü ziyaret eden Misafirler çok iyi biliyor ve de her gün on binlerce insan Turizmde Uzungöl´ü tercih etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Peki  konaklamada pahalı mı Uzungöl…Öncelikle şunu açık yüreklilik ile ifade etmek istiyorum.Uzungöl´de her bütçeye göre konaklayacak otel,motel,apart daire ve pansiyon var.Ne kadar para ödeyeceğiniz elbette ki sizin tercihiniz ve de konaklayacağınız yere göre değişiyor.

Örneğin Pansiyonlarda odaların gecelik ücreti 150 TL ile 250 TL Arasında değişiyor.Düşünün bir kere.Eşiniz ve de iki çocuğunuz ile Uzungöl´de göl kenarında konaklayacaksınız ve de gecelik bir odaya 150 TL Ücret ödeyeceksiniz.

Kimse kusura bakmasın…Türkiye´nin neresinde konaklarsanız konaklayın Konaklama ücretleri her tarafta üç aşağı beş yukarı aynı./resimler/2018-7/19/1400366397566.jpgHayır ben biraz daha Lüks,kopnforlu bir yerde konaklamak istiyorum,pansiyonda konaklamak istemiyorum derseniz o da kolay efendim.Gelin onların da fiyatlarına hep birlikte bir bakalım.

Son derece konforlu Lüks Otel odalarında en son teknoloji kullanılarak ve de müşterilerin tüm ihtiyaçları hesap edilerek hazırlanmış Modern Otel odalarında konaklamak için:

1+1 Bir Otel Odası düşünün.İçinde banyosu,mutfağı,oturma salonu LCD TV´si,İnterneti ve yatak odası bulunan ve içerisinde 5 kişinin konaklayabileceği Modern Otel Odaları.Fiyatı ne kadar mı?350 ile 450 TL arasında değişiyor Otel Fiyatları.

Uzungöl´de Otellerin büyük bir bölümü Organizasyon Firmaları ile çalışıyor.Konaklayan Müşteriden alınan Ücretin % 15´i Organizasyon Şirketine gidiyor.Hani sizden 350 almıştı ya Otel Sahibi.50´si Organizasyon Şirketine gitti.Geriye ne kaldı.300 TL.

Sabah Kahvaltınızı da kaldığınız Tesis veriyor.Odada 5 kişi kalmıştınız.5 Kişilik sabah kahvaltısı kişi başı en az 20 TL´den etti mi size 100 TL.350 TL´den geriye ne kaldı.200 TL

2+1 Apart Dairelere bakalım bir de…İçerisinde 2 tane yatak odası 2 tane banyosu,mutfağı,oturma salonu LCD TV ve İnternet bulunan ve de içerisinde 7-8 kişinin rahatlıkla konaklayabilecekleri daireler 2+1 olarak tabir ediliyor.

Gecelik fiyatı ne kadar mı?450 ile 550 TL arasında değişiyor 2+1´lerin gecelik Fiyatları.8 Kişi konaklıyorsunuz gecelik Ortalama 500 TL diyelim.

Yine az önceki hesaba dönelim.%15 Komisyon.500 TL´nin 75 TL´si gitti.8 Kişi Sabah kahvaltısı.Kişi başı 20 TL´den 160 TL de o tuttu.Tesis sahibinin kasasında kalan para ne?265 TL

Peki Madalyonun diğer ucuna bakalım bir de./resimler/2018-7/19/1400503429146.jpgTesis sahibimiz Tesiste öncelikle İki Rsepsiyon Görevlisi çalıştırmak zorunda.Biri gece biri gündüz çalışacak çünkü.

En az 2 tane de Temizlik elemanı çalıştırmak zorunda.Kaba bir hesap çıkaralım.En az 4 eleman.Aylık en az 2500 TL´den 4 elemana aylık 10 000 TL maaş ödemek zorunda Tesis sahibi.

10.000 TL´yi bir aya bölün bakalım ne çıkıyor.Ortalama günlük 650 TL Personel giderlerine gidiyor.

Otelin elektriğini suyunu,makine masraflarını personel yemek giderlerini hiçbir tanesini saymadım bile.

Hani siz 8 kişi Otele 500 TL ödemiştiniz ya inanın bana Tesis Sahibinin cebinde 100 TL bile kalmıyor o 500 TL´den.

Bizler olaya hep kendi penceremizden bakıyoruz.Adamlar Karadeniz Turizmine Hizmet edecek.Trilyonluk borcun altına girecek.Banka faizlerinin altında inim inim inleyecek.Hangi banka borcunu nasıl ödeyebilirim diye sabaha kadar uyuyamayacak.

Sonra da sattığı bir Otel Odası için kasasında 100 TL para kalacak.Ve de biz basacağız yaygarayı.

-Uzungöl çok pahalı

Yok ya…El insaf…Elinizi vicdanınıza koyun…8 Kişi en basit bir otele gidin konaklayın.bakalım kaç lira ödeyeceksiniz.

Lütfen birazcık emeğe saygı…Uzungöl pahalıymış…Kabul etmiyorum.Asla ve asla kabul etmiyorum.

YEMEK DE PAHALI DEĞİL

Bir yaygara daha.Uzungöl´de yemek de çok pahalıymış.Ben her gün Çaykara´ya gidip gelen bir Devlet Memuruyum.Çaykara´da nerde yemek yerseniz yeyin tabağı 13-15 TL civarındadır.Peki Uzungöl´de yemeğin tabağı kaç TL.Lokantaların tamamında 13 TL Civarındadır.

Biraz daha Lüks Restautrantlar var.Oralarda da 20 TL Civarında bir tabak yemek.Elbette ki ne yiyeceğinize bağlı.

Restaurant´a girdiğinizde Garsonun yaptığı ilk iş yemek menüsünü önünüze koymak oluyor.Oradan bakıyorsunuz.Ve de bütçenize uygun yiyecekleri seçerek karnınızı doyuruyorsunuz.

Yine çoğu borç ile yapılmış Trilyonluk Turizm Tesisleri.Ülkemiz ve Karadeniz Turizmine hizmet sunmaya çalışıyorlar.Ve de asla ve asla yemek de pahalı değil Uzungöl´de.Herkes kendi imkanları ölçüsünde rahatlıkla karnını doyurup ayrılabilir Uzungöl´de.

ÇAY ON LİRAYMIŞ

Yaygaracılar yine iş başında.Neymiş efendim.Uzungöl´de bir bardak çay 10 liraymış 15 liraymış…Bir sürü yalan…

Uzungöl´de gölün başındaki Çay bahçelerine gidin.Hangisinde oturursanız oturun.Çay 2 Tl.

Otel ve tesislerde ise çay ve tatlı zaten çoğu yerde ikram.Para bile alınmaz.

Çayın 10-15 TL olduğunu iddia eden kardeşimiz ise sanırız o çayı Uzungöl´de değil de Uzayda başka bir dünyada içti diye düşünüyoruz.

BİLEN BİLİYOR ZATEN

Bu yazı uzar gider Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Biz gelin daha fazla uzatmayalım.

Ülkemiz ve de Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de fedakar yatırımcılarımız ve de Turizm İşletme sahipleri tarafından Ülkemiz Turizmine çok büyük bir hizmet gerçekleştiriliyor.

Her sene milyonlarca yerli ve yabancı Turistin İstihdam yapılmasını sağlıyor Uzungöl.

Sadece Uzuıngöl mü?Elbette ki hayır.Uzungöl sayesinde önce İlçemiz Çaykara,Sonra Dernekpazarı,Of,Sürmene,Araklı,Arsin,Yomra ve elbette ki göz bebeğimiz Trabzon ve Trabzon Esnafı.

Sonra Karadeniz ve Karadeniz Esnafı.Çünkü Uzungöl´e gelen Turist Rize´ye de gidiyor.Ordu,Giresin,Samsun´a da gidiyor.Yani Uzungöl bu yönü Ülke ve Karadeniz Turizminin Lokomotifi ve de Marka değeri olmaya ve de Karadeniz Turizminin o en ağır yükünü büyük bir başarı ile sırtında taşımanın haklı onurunu Ve de gururunu omuzlarında taşımaya devam ediyor.

UZUNGÖL TURİZMİNİN BİLİNMEYEN YÖNÜ

Bizlerde Toplum olarak şöyle bir bakış hastalığı var nedense.Bardağın hep bir tarafını görmeye çalışırız.Bardağa ya hep dolu olan taraftan bakmaya çalışırız boş tarafını hiç görmeyiz.

Ya da çoğunlukla hep yaptığımız gibi bardağın hep boş tarafını görmeye çalışırız.Dolu tarafı hiç aklımızın ucundan bile geçmez.

Olumsuz  tarafları sıralar dururuz.Yemek pahalı…İçmek pahalı…Şu yanlış,,,Bu olmadı…

Peki şunu hiç düşündünüz mü?Çaykara İlçemizde her sene gerçekleştirilen onlarca organizasyon ne ile gerçekleştiriliyor.Nasıl oluyor bu organizasyonlar.Hangimiz düşündük?

Sadece son bir seneden örnek vereceğim.Türkiye Bisiklet Şampiyonası gerçekleştirildi Uzungöl´de…Türkiye´nin her tarafından yaklaşık 800 Sporcu Uzungöl´e geldiler.Günlerce Uzungöl´de kaldılar.Konakladılar,Yediler.İçtiler.

Çaykara Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı´nın,Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Uzungöl Esnafına Yönelik Teşekkür  mesajlarından hangimizin haberi var?

Geçtiğimiz sene Ekim Ayında Türkiye Treaking Şampiyonası gerçekleştirildi Uzungöl´de…Yine Sporcularımız Günlerce konakladı Uzungöl´de.Ve de Uzungöl Esnafı bu Sporcularımıza da hiçbir ücret talep etmeden kapılarını sonuna kadar açtı.Bundan hangimizin haberi var?

Ve de 6 Mayıs 2018 Günü Yine Uzungöl´de Türkiye Oryantring Şampiyonası Final müsabakaları gerçekleştirildi.

Türkiye´nin her tarafından,Ülkemizin her Bölgesinden 500 Tane Öğrencimiz bu yarışmalar için Uzungöl´e geldiler.

Uzungöl´de Tüm Tesislerimiz çocuklarımıza kapılarını ardına kadar açtılar.Yavrularımıza günlerce ev sahipliği yaptı .

Ve de 7 Mayıs 2018´de Uzungöl´de Türkiye Oryantring Şampiyonası Ödül Töreninde Çaykara Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı´nın Şu konuşmasına şahit olmanızı arzu ederdim.

Bu Gurur Diyordu Kaymakamımız Sayın İhsan Ayrancı.Bu gurur sadece Uzungöl´e aittir.Ve de Ben bu kadar fedakar Turizmcilerin olduğu böylesine örnek bir yerin Kaymakamı olmaktan Gurur Duyuyorum.

Her sene bir çok proje kapsamında Uzungöl´de bedava konaklayan bedava yemek yedirilen binlerce öğrenciyi saymıyorum bile.

Yani yazının özeti…Uzungöl çok büyük bir derya Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Ve de Uzungöl Dostları…Binlerce yerli ve yabancı Turist…O büyük deryayı paylaşmaya ve de o büyük deryayı Dünya Turizm Merkezi Haline getirmeye devam ediyor…

Birileri konuşuyor,karalıyor,yok etmeye çalışıyor ama Uzungöl her gün biraz daha büyümeye ve de Dünya Markası olarak Ülkemizi gururla temsil etmeye devam ediyor sözün kısası…
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzungöl Ülke Turizmi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mete OSMANÇELEBİOĞLU
19.7.2018 20:31:24
Teşekkürler Hilmi kardeşim. Gercekten güzel özetlerdin. Özellikle ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Keske basında yeterince yar alsaydı.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Trabzon Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin sorunlarının ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´ün en sevilen Turizmcilerinden Mustafa Karagöz´ün Oğlu Ertuğrul ile Yine Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Yusuf Uçan´ın Dünyalar Güzeli kızları Mine Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile hayatlarını birleştirdiler.
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´ün için Şair M.Nihat Malkoç´un yazdığı “MUHAMMET FATİH SAFİTÜRK´E AĞIT” şiirini Şehit edilişinin 2. sene-i devriyesinde paylaşıyoruz
AVM´de Yangın Paniği!
AVM´de Yangın Paniği!
Çaykaralı işadamlarının sahibi olduğu Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunan Bercadia AVM´de yangın çıktı.
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Uzungöl Filak Mahallesinden Mine Uçan ile Uzungöl Hocalı Mahallesinden Ertuğrul Karagöz 10 Kasım 2018 Cumartesi Akşamı Uzungöl´de gerçekleştirilecek olan düğün töreni, ile dünya evine giriyorlar.
Uzungöl mü Şerah mı_
Uzungöl mü Şerah mı_
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl mü Şerah mı?" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Çaykara Dr. M. İlhan Durgun İlçe Hastanesi personelleri tarafından Uzungöl ve Çaykara Merkez´de stant kurarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 6 Kasım ve Çetin Bir Yazı İsimli Yaszısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl Elmalı Mahallesinden Fatih Mutlu ile Köseli, Mahallesinden Hacer Yazıcı 4 Kasım 2018 Pazar Günü Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Mahşeri kalabalığın katılımı ile gerçekleştirilen düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe “EVET” dediler.
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Trabzon Çaykara- Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinde Prof. Dr. Orhan Durgun öncülüğünde kültür faaliyetlerine devam ediyor.
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Cumhuriyetle yaşıt, Çaykaralı hemşerimiz eğitim duayeni Ahmet Nurettin Gürsoy Hoca´yı ziyaret etti.
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu Erken Başladı
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu Erken Başladı
Cumhuriyetimizin İlan Edilişinin 95. Yıl Dönümü sebebi ile Çaykara İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
3 °C
Cuma
7 °C
Cumartesi
7 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi