Yedi Göller´de Arap Rüzgarı
Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor.
Tarih: 10.7.2018 11:57:00/ 3069okunma / 1yorum

2018 Yılı Turizm sezonunun başlaması ile birlikte Çaykara İlçemize Turistlerin yoğun ilgisi devam ediyor.

Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor./resimler/2018-7/10/1200061367090.jpgDaha önce Yolu bozuk olduğu için bir çok aracın çıkamadığı Yedi Göller Bölgesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve de Çaykara Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen yol genişletme,bakım onarım,asfaltlama ve de betonlama çalışmalarının ardından artık Yedi Göller Bölgesi ziyaret etmek isteyen herkesin çok kolaylıkla ulaşabileceği bir Cazip bir Turizm Merkezi olarak dikkat çekiyor.

ARAP TURİSTLERDEN GEÇİLMİYOR

Yol  Standardının iyileştirilmesi ile birlikte Bölgemizde bulunan Arap Turistler tarafından en fazla tercih edilen yerlerden bir tanesi de Yedi Göller Bölgesi oluyor.Her gün binlerce Arap Turist kiraladıkları araçları ile birlikte Yedi Göller Bölgesine çıkıyor.

Balıklı Göl ve Aygır Gölünün Muhteşem Doğa manzarası eşliğinde gönüllerince piknik yapan ve de eğlenen Arap Turistler akşam saatlerine kadar Yedi Göller Bölgesinden ayrılmıyor ve de muhteşem Doğa manzarasından bir türlü kopamıyor.

SAKLI CENNET ORTAYA ÇIKTI

Birbirinden güzel çiçekleri,havası,suyu muhteşem tabiatı,adeta yer yüzündeki cenneti andıran muhteşem ve yemyeşil doğası ile Çaykara İlçemizin en güzel Mahallelerinden bir tanesi olan Demirkapı Köyü  hem kendi doğal güzelliği hem de çevresinde bulunan doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor./resimler/2018-7/10/1200319648938.jpgŞimdi gelin hep birlikte Önce Demirkapı Mahallemize ardından da Yedi Göllere tadına doyum olmayan muhteşem bir yolculuğa çıkalım.

Karadeniz Turizminin en önemli Merkezi olan Uzungöl´den Kuzey istikametinde yolculuğumuza devam ediyoruz. Yol bizi önce Uzungöl Barajlar Bölgesine getiriyor. Burada muhteşem Doğal Güzellik eşliğinde birbirinden güzel şelale fotoğrafları çekerek yolculuğumuz başlıyor.

Tatlı ve düz bir zeminde devam eden yolculuğumuzda bu defa Haros Komlarındayız.Haros Komlarında muhteşem eski Köy evlerinin modern Turizm Tesisleri ile birleştiği ve de hem eski kültür ile hem de yeni, Kültürün bir arada yaşandığı muhteşem bir ortam sizleri bekliyor.

Yola devam ediyorsunuz. Bu Defa İnan Kardeşler Alabalık Üretim Çittliğindesiniz. Hüseyin İnan´a ait Alabalık Üretim Çiftliğimizde her sene Ortalama 140 000 Ton Alabalık üretiliyor ve Uzungöl´ü ziyarete gelen misafirlerimizin ağız tadının beğenisine sunuluyor./resimler/2018-7/10/1200509024373.jpgAlabalık Üretim Çiftliğini ziyaret edebilir ve de balıkları canlı olarak gözlemleyebilirsiniz.

Multat Yaylası yol ayrımındasınız artık. Burada köprü sizi Multat yaylasından ayırır. Siz köprüyü kullanmadan Demirkapı Mahallesine doğru devam edersiniz.

Dere kenarında tatlı bir yolculuk başlar bu defa. Müziğin sesini kapatın buradan giderken.Çünkü dere sesinin şırıltısı yüreğinizin derinliklerinde en tatlı ezgileri bırakacaktır artık. Müziğe hiç ama hiç ihtiyacınız yoktur.

Hafiften tırmandığınızı hissediyorsunuz. Bu defa ağaçların gölgesinde muhteşem piknik alanları ve de doğal kaynak suları çıkıyor karşınıza.

Aileniz ile ağaçların altında gönlünüzce piknik yapabilir, buz gibi kar suyu ile tadına doyum olmayan bir gün geçirebilirsiniz artık.

Yaklaşık 500 metre daha yükseldiniz. Orman bitti artık.Ağaçlardan ayrılıyorsunuz. Ama hiç üzülmenize gerek yok. Bu defa yemyeşil bir doğa karşınızda.

Çiçeğin binbir tonu sizleri selamlıyor adeta. Etrafınız adeta cenneten bir bahçe. Her taraf yemyeşil. Başka renk görmenize imkan yok.

Tatlı tatlı tırmanmaya devam ediyorsunuz. Yukarıya doğru tırmandıkça çiçeklerin de yeşilin de rengi daha bir güzelleşiyor,daha bir farklılaşıyor.

Demirkapı Alt Mahalle ,Orta Mahalle ve de Üst Mahallede birbirinden güzel tarihi eser niteliğindeki ahşap evleri ziyaret ederek devam ediyorsunuz yolculuğunuza.

Artık çok ama çok yüksekte olduğunuzu fark ediyorsunuz. Hadi son bir resim daha. Çünkü artık Demirkapı Mahallesini bir daha göremeyeceksişniz.

Arka Sırta döndünüz. Artık Balık Gölündesiniz. Yeni yetme Turizmciler oraya Balıklı Göl ismini verse de oranın gerçek ismi Balık Gölü´dür./resimler/2018-7/10/1201285899965.jpgBalık Gölü Muhteşem Doğası İle Sizlere Kucak Açmaya Hazır.

Dümdüz bir doğa. Ve de önünüzde muhteşem bir doğal göl. Arzu ederseniz kayıklar eşliğinde Balık Gölünün üzerinde aileniz ile birlikte küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz

Yolculuğumuz devam ediyor.İki viraj daha dönüyoruz ve de artık Muhteşem bir atmosfere sahip olan Aygır Gölündesiniz.

Aygır Gölünün mükemmel doğal güzelliği sizleri kendinizden geçiriyor.Aileniz ile birlikte burada da Muhteşem bir piknik yapabilmek için kaçırılmayacak bir fırsat./resimler/2018-7/10/1202364651270.jpgMuhteşem Doğası İle Hayran Kalacağınız Aygır Gölü Size ve Sevdiklerinize Kucak Açıyor.

Kafanızı kaldırıp yukarıya bakıyorsunuz.Aman Allahım.O da ne? Kar…Kar mı? Evet Kar.Nerede?Aygır Gölünde.Ne zaman?Ağustos Ayının 15´inde.

Evet hiç ama hiç abartmıyorum. Ağustos Ayının 15´inde bile Aygır Gölünde Kar sizlere sadece 150-200 metre mesafededir.

Haydi durmayın koşun. Şimdi çocuk olma va Ağustos´un 15´inde karda kayma zamanı...

KARAGÖL VE SARIÇİÇEK GÖLÜ İLE ZİYARET TEPESİ(KARAKAYA) YOL BEKLİYOR

Aygır Gölünden yukarıya dönüyor gözleriniz.Önce Karagöl ve Sarı çiçek Gölleri geliyor gözünüzün önüne.İçinizden bu güzel Yolu Demirkapı ve Yedi Göller Bölgemize kazandıran Çaykara Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesine teşekkür etmek geliyor.

Sonra diyorsunuz içinizden kendi kendinize.Bu kadar güzel yolları buraya kadar çıkaran Belediyelerimiz bir yol da Karagöl ve Sarı Çiçekl Gölüne yapsa ve de bu muhteşem güzellikleri de gelen misafirlerimiz görebilseler,ziyaret edebilseler daha güzel olmaz mı diye düşünmeden edemiyor insan.

İnsanoğlu bu.Hayalin sınırı yok.Kafanızı biraz daha yukarıya kaldırıyorsunuz.Aman Allahım o da ne. Eski adı ile Karakaya Yeni İsmi ile Ziyaret Tepesi bir adım önünüzde. Elinizi uzatsanız değeceksiniz sanki Karakaya´ya.Ancak sanıldığı gibi değil.Karakaya için epey daha yolunuz var.

Az önce hayal kurmuştuk ya. Devam ediyoruz hayal kurmaya.Keşke diyoruz. Karagöl ve Sarıçiçek Gölünden sonra bir yol da Karakaya´ya yapabilsek. Ve de Ziyaret Tepesine herkesin kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayabilsek.

3200 Metre Yükseklikte bulunan mescidi ile Ülkemizin belki de en Yüksek İbadethanesi özelliği taşıyan Karakaya´daki Mescide özellikle Arap Turistlerimizin çok büyük bir ilgi duyacaklarını ve de Ziyaret Tepesine Müthiş bir Turizm akınının olacağını birler şimdiden görüyor ve de Karakaya´nın İnanç Turizmine açılacağı günü sabırsızlık ile beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

DEMİRKAPI VE YEDİ GÖLLERİ TANIYALIM

Demirkapı Köyü Çaykara´ya 45 km uzaklıkta,1554 tarihli arşiv kayıtlarına göre Çaykara ilçesi sınırları içinde belirtilen 10 köyden biri Haldizen`dir. Yeni ismi Demirkapı olarak değiştirilmiştir. Bölgenin en eski yerleşim yerlerindendir. Köyün ortasında Demirkapı deresi geçer. Hemen karşı tarafında olan dağların zirvelerine oluşan doğa harikası, rakımı 2500`ün üzerinde olan ve özel Çevre tarafından koruma altına alınan Balıklıgöl , Aygır göl, Karagöl, Sarıçicek gölü, Pirömer gölü, Buzlu göl ve Çifte göl bulunmaktadır. Yöreyi ve doğa harikası gölleri görmek için her yıl binlerce turist buralara gelmektedir.

 Uzungöl´e 15 km mesafedeki Haldizen Yaylasında; Balıklı Göl, Aygır Gölü, Pirömer Gölü, Sarıçiçek Gölü, Dipsiz Göl, Çifte Göller adları ile anılan krater gölleri bulunuyor. Yedi Göller olarak adlandırılan bu bölgedeki Balıklı Gölde doğal alabalıkta bulunuyor. Balı ile meşhur Anzer Yaylası ile komşu olan Haldizen Yaylası´nda ağustos ayında bile kar görmek mümkün. Ayrıca bu yıl Haldizen ile Anzer arası yol bağlantısı açılmış olması nedeniyle taşıtla Anzer´e ve Bayburt´un Üzengili ve Yazyurdu Köylerine de gidilebilecek.

Özel Çevre Koruma Alanı ve SİT Alanı ilan edilen Haldizen Yaylası´nın çok bol suyu ve her mevsim yeşil olması en önemli özelliği olarak göze çarpıyor.

Uzungöl´e gelen ziyaretçiler Haldizen Deresi´ni takip ederek yaklaşık 40 dakikada Haldizen Yaylasın´a  ulaşabiliyorlar. Özellikle Yedi Göller yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Atlas Dergisi tarafından 50 Saklı Cennet arasında gösterilen Haldizen ve Yedi Göller yeteri kadar tanıtılmadığı için potansiyelinin altında bir turist alıyor. Atlas Dergisi 2009 yılı özel sayısında, bölgemizden ; Rize Fırtına Deresi, Giresun Gölyanı Yaylası, Ordu Turnasuyu Yaylası, Artvin-Şavşat Karagöl Gölü, Gümüşhane Santa Vadisi gibi Türkiye´ de seçilmiş 50 yer yer alıyor.

Haber yorum: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yedi Göller Arap Rüzgarı
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Necati Ağıralioğlu
10.7.2018 20:01:51
Çok güzel bir yazı oldu. Yazanın eline sağlık. Fakat alışkanlıkla olsa gerek Balık Gölü yerine çoğu yerde Balıklı Göl yazıldı. Yazarını ve yayınlayan Çaykara Gündem Gazetesini tebrik ediyorum. İyi günler dilerim.
Çaykara´da kaza: 1 ölü, 2 yaralı
Çaykara´da kaza: 1 ölü, 2 yaralı
Çaykara Eğridere Mahallesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.
Esnaf Kefaletten Örnek Davranış
Esnaf Kefaletten Örnek Davranış
Çaykara İlçemizdeki Etkinlik ve Organizasyonlardaki örnek davranışları ile bilinen Çaykara Esnaf ve Kefalet Kooperatifi 19 Kasım 2018 Pazartesi Akşamı örnek bir davranışa daha imza attı.
Bölümlü-Çaykara arasındaki İlk Tünel Hizmete Açıldı
Bölümlü-Çaykara arasındaki İlk Tünel Hizmete Açıldı
Yapımı 2014 yılından beri devam eden Bölümlü-Çaykara arasındaki yolun ilk tüneli tamamlanarak trafiğe açıldı.
Çaykara´da En Güzel Gösteri
Çaykara´da En Güzel Gösteri
Çaykara Zeki Bilge Ortaokulu Müzik Öğretmeni Ayşen Ayar ve Öğrencileri Tarafından Hazırlanan Müzikal Gösteri Herkesi Kendilerine Hayran Bıraktı
Çaykara Atamızı Andı
Çaykara Atamızı Andı
Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Aramızdan Ayrılışlarının 80. Yıl Dönümünde Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli törenler ile anıldı.
Tırın Altında Can Verdiler
Tırın Altında Can Verdiler
Çaykara´lı Anne ve Oğlu Ankara´da Geçirdikleri Trafik Kazasında Tır Kamyonunun Altında Kalarak Feci Bir Şekilde Can Verdiler
Taşkıran´dan Çiğ Köfte Etkinliği
Taşkıran´dan Çiğ Köfte Etkinliği
Taşkıran Eğitim Kurumlarından Çiğ Köfte Etkinliği gerçekleştirildi.Geçtiğimiz senelerde de gerçekleştirilen ve artık geleneksel bir hale gelen Çiğ Köfte Etkinliği 29 Ekim 2018 Pazartesi Günü Taşkıran Eğitim Kurumlarında gerçekleştirildi.
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.Çaykara İlçe Stadyumunda gerçekleştirilen Cumhuriyetimizin 95. Yıl Kutlamalarına Halkımız da yoğun ilgi gösterdi.
İyi Bayramlar Çaykara
İyi Bayramlar Çaykara
Çaykara Kaymakamı Salih,Çiğdem,Belediye Başkanı Hanefi Tok ve İlçemizde bulunan Siyasi Parti Temsilcileri birer Mesaj Yayınlayarak Halkımızın Cumhuriyet Bayramlarını Kutladılar
Geçmişten Günümüze Uzungöl! (VİDEO)
Geçmişten Günümüze Uzungöl! (VİDEO)
Lise öğrenimini Çaykara´da tamamlayan, Avrasya üniversitesi Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans öğrencisi Muhammed Muhsin Aksoy, Uzungöl´ün geçmişten günümüze yaşadığı sorunları görsel olarak anlattı.
Çaykara´da Trafik Kazası: 4 Yaralı
Çaykara´da Trafik Kazası: 4 Yaralı
Çaykara-Yeşilalan Mahallesi Yolunda Meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
Muhtarlar Gününde Ziyaretçi Yağmuru
Muhtarlar Gününde Ziyaretçi Yağmuru
19 Ekim Muhtarlar Günü Sebebi İle Çaykara Muhtarlar Derneği Ziyaretçi akınına Uğradı
Çaykara´da Muhtarlar Günü Kutlandı!
Çaykara´da Muhtarlar Günü Kutlandı!
2015 Yılından bu yana her sene 19 Ekim Tarihinde Kutlanmakta olan Muhtarlar Günü Dolayısı ile Çaykara Kaymakamımız Sayın Salih Çiğdem,Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok ve İlçemizde Bulunan Siyasi Parti Temsilcileri birer mesaj yayınlayarak Muhtarlarımızın bu anlamlı Günlerini Kutladılar.
Çaykara Adliyesi´nde Yeni Tayinler
Çaykara Adliyesi´nde Yeni Tayinler
2018 Yılı Hakimler ve Savcılar Atama Kararnamesi ile Çaykara İlçemize Yeni Atanan Hakim ve Savcılarımız belli oldu.
Eşyalar Saniye İkinci´nin mi?
Eşyalar Saniye İkinci´nin mi?
31 Temmuz 2018 Tarihinde İlçemiz Hanırmak Yaylasında Kaybolan Saniye İkinci İle İlgili Arama Kurtarma Çalışmaları devam ederken Eğrisu Yaylasında bulunan Hırka ve Mısır Torbasının Saniye İkinci´ye Ait olup olmadığı Araştırılıyor.
Esnaf Kefalette Yeni Başkan Dündar
Esnaf Kefalette Yeni Başkan Dündar
Geçtiğimiz Hafta geçirmiş olduğu Ani bir Kalp Krizi sonucunda Çaykara İlçemizi Gözyaşlarına boğarak Aramızdan Ayrılan Çaykara Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Sevinç´in yerine başkanlığa Mehmet Savaş Dündar seçildi.
Çaykara´ya, Hep Birlikte Hizmet Etmeye Çalışacağız!
Çaykara´ya, Hep Birlikte Hizmet Etmeye Çalışacağız!
Üç gün önce Çaykara´da yeni görevine başlayan Kaymakam Salih Çiğdem, “ Ülkemizin her yerinde yaşayan tüm Çaykaralı hemşerilerimizle birlik olup, bu güzel ilçeye hep birlikte hizmet etmeye çalışacağız,” dedi.
Kaymakam Salih Çiğdem Kurum Amirleri İle Buluştu
Kaymakam Salih Çiğdem Kurum Amirleri İle Buluştu
8 Ekim 2018 Pazartesi Günü Çaykara İlçemizde Göreve Başlayan Kaymakamımız Salih Çiğdem 9 Ekim 2018 Salı Günü İlçemizde Bulunan Kurum Amirleri ile Tanışma ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.
Çaykara Yeni Kaymakamına Kavuştu!
Çaykara Yeni Kaymakamına Kavuştu!
2018 Yılı İçişleri Bakanlığı Atama Kararnamesi ile Çaykara Kaymakamlığı Görevine Atanan Kaymakamı Salih Çiğdem yeni görevine başladı.
Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları Başladı
Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları Başladı
Ülkemiz ve Karadeniz Turizminin en önemli Merkezi Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları başladı.Senelerdir Uzungöl´ün en önemli sorunlarından bir tanesi olan Altyapı çalışmalarında nihayet sona gelindi ve Alt Yapı Çalışmaları için İş Makineleri çalışmaya başladılar.
Yaylalarda Sonbahar Güzelliği Büyülüyor!
Yaylalarda Sonbahar Güzelliği Büyülüyor!
Çaykara yaylaları, sonbahar ile birlikte açan ´Vargit´ olarak adlandırılan çiçeklerle rengârenk oldu.
Saniye İkinci, 59 gündür bulunamadı!
Saniye İkinci, 59 gündür bulunamadı!
Çaykara Hanırmak Yaylasında 59 gün önce kaybolan Saniye İkinci tüm aramalara rağmen hala bulunamadı.
Çaykara Yolunda Beton Mikseri Devrildi!
Çaykara Yolunda Beton Mikseri Devrildi!
Çaykara´da kontrolden çıkan beton Mikseri devrildi.
Vadi Çaykara Projesi İhale Ediliyor!
Vadi Çaykara Projesi İhale Ediliyor!
Çaykara Belediyesi tarafından İlçemiz Işıklı Mahallesi Derelik Mevkii´nde yapılması amaçlanan Vadi Çaykara Rekreasyon alanı projesi ihaleye çıkıyor.
27 Yaşında Hayatını Kaybetti
27 Yaşında Hayatını Kaybetti
Çaykara Karaçam Mahallesinden 27 yaşındaki Barış Sıvaz yaylada, kaza sonucu kendini vurarak hayatını kaybetti.
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Çaykara Kaymakamlığı görevinden, Erzincan Vali Yardımcılığı´na atanan İhsan Ayrancı, “sonu meçhul bir yolculuğa çıkan bir seyyah gibi, tedirgin adımlarla girdiğim bu şehrin sokaklarından, arkamda unutulmaz hatıralar, mutlu anlar bırakarak, ben ve ailem için sonu meçhul yeni bir yolculuğa çıkmak üzere ayrılıyorum,” dedi.
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Çaykaralı başarılı işadamı Dr. Erdal Osmançelebioğlu yaptığı bilimsel çalışması ile uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekiyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
13 °C
Perşembe
10 °C
Cuma
9 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi