İlginizi ÇekebilirAnahtar Kelimeler: ' Karadenizlilerden Kurama Şenliği

Van'daki Karadenizlilerden Kurama Şenliği

Van’ın Özalp ilçesine bağlı Emek köyünde ikamet eden Karadenizliler, gelenek haline getirdikleri “Kurama şenlikleri” her yıl olduğu gibi bu yıl da yine yaptı.

Van’ın Özalp ilçesine bağlı Emek köyünde ikamet eden Karadenizliler, gelenek haline getirdikleri “Kurama şenlikleri” her yıl olduğu gibi bu yılda yapıldı.Trabzon’un Çaykara ilçesinden 1965 yılında Van’ın Özalp ilçesine yerleşen Karadenizliler, 56 yıl önce başlattıkları “Kurama şenlikleri” (et yemeği) bu yılda yapıldı. Köy halkı kendi aralarında toplanarak aldıkları bir danayı kesip büyük kazanlarda kavurma olarak Pişirilen etler, daha sonra toplanan köy sakinlerine ikram edilir. Her yıl Ramazan ayında yapılan kurama  şenlikleri, pandemi nedeni ile iki yıldır yapılmıyor. Bu yıl köyden göç edenlerin gelmesi ile birlikte hem hasret gidermek hem de yaşanan pandemi nedeni moral kazanmak için bu yıl kurban Bayramı'nda tekrar yapıldı.  1965 yılında Van’a geldiklerinde  bu güne kadar bu geleneği devam ettiren Vanlı Karadenizliler. Bu geleneği, büyüklerimizden devir aldıklarını Bizden sonra gelen gençlerinde devam ettireceğine inanıyoruz dediler.Yemek sonrası kemençe eşliğinde oynanan horon ile devam eden etkinlik son buldu.

Trabzon’un Çaykara ilçesinden 56 yıl önce Van’a gelen Karadenizlilerin ’Kurama’ şenliği devam ediyor. Önce kavurmayı yediler, daha sonra eritmek içinde saatlerce horon oynadılar.
Trabzon’un Çaykara ilçesinden 56 yıl önce Van’a gelerek Özalp ilçesine bağlı Emek ve Dönerdere mahallelerine yerleşen Karadenizliler, örf ve adetlerini devam ettirmeye çalışıyorlar. 1965 yılında Çaykara ilçesinden Van’ın Özalp ilçesine yerleşen Karadenizliler, yörelerine has bir gelenek olan ’Kurama’ (et yemeği) şenliğini bu yıl da sürdürdü. Etleri özenle doğrayıp büyük bir kazanda pişiren mahallesi sakinleri, akşam taziye evine toplanıp sohbet eşliğinde özenle hazırlanan kavurma ve pilavı yediler. Yılın belli aylarında yapılan şenlikler, mahallede çok göç yaşanması nedeniyle artık sadece bayramlarda yapılıyor.


Bursa’da ikamet eden ve bayram dolayısıyla anne ve babasını ziyaret için Van’a gelen Aşık Mehmet Kanık, "Geleneksel Emek Mahallesi ‘Kurma şenliği’ genellikle yılın belirlenen bir ayında yapılıyor. Bu yıl Kurban bayramının 4. gününde yaptık. Bu yılda Özcan Kılıç, Esat Baltacı, Harun Toprak ve Mehmet Kanık’ın girişimi ile Aydemir Gencan abimizin kavurma ve pilavı pişirmesiyle şenliğimiz gerçekleştirildi. Yemekten sonra da yediğimiz kavurmaları eritmek içinde horon oynuyoruz. Bu geceye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Seneye yine herkesi bu şenliğe bekliyoruz” dedi.