Yedi Göller´de Arap Rüzgarı
Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor.
Tarih: 10.7.2018 11:57:00/ 3195okunma / 1yorum

2018 Yılı Turizm sezonunun başlaması ile birlikte Çaykara İlçemize Turistlerin yoğun ilgisi devam ediyor.

Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor./resimler/2018-7/10/1200061367090.jpgDaha önce Yolu bozuk olduğu için bir çok aracın çıkamadığı Yedi Göller Bölgesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve de Çaykara Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen yol genişletme,bakım onarım,asfaltlama ve de betonlama çalışmalarının ardından artık Yedi Göller Bölgesi ziyaret etmek isteyen herkesin çok kolaylıkla ulaşabileceği bir Cazip bir Turizm Merkezi olarak dikkat çekiyor.

ARAP TURİSTLERDEN GEÇİLMİYOR

Yol  Standardının iyileştirilmesi ile birlikte Bölgemizde bulunan Arap Turistler tarafından en fazla tercih edilen yerlerden bir tanesi de Yedi Göller Bölgesi oluyor.Her gün binlerce Arap Turist kiraladıkları araçları ile birlikte Yedi Göller Bölgesine çıkıyor.

Balıklı Göl ve Aygır Gölünün Muhteşem Doğa manzarası eşliğinde gönüllerince piknik yapan ve de eğlenen Arap Turistler akşam saatlerine kadar Yedi Göller Bölgesinden ayrılmıyor ve de muhteşem Doğa manzarasından bir türlü kopamıyor.

SAKLI CENNET ORTAYA ÇIKTI

Birbirinden güzel çiçekleri,havası,suyu muhteşem tabiatı,adeta yer yüzündeki cenneti andıran muhteşem ve yemyeşil doğası ile Çaykara İlçemizin en güzel Mahallelerinden bir tanesi olan Demirkapı Köyü  hem kendi doğal güzelliği hem de çevresinde bulunan doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor./resimler/2018-7/10/1200319648938.jpgŞimdi gelin hep birlikte Önce Demirkapı Mahallemize ardından da Yedi Göllere tadına doyum olmayan muhteşem bir yolculuğa çıkalım.

Karadeniz Turizminin en önemli Merkezi olan Uzungöl´den Kuzey istikametinde yolculuğumuza devam ediyoruz. Yol bizi önce Uzungöl Barajlar Bölgesine getiriyor. Burada muhteşem Doğal Güzellik eşliğinde birbirinden güzel şelale fotoğrafları çekerek yolculuğumuz başlıyor.

Tatlı ve düz bir zeminde devam eden yolculuğumuzda bu defa Haros Komlarındayız.Haros Komlarında muhteşem eski Köy evlerinin modern Turizm Tesisleri ile birleştiği ve de hem eski kültür ile hem de yeni, Kültürün bir arada yaşandığı muhteşem bir ortam sizleri bekliyor.

Yola devam ediyorsunuz. Bu Defa İnan Kardeşler Alabalık Üretim Çittliğindesiniz. Hüseyin İnan´a ait Alabalık Üretim Çiftliğimizde her sene Ortalama 140 000 Ton Alabalık üretiliyor ve Uzungöl´ü ziyarete gelen misafirlerimizin ağız tadının beğenisine sunuluyor./resimler/2018-7/10/1200509024373.jpgAlabalık Üretim Çiftliğini ziyaret edebilir ve de balıkları canlı olarak gözlemleyebilirsiniz.

Multat Yaylası yol ayrımındasınız artık. Burada köprü sizi Multat yaylasından ayırır. Siz köprüyü kullanmadan Demirkapı Mahallesine doğru devam edersiniz.

Dere kenarında tatlı bir yolculuk başlar bu defa. Müziğin sesini kapatın buradan giderken.Çünkü dere sesinin şırıltısı yüreğinizin derinliklerinde en tatlı ezgileri bırakacaktır artık. Müziğe hiç ama hiç ihtiyacınız yoktur.

Hafiften tırmandığınızı hissediyorsunuz. Bu defa ağaçların gölgesinde muhteşem piknik alanları ve de doğal kaynak suları çıkıyor karşınıza.

Aileniz ile ağaçların altında gönlünüzce piknik yapabilir, buz gibi kar suyu ile tadına doyum olmayan bir gün geçirebilirsiniz artık.

Yaklaşık 500 metre daha yükseldiniz. Orman bitti artık.Ağaçlardan ayrılıyorsunuz. Ama hiç üzülmenize gerek yok. Bu defa yemyeşil bir doğa karşınızda.

Çiçeğin binbir tonu sizleri selamlıyor adeta. Etrafınız adeta cenneten bir bahçe. Her taraf yemyeşil. Başka renk görmenize imkan yok.

Tatlı tatlı tırmanmaya devam ediyorsunuz. Yukarıya doğru tırmandıkça çiçeklerin de yeşilin de rengi daha bir güzelleşiyor,daha bir farklılaşıyor.

Demirkapı Alt Mahalle ,Orta Mahalle ve de Üst Mahallede birbirinden güzel tarihi eser niteliğindeki ahşap evleri ziyaret ederek devam ediyorsunuz yolculuğunuza.

Artık çok ama çok yüksekte olduğunuzu fark ediyorsunuz. Hadi son bir resim daha. Çünkü artık Demirkapı Mahallesini bir daha göremeyeceksişniz.

Arka Sırta döndünüz. Artık Balık Gölündesiniz. Yeni yetme Turizmciler oraya Balıklı Göl ismini verse de oranın gerçek ismi Balık Gölü´dür./resimler/2018-7/10/1201285899965.jpgBalık Gölü Muhteşem Doğası İle Sizlere Kucak Açmaya Hazır.

Dümdüz bir doğa. Ve de önünüzde muhteşem bir doğal göl. Arzu ederseniz kayıklar eşliğinde Balık Gölünün üzerinde aileniz ile birlikte küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz

Yolculuğumuz devam ediyor.İki viraj daha dönüyoruz ve de artık Muhteşem bir atmosfere sahip olan Aygır Gölündesiniz.

Aygır Gölünün mükemmel doğal güzelliği sizleri kendinizden geçiriyor.Aileniz ile birlikte burada da Muhteşem bir piknik yapabilmek için kaçırılmayacak bir fırsat./resimler/2018-7/10/1202364651270.jpgMuhteşem Doğası İle Hayran Kalacağınız Aygır Gölü Size ve Sevdiklerinize Kucak Açıyor.

Kafanızı kaldırıp yukarıya bakıyorsunuz.Aman Allahım.O da ne? Kar…Kar mı? Evet Kar.Nerede?Aygır Gölünde.Ne zaman?Ağustos Ayının 15´inde.

Evet hiç ama hiç abartmıyorum. Ağustos Ayının 15´inde bile Aygır Gölünde Kar sizlere sadece 150-200 metre mesafededir.

Haydi durmayın koşun. Şimdi çocuk olma va Ağustos´un 15´inde karda kayma zamanı...

KARAGÖL VE SARIÇİÇEK GÖLÜ İLE ZİYARET TEPESİ(KARAKAYA) YOL BEKLİYOR

Aygır Gölünden yukarıya dönüyor gözleriniz.Önce Karagöl ve Sarı çiçek Gölleri geliyor gözünüzün önüne.İçinizden bu güzel Yolu Demirkapı ve Yedi Göller Bölgemize kazandıran Çaykara Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesine teşekkür etmek geliyor.

Sonra diyorsunuz içinizden kendi kendinize.Bu kadar güzel yolları buraya kadar çıkaran Belediyelerimiz bir yol da Karagöl ve Sarı Çiçekl Gölüne yapsa ve de bu muhteşem güzellikleri de gelen misafirlerimiz görebilseler,ziyaret edebilseler daha güzel olmaz mı diye düşünmeden edemiyor insan.

İnsanoğlu bu.Hayalin sınırı yok.Kafanızı biraz daha yukarıya kaldırıyorsunuz.Aman Allahım o da ne. Eski adı ile Karakaya Yeni İsmi ile Ziyaret Tepesi bir adım önünüzde. Elinizi uzatsanız değeceksiniz sanki Karakaya´ya.Ancak sanıldığı gibi değil.Karakaya için epey daha yolunuz var.

Az önce hayal kurmuştuk ya. Devam ediyoruz hayal kurmaya.Keşke diyoruz. Karagöl ve Sarıçiçek Gölünden sonra bir yol da Karakaya´ya yapabilsek. Ve de Ziyaret Tepesine herkesin kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayabilsek.

3200 Metre Yükseklikte bulunan mescidi ile Ülkemizin belki de en Yüksek İbadethanesi özelliği taşıyan Karakaya´daki Mescide özellikle Arap Turistlerimizin çok büyük bir ilgi duyacaklarını ve de Ziyaret Tepesine Müthiş bir Turizm akınının olacağını birler şimdiden görüyor ve de Karakaya´nın İnanç Turizmine açılacağı günü sabırsızlık ile beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

DEMİRKAPI VE YEDİ GÖLLERİ TANIYALIM

Demirkapı Köyü Çaykara´ya 45 km uzaklıkta,1554 tarihli arşiv kayıtlarına göre Çaykara ilçesi sınırları içinde belirtilen 10 köyden biri Haldizen`dir. Yeni ismi Demirkapı olarak değiştirilmiştir. Bölgenin en eski yerleşim yerlerindendir. Köyün ortasında Demirkapı deresi geçer. Hemen karşı tarafında olan dağların zirvelerine oluşan doğa harikası, rakımı 2500`ün üzerinde olan ve özel Çevre tarafından koruma altına alınan Balıklıgöl , Aygır göl, Karagöl, Sarıçicek gölü, Pirömer gölü, Buzlu göl ve Çifte göl bulunmaktadır. Yöreyi ve doğa harikası gölleri görmek için her yıl binlerce turist buralara gelmektedir.

 Uzungöl´e 15 km mesafedeki Haldizen Yaylasında; Balıklı Göl, Aygır Gölü, Pirömer Gölü, Sarıçiçek Gölü, Dipsiz Göl, Çifte Göller adları ile anılan krater gölleri bulunuyor. Yedi Göller olarak adlandırılan bu bölgedeki Balıklı Gölde doğal alabalıkta bulunuyor. Balı ile meşhur Anzer Yaylası ile komşu olan Haldizen Yaylası´nda ağustos ayında bile kar görmek mümkün. Ayrıca bu yıl Haldizen ile Anzer arası yol bağlantısı açılmış olması nedeniyle taşıtla Anzer´e ve Bayburt´un Üzengili ve Yazyurdu Köylerine de gidilebilecek.

Özel Çevre Koruma Alanı ve SİT Alanı ilan edilen Haldizen Yaylası´nın çok bol suyu ve her mevsim yeşil olması en önemli özelliği olarak göze çarpıyor.

Uzungöl´e gelen ziyaretçiler Haldizen Deresi´ni takip ederek yaklaşık 40 dakikada Haldizen Yaylasın´a  ulaşabiliyorlar. Özellikle Yedi Göller yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Atlas Dergisi tarafından 50 Saklı Cennet arasında gösterilen Haldizen ve Yedi Göller yeteri kadar tanıtılmadığı için potansiyelinin altında bir turist alıyor. Atlas Dergisi 2009 yılı özel sayısında, bölgemizden ; Rize Fırtına Deresi, Giresun Gölyanı Yaylası, Ordu Turnasuyu Yaylası, Artvin-Şavşat Karagöl Gölü, Gümüşhane Santa Vadisi gibi Türkiye´ de seçilmiş 50 yer yer alıyor.

Haber yorum: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yedi Göller Arap Rüzgarı
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Necati Ağıralioğlu
10.7.2018 20:01:51
Çok güzel bir yazı oldu. Yazanın eline sağlık. Fakat alışkanlıkla olsa gerek Balık Gölü yerine çoğu yerde Balıklı Göl yazıldı. Yazarını ve yayınlayan Çaykara Gündem Gazetesini tebrik ediyorum. İyi günler dilerim.
Çaykara´da Son Yılların En Büyük Rüzgar Afeti
Çaykara´da Son Yılların En Büyük Rüzgar Afeti
Çaykarada dün akşam başlayıp sabah saatlerine kadar etkin devam eden rüzgâr birçok çatının uçmasına neden oldu.
Çaykara´da Tehlikeli Yangın
Çaykara´da Tehlikeli Yangın
Çaykara Işıklı mahallesinde akşam saatlerinde ormanlık alanda çıkan yangın korkulu anlar yaşattı.
Çaykara´da Bilim Fuarı Rüzgarı
Çaykara´da Bilim Fuarı Rüzgarı
4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Etkinlikleri kapsamında 6 Okulumuzun hazırlamış olduğu Proje Bilim Fuarı Organizasyon Komitesi tarafından kabul edildi.
Kaymakam Çiğdem, Hastaneyi Ziyaret Etti
Kaymakam Çiğdem, Hastaneyi Ziyaret Etti
Çaykara Kaymakamı Salih Çiğdem, Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesini ziyaret etti.
Uzungöl´de Kar Kalınlığı 50 Santimetreyi Buldu (VİDEO)
Uzungöl´de Kar Kalınlığı 50 Santimetreyi Buldu (VİDEO)
Çaykara´da etkili olan kar yağışı nedeniyle mahalleler beyaza büründü. Uzungöl´de Kar kalınlığı 50 santimetreyi buldu.
Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine Atandı
Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine atandı.
Uzungöl Platformundan Vali Ustaoğlu´na Ziyaret
Uzungöl Platformundan Vali Ustaoğlu´na Ziyaret
Uzungöl Platformu Üyeleri tarafından ilimizde kısa bir süre önce göreve başlayan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu´na Hayırlı Olsun Ziyareti gerçekleştirildi.
Abdullah Kulaç: Yeniden Adayım
Abdullah Kulaç: Yeniden Adayım
Çaykara Çamlıbel Mahallesi Muhtarı Abdullah Kulaç, 2019 yılı Mart ayında yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıkladı.
Uzungöl´de Öztürk Muhtar Adayı
Uzungöl´de Öztürk Muhtar Adayı
Uzungöl Turizm Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Öztürk Uzungöl Muhtarlığı İçin Aday Olduğunu Açıkladı
Demirkapı Mahallesinin Çehresi Değişecek
Demirkapı Mahallesinin Çehresi Değişecek
Çaykara Demirkapı Mahallesi Muhtar Adayı Kadir Turan, “İlçemizin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan mahallemizin daha çok hizmet alması için gecemi gündüzüme katmaya hazırım" dedi.
Cemil Erdoğan Taşkıran Mahallesi Muhtar Adayı
Cemil Erdoğan Taşkıran Mahallesi Muhtar Adayı
31 Mart 2019´da yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Çaykara Taşkıran Mahallesi´nden Cemil Erdoğan muhtarlığa aday oldu.
Çaykara´da Operatörün Mucize kurtuluşu (VİDEO)
Çaykara´da Operatörün Mucize kurtuluşu (VİDEO)
Çaykara´da yıkım çalışması yapılan bina çöktü. İş makinesi operatörü mucize kurtuldu.
Abdurrahman Topel Muhtar Adayı
Abdurrahman Topel Muhtar Adayı
31 Mart 2019´da yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Çaykara Derindere Mahallesinden Abdurrahman Topel muhtarlık yarışında ‘bende varım´ dedi.
Kaymakam Çiğdem´den Milli Eğitime Ziyaret
Kaymakam Çiğdem´den Milli Eğitime Ziyaret
Kaymakam Salih Çiğdem 13 Aralık 2018 Perşembe Günü Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti.
Aygün Şekersu Muhtar Adayı
Aygün Şekersu Muhtar Adayı
Uzungöl´ün genç Turizmcilerinden Mehmet Aygün Şekersu Mahalle Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Uzungöl´de Örnek Bir Etkinlik
Uzungöl´de Örnek Bir Etkinlik
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de insanların birbirleri ile kaynaşma ve dayanışmalarını sağlamak amacı ile Uzungöl´ün Genç Turizmcilerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış Önderliğinde kaynaşma ve dayanışma etkinliği gerçekleştirildi.
Vali Ustaoğlu Çaykara´da
Vali Ustaoğlu Çaykara´da
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Çaykara ilçesini ziyaret etti.Yaklaşık 1 ay önce Trabzon Valiliği Görevine Atanan Valimiz İsmail Ustaoğlu İlçeler bazında ilk ziyaretlerini Dernekpazarı ve Çaykara İlçelerimize gerçekleştirdiler.
Vali İsmail Ustaoğlu, Çaykara´da Bir Dizi Ziyaretler Gerçekleştirdi
Vali İsmail Ustaoğlu, Çaykara´da Bir Dizi Ziyaretler Gerçekleştirdi
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Çaykara ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti
Trabzon´da Meydana gelen kazada Çaykara Taşkıran mahallesinden Gönül Ağırman hayatını kaybetti. Kardeşi ağır yaralandı.
Çaykara´da Sorunları Çözen Bir Belediye Başkanı İstiyoruz
Çaykara´da Sorunları Çözen Bir Belediye Başkanı İstiyoruz
Ülkemizin en önemli turizm merkezi Uzungöl´de faaliyet gösteren STK başkanları bugün Trabzon Gazeteciler Cemiyeti´nde basın açıklaması yaptılar.
Uzungöl Teleferik İhaleye Çıkacak
Uzungöl Teleferik İhaleye Çıkacak
Çaykara ilçesinde her yıl binlerce yerli-yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl´de teleferik projesi ihaleye çıkıyor.
Uzungöl Gençlik Platformundan Örnek Organizasyon
Uzungöl Gençlik Platformundan Örnek Organizasyon
Karadeniz Turizminin göz bebeği ve en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Uzungöl Gençleri Tarafından oluşturulan “Uzungöl Gençlik Platformu” tarafından Trabzon ilimizin çeşitli yerlerinden 150 Öğretmen 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Uzungöl´de buluşturuldu.
Çaykara´da Öğretmenler Günü Kutlandı
Çaykara´da Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü Çaykara İlçemizde Gerçekleştirilen Çeşitli Törenler İle kutlandı
Bu gün 24 Kasım
Bu gün 24 Kasım
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Bu gün 24 Kasım İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Çaykara Muhtarlar Derneği Öğretmenler Gününü Kutladı
Çaykara Muhtarlar Derneği Öğretmenler Gününü Kutladı
Çaykara Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kulaç 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yönetim kurulu adına bir mesaj yayınladı.
Kaymakamdan Esnaf Kefalete Ziyaret
Kaymakamdan Esnaf Kefalete Ziyaret
Çaykara Kaymakamı Salih Çiğdem Çaykara Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine İade-i Ziyarette bulundu.
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
İlçemiz Maraşlı Mahallesi İmam Hatibi Murat Yüce tarafından açılan “Ahşap Yakma ve Dağlama Sergisi” Çaykara Halk Eğitim Merkezi önünde açıldı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi