Yedi Göller´de Arap Rüzgarı
Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor.
Tarih: 10.7.2018 11:57:00/ 2411okunma / 1yorum

2018 Yılı Turizm sezonunun başlaması ile birlikte Çaykara İlçemize Turistlerin yoğun ilgisi devam ediyor.

Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor./resimler/2018-7/10/1200061367090.jpgDaha önce Yolu bozuk olduğu için bir çok aracın çıkamadığı Yedi Göller Bölgesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve de Çaykara Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen yol genişletme,bakım onarım,asfaltlama ve de betonlama çalışmalarının ardından artık Yedi Göller Bölgesi ziyaret etmek isteyen herkesin çok kolaylıkla ulaşabileceği bir Cazip bir Turizm Merkezi olarak dikkat çekiyor.

ARAP TURİSTLERDEN GEÇİLMİYOR

Yol  Standardının iyileştirilmesi ile birlikte Bölgemizde bulunan Arap Turistler tarafından en fazla tercih edilen yerlerden bir tanesi de Yedi Göller Bölgesi oluyor.Her gün binlerce Arap Turist kiraladıkları araçları ile birlikte Yedi Göller Bölgesine çıkıyor.

Balıklı Göl ve Aygır Gölünün Muhteşem Doğa manzarası eşliğinde gönüllerince piknik yapan ve de eğlenen Arap Turistler akşam saatlerine kadar Yedi Göller Bölgesinden ayrılmıyor ve de muhteşem Doğa manzarasından bir türlü kopamıyor.

SAKLI CENNET ORTAYA ÇIKTI

Birbirinden güzel çiçekleri,havası,suyu muhteşem tabiatı,adeta yer yüzündeki cenneti andıran muhteşem ve yemyeşil doğası ile Çaykara İlçemizin en güzel Mahallelerinden bir tanesi olan Demirkapı Köyü  hem kendi doğal güzelliği hem de çevresinde bulunan doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor./resimler/2018-7/10/1200319648938.jpgŞimdi gelin hep birlikte Önce Demirkapı Mahallemize ardından da Yedi Göllere tadına doyum olmayan muhteşem bir yolculuğa çıkalım.

Karadeniz Turizminin en önemli Merkezi olan Uzungöl´den Kuzey istikametinde yolculuğumuza devam ediyoruz. Yol bizi önce Uzungöl Barajlar Bölgesine getiriyor. Burada muhteşem Doğal Güzellik eşliğinde birbirinden güzel şelale fotoğrafları çekerek yolculuğumuz başlıyor.

Tatlı ve düz bir zeminde devam eden yolculuğumuzda bu defa Haros Komlarındayız.Haros Komlarında muhteşem eski Köy evlerinin modern Turizm Tesisleri ile birleştiği ve de hem eski kültür ile hem de yeni, Kültürün bir arada yaşandığı muhteşem bir ortam sizleri bekliyor.

Yola devam ediyorsunuz. Bu Defa İnan Kardeşler Alabalık Üretim Çittliğindesiniz. Hüseyin İnan´a ait Alabalık Üretim Çiftliğimizde her sene Ortalama 140 000 Ton Alabalık üretiliyor ve Uzungöl´ü ziyarete gelen misafirlerimizin ağız tadının beğenisine sunuluyor./resimler/2018-7/10/1200509024373.jpgAlabalık Üretim Çiftliğini ziyaret edebilir ve de balıkları canlı olarak gözlemleyebilirsiniz.

Multat Yaylası yol ayrımındasınız artık. Burada köprü sizi Multat yaylasından ayırır. Siz köprüyü kullanmadan Demirkapı Mahallesine doğru devam edersiniz.

Dere kenarında tatlı bir yolculuk başlar bu defa. Müziğin sesini kapatın buradan giderken.Çünkü dere sesinin şırıltısı yüreğinizin derinliklerinde en tatlı ezgileri bırakacaktır artık. Müziğe hiç ama hiç ihtiyacınız yoktur.

Hafiften tırmandığınızı hissediyorsunuz. Bu defa ağaçların gölgesinde muhteşem piknik alanları ve de doğal kaynak suları çıkıyor karşınıza.

Aileniz ile ağaçların altında gönlünüzce piknik yapabilir, buz gibi kar suyu ile tadına doyum olmayan bir gün geçirebilirsiniz artık.

Yaklaşık 500 metre daha yükseldiniz. Orman bitti artık.Ağaçlardan ayrılıyorsunuz. Ama hiç üzülmenize gerek yok. Bu defa yemyeşil bir doğa karşınızda.

Çiçeğin binbir tonu sizleri selamlıyor adeta. Etrafınız adeta cenneten bir bahçe. Her taraf yemyeşil. Başka renk görmenize imkan yok.

Tatlı tatlı tırmanmaya devam ediyorsunuz. Yukarıya doğru tırmandıkça çiçeklerin de yeşilin de rengi daha bir güzelleşiyor,daha bir farklılaşıyor.

Demirkapı Alt Mahalle ,Orta Mahalle ve de Üst Mahallede birbirinden güzel tarihi eser niteliğindeki ahşap evleri ziyaret ederek devam ediyorsunuz yolculuğunuza.

Artık çok ama çok yüksekte olduğunuzu fark ediyorsunuz. Hadi son bir resim daha. Çünkü artık Demirkapı Mahallesini bir daha göremeyeceksişniz.

Arka Sırta döndünüz. Artık Balık Gölündesiniz. Yeni yetme Turizmciler oraya Balıklı Göl ismini verse de oranın gerçek ismi Balık Gölü´dür./resimler/2018-7/10/1201285899965.jpgBalık Gölü Muhteşem Doğası İle Sizlere Kucak Açmaya Hazır.

Dümdüz bir doğa. Ve de önünüzde muhteşem bir doğal göl. Arzu ederseniz kayıklar eşliğinde Balık Gölünün üzerinde aileniz ile birlikte küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz

Yolculuğumuz devam ediyor.İki viraj daha dönüyoruz ve de artık Muhteşem bir atmosfere sahip olan Aygır Gölündesiniz.

Aygır Gölünün mükemmel doğal güzelliği sizleri kendinizden geçiriyor.Aileniz ile birlikte burada da Muhteşem bir piknik yapabilmek için kaçırılmayacak bir fırsat./resimler/2018-7/10/1202364651270.jpgMuhteşem Doğası İle Hayran Kalacağınız Aygır Gölü Size ve Sevdiklerinize Kucak Açıyor.

Kafanızı kaldırıp yukarıya bakıyorsunuz.Aman Allahım.O da ne? Kar…Kar mı? Evet Kar.Nerede?Aygır Gölünde.Ne zaman?Ağustos Ayının 15´inde.

Evet hiç ama hiç abartmıyorum. Ağustos Ayının 15´inde bile Aygır Gölünde Kar sizlere sadece 150-200 metre mesafededir.

Haydi durmayın koşun. Şimdi çocuk olma va Ağustos´un 15´inde karda kayma zamanı...

KARAGÖL VE SARIÇİÇEK GÖLÜ İLE ZİYARET TEPESİ(KARAKAYA) YOL BEKLİYOR

Aygır Gölünden yukarıya dönüyor gözleriniz.Önce Karagöl ve Sarı çiçek Gölleri geliyor gözünüzün önüne.İçinizden bu güzel Yolu Demirkapı ve Yedi Göller Bölgemize kazandıran Çaykara Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesine teşekkür etmek geliyor.

Sonra diyorsunuz içinizden kendi kendinize.Bu kadar güzel yolları buraya kadar çıkaran Belediyelerimiz bir yol da Karagöl ve Sarı Çiçekl Gölüne yapsa ve de bu muhteşem güzellikleri de gelen misafirlerimiz görebilseler,ziyaret edebilseler daha güzel olmaz mı diye düşünmeden edemiyor insan.

İnsanoğlu bu.Hayalin sınırı yok.Kafanızı biraz daha yukarıya kaldırıyorsunuz.Aman Allahım o da ne. Eski adı ile Karakaya Yeni İsmi ile Ziyaret Tepesi bir adım önünüzde. Elinizi uzatsanız değeceksiniz sanki Karakaya´ya.Ancak sanıldığı gibi değil.Karakaya için epey daha yolunuz var.

Az önce hayal kurmuştuk ya. Devam ediyoruz hayal kurmaya.Keşke diyoruz. Karagöl ve Sarıçiçek Gölünden sonra bir yol da Karakaya´ya yapabilsek. Ve de Ziyaret Tepesine herkesin kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayabilsek.

3200 Metre Yükseklikte bulunan mescidi ile Ülkemizin belki de en Yüksek İbadethanesi özelliği taşıyan Karakaya´daki Mescide özellikle Arap Turistlerimizin çok büyük bir ilgi duyacaklarını ve de Ziyaret Tepesine Müthiş bir Turizm akınının olacağını birler şimdiden görüyor ve de Karakaya´nın İnanç Turizmine açılacağı günü sabırsızlık ile beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

DEMİRKAPI VE YEDİ GÖLLERİ TANIYALIM

Demirkapı Köyü Çaykara´ya 45 km uzaklıkta,1554 tarihli arşiv kayıtlarına göre Çaykara ilçesi sınırları içinde belirtilen 10 köyden biri Haldizen`dir. Yeni ismi Demirkapı olarak değiştirilmiştir. Bölgenin en eski yerleşim yerlerindendir. Köyün ortasında Demirkapı deresi geçer. Hemen karşı tarafında olan dağların zirvelerine oluşan doğa harikası, rakımı 2500`ün üzerinde olan ve özel Çevre tarafından koruma altına alınan Balıklıgöl , Aygır göl, Karagöl, Sarıçicek gölü, Pirömer gölü, Buzlu göl ve Çifte göl bulunmaktadır. Yöreyi ve doğa harikası gölleri görmek için her yıl binlerce turist buralara gelmektedir.

 Uzungöl´e 15 km mesafedeki Haldizen Yaylasında; Balıklı Göl, Aygır Gölü, Pirömer Gölü, Sarıçiçek Gölü, Dipsiz Göl, Çifte Göller adları ile anılan krater gölleri bulunuyor. Yedi Göller olarak adlandırılan bu bölgedeki Balıklı Gölde doğal alabalıkta bulunuyor. Balı ile meşhur Anzer Yaylası ile komşu olan Haldizen Yaylası´nda ağustos ayında bile kar görmek mümkün. Ayrıca bu yıl Haldizen ile Anzer arası yol bağlantısı açılmış olması nedeniyle taşıtla Anzer´e ve Bayburt´un Üzengili ve Yazyurdu Köylerine de gidilebilecek.

Özel Çevre Koruma Alanı ve SİT Alanı ilan edilen Haldizen Yaylası´nın çok bol suyu ve her mevsim yeşil olması en önemli özelliği olarak göze çarpıyor.

Uzungöl´e gelen ziyaretçiler Haldizen Deresi´ni takip ederek yaklaşık 40 dakikada Haldizen Yaylasın´a  ulaşabiliyorlar. Özellikle Yedi Göller yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Atlas Dergisi tarafından 50 Saklı Cennet arasında gösterilen Haldizen ve Yedi Göller yeteri kadar tanıtılmadığı için potansiyelinin altında bir turist alıyor. Atlas Dergisi 2009 yılı özel sayısında, bölgemizden ; Rize Fırtına Deresi, Giresun Gölyanı Yaylası, Ordu Turnasuyu Yaylası, Artvin-Şavşat Karagöl Gölü, Gümüşhane Santa Vadisi gibi Türkiye´ de seçilmiş 50 yer yer alıyor.

Haber yorum: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yedi Göller Arap Rüzgarı
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Necati Ağıralioğlu
10.7.2018 20:01:51
Çok güzel bir yazı oldu. Yazanın eline sağlık. Fakat alışkanlıkla olsa gerek Balık Gölü yerine çoğu yerde Balıklı Göl yazıldı. Yazarını ve yayınlayan Çaykara Gündem Gazetesini tebrik ediyorum. İyi günler dilerim.
11 Yaşındaki Onat, Hafızlık Bölge Şampiyonu!
11 Yaşındaki Onat, Hafızlık Bölge Şampiyonu!
Uzungöl Merkez Kur´an Kursu Öğrencilerimizden 11 yaşındaki Hikmet Onat Hafızlık Yarışmasında Trabzon ve Bölge Birincisi olmayı başararak Ankara´da yapılacak olan Türkiye Şampiyonasında Trabzon İlimizi ve de Karadeniz Bölgesini Temsil etme hakkı kazandı
Çaykara´da Milli Birlik ve Kardeşlik Köprüsü
Çaykara´da Milli Birlik ve Kardeşlik Köprüsü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Dolayısı ile Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Etkinlikler gerçekleştirildi.
Türk Hava Kurumu Çaykara´ya Teşekkür Ediyor
Türk Hava Kurumu Çaykara´ya Teşekkür Ediyor
Vatandaşlarımızın Gönüllü Bağışları ile Ülkemizde Havacılığın gelişebilmesi ve de gençlerimizin Havacılık Sevdası ile Yetişebilmesi sevdası ile yola çıkan Türk Hava Kurumu (THK) tarafından Çaykara İlçemizde Görev Yapan Muhtarlarımız ile Kaymakam ve Belediye Başkanına Plaket Takdimi gerçekleştirildi.
Çevre Katliamına Kim Dur Diyecek?
Çevre Katliamına Kim Dur Diyecek?
Trabzon´un en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl ile Turizmin yeni gözde yeri Demirkapı- Yedigöller bölgesine giden binlerce yerli ve yabancı turistlerin yol kenarlarına attıkları poşetleri yiyen inek telef oldu.
Uzungöl´de Su Mekanları ve Bir Balık Yolu Projesi
Uzungöl´de Su Mekanları ve Bir Balık Yolu Projesi
Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Necati Ağıralioğlu´nun kaleme aldığı " UZUNGÖL TURİZMİNDE SU MEKANLARI VE BİR BALIK YOLU PROJESİ” adlı araştırma yazısını sizlerle paylaşıyoruz
Yente Balı Değerine Değer Katıyor
Yente Balı Değerine Değer Katıyor
2018 Turizm Mevsiminin ilk günlerini yaşadığımız bu günlerde Çaykara İlçemizde çok farklı bir heyecan daha yaşanıyor.Çaykara Kaymakamlığı,İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Çaykara Ziraat Odası İş Birliği ile Yente Balı´nın Marka Değeri olarak üreticiye ulaşabilmesi için yoğun bir tempo içerisinde çalışmalara devam ediliyor.
Çaykara Mahalle Sandık Sonuçları
Çaykara Mahalle Sandık Sonuçları
24 Haziran Pazar Günü Tüm Ülkemizde olduğu gibi Çaykara İlçemizde de Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimleri ve de 27. Dönem Milletvekili Seçimleri gerçekleştirildi.
Çaykara İmar Barışını Dinledi!
Çaykara İmar Barışını Dinledi!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve de vatandaşlarımız tarafından büyük bir heyecan ile beklenen İmar Barışı Yasası ile ilgili olarak Çaykara İlçemizde Halkı Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
Hurdaya Dönen Araçtan Sağ Çıktı!
Hurdaya Dönen Araçtan Sağ Çıktı!
Çaykara Yeşilalan Mahallesinde meydana gelen trafik kazasında, kontrolden çıkan otomobil 200 metre uçuruma uçtu.
Limonsuyu Yaylasında Ağlatan Kaza
Limonsuyu Yaylasında Ağlatan Kaza
İlçemiz Limonsuyu Yaylasına bağlı Öküzlü Yaylasında meydana gelen kazada 23 Yaşındaki Murat Baş İsimli Teknik Eleman elektrik direğinden düşerek hayatını kaybetti.
Karadeniz´in En Yüksek Mescidi Karakaya´da
Karadeniz´in En Yüksek Mescidi Karakaya´da
Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.
Elektrikli Bisiklet Kazalarına Kim Dur Diyecek?
Elektrikli Bisiklet Kazalarına Kim Dur Diyecek?
Uzungöl´de Elektrikli Bisiklet motorun şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi yaralandı.
Bu otomobilden sağ çıktı!
Bu otomobilden sağ çıktı!
Çaykara-Sultanmurat yayla yolunda meydana gelen kazada emekli öğretmen Necmi Sezer mucize eseri araçtan hafif yaralı olarak kurtuldu.
Çaykara´da Rus İşgali ve Bir Kesit
Çaykara´da Rus İşgali ve Bir Kesit
Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Necati Ağıralioğlu´nun kaleme aldığı " ÇAYKARA´DA RUS İŞGALİ VE BİR KESİT” adlı araştırma yazısını sizlerle paylaşıyoruz
İyi Bayramlar Çaykara
İyi Bayramlar Çaykara
On bir ayın sultanı Ramazan´ın bugün son günü, yarın bütün Müslümanlar Ramazan Bayramı´nı kutlamanın sevincini yaşıyor.
Uzungöl Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanını Seçti
Uzungöl Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanını Seçti
SS Uzungöl Taşıyıcılar Kooperatifi Olağan Genel Kurulu 12 Haziran 2018 Salı Günü gerçekleştirildi.Uzungöl´de bulunan Kooperatif Genel Kurul Toplantısında gerçekleştirilen seçimler sonucunda Turizmci Şenol Şen Kooperatif Başkanlığına seçildi.
Arpaözü ve Demirkapı Yol Bakım Çalışması Devam Ediyor
Arpaözü ve Demirkapı Yol Bakım Çalışması Devam Ediyor
İlçemiz Arpaözü ve Demirkapı Mahallelerimizde Yol Bakım ve onarım çalışmaları devam ediyor.Çaykara Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi İş birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun Mali katkıları ile gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Şu çalışmalar gerçekleştiriliyor
Çaykara´da Karne Heyecanı
Çaykara´da Karne Heyecanı
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı için son ders zili bu gün çaldı ve de öğretncxilerimiz için yaklaşık3 ay sürecek olan Yaz Tatili bu gün itibarı ile başladı.
Köknar´da Yıl Sonu Sergisi Büyüledi
Köknar´da Yıl Sonu Sergisi Büyüledi
Köknar Ortaokulundan Büyüleyen Resim Sergisi.İlçemiz Köknar Ortaokulu tarafından her Eğitim Öğretim Yılının son Döneminde gerçekleştirilen Yıl Sonu Sergisi 6 Haziran 2018 Çarşamba Günü gerçekleştirildi.
Taşkıran´da 15 000 Yavru Balık Dereye Bırakıldı
Taşkıran´da 15 000 Yavru Balık Dereye Bırakıldı
Eğitim Öğretimdeki Akademik Başarılarının yanı sıra Sosyal ve Kültürel Etkinliklerdeki etkinliklerdeki aktiflikleri ve de Doğaya olan duyarlılıkları ile bilinen Taşkıran Eğitim Kurumları tarafından Taşkıran Mahallemizde bulunan Süren Deresine 15 000 adet yavru balık bırakıldı.
Çaykara Protokulü Uzungöl´de Buluştu
Çaykara Protokulü Uzungöl´de Buluştu
Çaykara Protokolü Uzungöl´de İftar Organizasyonunda bir araya geldiler.Uzungöl Sezgin Otel tarafından Geleneksel olarak her sene Ramazan Ayında gerçekleştirilen Çaykara Protokolünü İftar Organizasyonunda bir araya getirme Organizasyonu bu sene 5 Haziran 2018 Pazartesi Akşamı gerçekleşti.
Kaymakam Ayrancı ve Başkan Tok Uzungöl Esnafı İle Buluştu
Kaymakam Ayrancı ve Başkan Tok Uzungöl Esnafı İle Buluştu
Kaymakam Ayrancı ve Başkan Tok Uzungöl Esnafı ile bir araya gelerek Yeni Turizm Sezonunu değerlendirdiler.
Okul Müdürleri İftarda Buluştu
Okul Müdürleri İftarda Buluştu
Okul Müdürleri İftar Organizasyonunda bir araya geldiler.Trabzon İlimizde bulunan Fen Liseleri,Anadolu Liseleri ve Sosyal Bilimler Lisesi Kurum Müdürleri İftar Organizasyonunda Uzungöl´de bir araya geldiler.
Uzungöl Gençleri Şekersu´da Buluştu
Uzungöl Gençleri Şekersu´da Buluştu
Uzungöl Gençleri Şekersu Yaylasında buluştu.Her akşam farklı bir yerde buluşarak Ramazan Coşkusunu farklı bir şekilde yaşayan Uzungöl Gençleri bu defa Şekersu Yaylasında bir araya gelerek İftar Coşkusunu birlikte yaşadılar.
İlçe Protokolü İftarda Buluştu
İlçe Protokolü İftarda Buluştu
Çaykara Muhtarlar Derneği üyeleri iftar yemeğinde ilçe Protokolü ile bir araya geldi.
Çaykara İlçe Tarımdan Üreticiye 36 Düve
Çaykara İlçe Tarımdan Üreticiye 36 Düve
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Çaykara İlçemizde bulunan ve de şartları tutan toplam 6 Üreticiye 36 adet Düve Desteği gerçekleştirildi.
Multat  Yolu Genişliyor
Multat Yolu Genişliyor
İlçemizin en uzak Yaylalarından olan Multat Yayla Yolunda yol genişletme ve tavsiye çalışmaları devam ediyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi