Yedi Göller´de Arap Rüzgarı
Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor.
Tarih: 10.7.2018 11:57:00/ 2911okunma / 1yorum

2018 Yılı Turizm sezonunun başlaması ile birlikte Çaykara İlçemize Turistlerin yoğun ilgisi devam ediyor.

Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor./resimler/2018-7/10/1200061367090.jpgDaha önce Yolu bozuk olduğu için bir çok aracın çıkamadığı Yedi Göller Bölgesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve de Çaykara Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen yol genişletme,bakım onarım,asfaltlama ve de betonlama çalışmalarının ardından artık Yedi Göller Bölgesi ziyaret etmek isteyen herkesin çok kolaylıkla ulaşabileceği bir Cazip bir Turizm Merkezi olarak dikkat çekiyor.

ARAP TURİSTLERDEN GEÇİLMİYOR

Yol  Standardının iyileştirilmesi ile birlikte Bölgemizde bulunan Arap Turistler tarafından en fazla tercih edilen yerlerden bir tanesi de Yedi Göller Bölgesi oluyor.Her gün binlerce Arap Turist kiraladıkları araçları ile birlikte Yedi Göller Bölgesine çıkıyor.

Balıklı Göl ve Aygır Gölünün Muhteşem Doğa manzarası eşliğinde gönüllerince piknik yapan ve de eğlenen Arap Turistler akşam saatlerine kadar Yedi Göller Bölgesinden ayrılmıyor ve de muhteşem Doğa manzarasından bir türlü kopamıyor.

SAKLI CENNET ORTAYA ÇIKTI

Birbirinden güzel çiçekleri,havası,suyu muhteşem tabiatı,adeta yer yüzündeki cenneti andıran muhteşem ve yemyeşil doğası ile Çaykara İlçemizin en güzel Mahallelerinden bir tanesi olan Demirkapı Köyü  hem kendi doğal güzelliği hem de çevresinde bulunan doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor./resimler/2018-7/10/1200319648938.jpgŞimdi gelin hep birlikte Önce Demirkapı Mahallemize ardından da Yedi Göllere tadına doyum olmayan muhteşem bir yolculuğa çıkalım.

Karadeniz Turizminin en önemli Merkezi olan Uzungöl´den Kuzey istikametinde yolculuğumuza devam ediyoruz. Yol bizi önce Uzungöl Barajlar Bölgesine getiriyor. Burada muhteşem Doğal Güzellik eşliğinde birbirinden güzel şelale fotoğrafları çekerek yolculuğumuz başlıyor.

Tatlı ve düz bir zeminde devam eden yolculuğumuzda bu defa Haros Komlarındayız.Haros Komlarında muhteşem eski Köy evlerinin modern Turizm Tesisleri ile birleştiği ve de hem eski kültür ile hem de yeni, Kültürün bir arada yaşandığı muhteşem bir ortam sizleri bekliyor.

Yola devam ediyorsunuz. Bu Defa İnan Kardeşler Alabalık Üretim Çittliğindesiniz. Hüseyin İnan´a ait Alabalık Üretim Çiftliğimizde her sene Ortalama 140 000 Ton Alabalık üretiliyor ve Uzungöl´ü ziyarete gelen misafirlerimizin ağız tadının beğenisine sunuluyor./resimler/2018-7/10/1200509024373.jpgAlabalık Üretim Çiftliğini ziyaret edebilir ve de balıkları canlı olarak gözlemleyebilirsiniz.

Multat Yaylası yol ayrımındasınız artık. Burada köprü sizi Multat yaylasından ayırır. Siz köprüyü kullanmadan Demirkapı Mahallesine doğru devam edersiniz.

Dere kenarında tatlı bir yolculuk başlar bu defa. Müziğin sesini kapatın buradan giderken.Çünkü dere sesinin şırıltısı yüreğinizin derinliklerinde en tatlı ezgileri bırakacaktır artık. Müziğe hiç ama hiç ihtiyacınız yoktur.

Hafiften tırmandığınızı hissediyorsunuz. Bu defa ağaçların gölgesinde muhteşem piknik alanları ve de doğal kaynak suları çıkıyor karşınıza.

Aileniz ile ağaçların altında gönlünüzce piknik yapabilir, buz gibi kar suyu ile tadına doyum olmayan bir gün geçirebilirsiniz artık.

Yaklaşık 500 metre daha yükseldiniz. Orman bitti artık.Ağaçlardan ayrılıyorsunuz. Ama hiç üzülmenize gerek yok. Bu defa yemyeşil bir doğa karşınızda.

Çiçeğin binbir tonu sizleri selamlıyor adeta. Etrafınız adeta cenneten bir bahçe. Her taraf yemyeşil. Başka renk görmenize imkan yok.

Tatlı tatlı tırmanmaya devam ediyorsunuz. Yukarıya doğru tırmandıkça çiçeklerin de yeşilin de rengi daha bir güzelleşiyor,daha bir farklılaşıyor.

Demirkapı Alt Mahalle ,Orta Mahalle ve de Üst Mahallede birbirinden güzel tarihi eser niteliğindeki ahşap evleri ziyaret ederek devam ediyorsunuz yolculuğunuza.

Artık çok ama çok yüksekte olduğunuzu fark ediyorsunuz. Hadi son bir resim daha. Çünkü artık Demirkapı Mahallesini bir daha göremeyeceksişniz.

Arka Sırta döndünüz. Artık Balık Gölündesiniz. Yeni yetme Turizmciler oraya Balıklı Göl ismini verse de oranın gerçek ismi Balık Gölü´dür./resimler/2018-7/10/1201285899965.jpgBalık Gölü Muhteşem Doğası İle Sizlere Kucak Açmaya Hazır.

Dümdüz bir doğa. Ve de önünüzde muhteşem bir doğal göl. Arzu ederseniz kayıklar eşliğinde Balık Gölünün üzerinde aileniz ile birlikte küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz

Yolculuğumuz devam ediyor.İki viraj daha dönüyoruz ve de artık Muhteşem bir atmosfere sahip olan Aygır Gölündesiniz.

Aygır Gölünün mükemmel doğal güzelliği sizleri kendinizden geçiriyor.Aileniz ile birlikte burada da Muhteşem bir piknik yapabilmek için kaçırılmayacak bir fırsat./resimler/2018-7/10/1202364651270.jpgMuhteşem Doğası İle Hayran Kalacağınız Aygır Gölü Size ve Sevdiklerinize Kucak Açıyor.

Kafanızı kaldırıp yukarıya bakıyorsunuz.Aman Allahım.O da ne? Kar…Kar mı? Evet Kar.Nerede?Aygır Gölünde.Ne zaman?Ağustos Ayının 15´inde.

Evet hiç ama hiç abartmıyorum. Ağustos Ayının 15´inde bile Aygır Gölünde Kar sizlere sadece 150-200 metre mesafededir.

Haydi durmayın koşun. Şimdi çocuk olma va Ağustos´un 15´inde karda kayma zamanı...

KARAGÖL VE SARIÇİÇEK GÖLÜ İLE ZİYARET TEPESİ(KARAKAYA) YOL BEKLİYOR

Aygır Gölünden yukarıya dönüyor gözleriniz.Önce Karagöl ve Sarı çiçek Gölleri geliyor gözünüzün önüne.İçinizden bu güzel Yolu Demirkapı ve Yedi Göller Bölgemize kazandıran Çaykara Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesine teşekkür etmek geliyor.

Sonra diyorsunuz içinizden kendi kendinize.Bu kadar güzel yolları buraya kadar çıkaran Belediyelerimiz bir yol da Karagöl ve Sarı Çiçekl Gölüne yapsa ve de bu muhteşem güzellikleri de gelen misafirlerimiz görebilseler,ziyaret edebilseler daha güzel olmaz mı diye düşünmeden edemiyor insan.

İnsanoğlu bu.Hayalin sınırı yok.Kafanızı biraz daha yukarıya kaldırıyorsunuz.Aman Allahım o da ne. Eski adı ile Karakaya Yeni İsmi ile Ziyaret Tepesi bir adım önünüzde. Elinizi uzatsanız değeceksiniz sanki Karakaya´ya.Ancak sanıldığı gibi değil.Karakaya için epey daha yolunuz var.

Az önce hayal kurmuştuk ya. Devam ediyoruz hayal kurmaya.Keşke diyoruz. Karagöl ve Sarıçiçek Gölünden sonra bir yol da Karakaya´ya yapabilsek. Ve de Ziyaret Tepesine herkesin kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayabilsek.

3200 Metre Yükseklikte bulunan mescidi ile Ülkemizin belki de en Yüksek İbadethanesi özelliği taşıyan Karakaya´daki Mescide özellikle Arap Turistlerimizin çok büyük bir ilgi duyacaklarını ve de Ziyaret Tepesine Müthiş bir Turizm akınının olacağını birler şimdiden görüyor ve de Karakaya´nın İnanç Turizmine açılacağı günü sabırsızlık ile beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

DEMİRKAPI VE YEDİ GÖLLERİ TANIYALIM

Demirkapı Köyü Çaykara´ya 45 km uzaklıkta,1554 tarihli arşiv kayıtlarına göre Çaykara ilçesi sınırları içinde belirtilen 10 köyden biri Haldizen`dir. Yeni ismi Demirkapı olarak değiştirilmiştir. Bölgenin en eski yerleşim yerlerindendir. Köyün ortasında Demirkapı deresi geçer. Hemen karşı tarafında olan dağların zirvelerine oluşan doğa harikası, rakımı 2500`ün üzerinde olan ve özel Çevre tarafından koruma altına alınan Balıklıgöl , Aygır göl, Karagöl, Sarıçicek gölü, Pirömer gölü, Buzlu göl ve Çifte göl bulunmaktadır. Yöreyi ve doğa harikası gölleri görmek için her yıl binlerce turist buralara gelmektedir.

 Uzungöl´e 15 km mesafedeki Haldizen Yaylasında; Balıklı Göl, Aygır Gölü, Pirömer Gölü, Sarıçiçek Gölü, Dipsiz Göl, Çifte Göller adları ile anılan krater gölleri bulunuyor. Yedi Göller olarak adlandırılan bu bölgedeki Balıklı Gölde doğal alabalıkta bulunuyor. Balı ile meşhur Anzer Yaylası ile komşu olan Haldizen Yaylası´nda ağustos ayında bile kar görmek mümkün. Ayrıca bu yıl Haldizen ile Anzer arası yol bağlantısı açılmış olması nedeniyle taşıtla Anzer´e ve Bayburt´un Üzengili ve Yazyurdu Köylerine de gidilebilecek.

Özel Çevre Koruma Alanı ve SİT Alanı ilan edilen Haldizen Yaylası´nın çok bol suyu ve her mevsim yeşil olması en önemli özelliği olarak göze çarpıyor.

Uzungöl´e gelen ziyaretçiler Haldizen Deresi´ni takip ederek yaklaşık 40 dakikada Haldizen Yaylasın´a  ulaşabiliyorlar. Özellikle Yedi Göller yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Atlas Dergisi tarafından 50 Saklı Cennet arasında gösterilen Haldizen ve Yedi Göller yeteri kadar tanıtılmadığı için potansiyelinin altında bir turist alıyor. Atlas Dergisi 2009 yılı özel sayısında, bölgemizden ; Rize Fırtına Deresi, Giresun Gölyanı Yaylası, Ordu Turnasuyu Yaylası, Artvin-Şavşat Karagöl Gölü, Gümüşhane Santa Vadisi gibi Türkiye´ de seçilmiş 50 yer yer alıyor.

Haber yorum: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yedi Göller Arap Rüzgarı
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Necati Ağıralioğlu
10.7.2018 20:01:51
Çok güzel bir yazı oldu. Yazanın eline sağlık. Fakat alışkanlıkla olsa gerek Balık Gölü yerine çoğu yerde Balıklı Göl yazıldı. Yazarını ve yayınlayan Çaykara Gündem Gazetesini tebrik ediyorum. İyi günler dilerim.
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Çaykara Kaymakamlığı görevinden, Erzincan Vali Yardımcılığı´na atanan İhsan Ayrancı, “sonu meçhul bir yolculuğa çıkan bir seyyah gibi, tedirgin adımlarla girdiğim bu şehrin sokaklarından, arkamda unutulmaz hatıralar, mutlu anlar bırakarak, ben ve ailem için sonu meçhul yeni bir yolculuğa çıkmak üzere ayrılıyorum,” dedi.
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Çaykaralı başarılı işadamı Dr. Erdal Osmançelebioğlu yaptığı bilimsel çalışması ile uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekiyor.
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 14 Yaralı
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 14 Yaralı
Çaykaraı-Of Karayolu´nda meydana gelen trafik kazasında 1 ağır 14 kişi yaralandı.
Elektrik Bağlamak için Çıktığı Direkte can verdi!
Elektrik Bağlamak için Çıktığı Direkte can verdi!
Çaykara Şahinkaya Mahallesinde, 52 yaşındaki emekli İmam hatip Aydın Murutoğlu elektrik kablosunu bağlamak için çıktığı elektrik direğinde akıma kapılarak hayatını kaybetti.
Yaylada Yangın! Ahşap Ev Kül Oldu
Yaylada Yangın! Ahşap Ev Kül Oldu
Çaykara Evoşka Yaylası´nda çıkan yangında yeni yapılan ahşap bir ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.
Şekersu Deresine 4 Bin Alabalık Bırakıldı
Şekersu Deresine 4 Bin Alabalık Bırakıldı
Şekersu Deresine 4 Bin Hakiki Alabalık Yavrusu Bırakıldı.31 Ağustos 2018 Cuma Günü Trabzon Orman ve Su İşleri Teknik Personeli ile Birlikte Şekersu Yaylasında bulunan çeşitli derelere 4000 adet Hakiki Alabalık yavrusu bırakıldı.
Çaykara´da Kız Öğrenci Yurdu Belediye´ye Devredildi
Çaykara´da Kız Öğrenci Yurdu Belediye´ye Devredildi
Çaykara İlçemizde bulunan en önemli Yurtlardan bir tanesi olan Deva Kız Öğrenci Yurdu Çaykara Belediyesine Devredildi.
Çaykara´nın  Yeni Kaymakamı Salih Çiğdem Oldu
Çaykara´nın Yeni Kaymakamı Salih Çiğdem Oldu
Çaykara´nın yeni Kaymakamı Konya Emirgazı Kaymakamı Salih Çiğdem oldu
Kaymakam Ayrancı Çaykara´ya Veda Ediyor!
Kaymakam Ayrancı Çaykara´ya Veda Ediyor!
2018 yılı Mülki idare amiri atama kararnamesi ile görev süresi dolan Çaykara Kaymakamı İhsan ayrancı Erzincan Vali yardımcılığına atandı.
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
30 Ağustos Zafer Bayramının 96.Yıl Dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Kıbrıs Girne´ye Çaykaralı Kaymakam!
Kıbrıs Girne´ye Çaykaralı Kaymakam!
Çaykaralı Sinan Güneş, Kıbrıs´ın en büyük ilçesi olan Girne´ye Kaymakam olarak atandı.
Çaykara Adı Nereden Geliyor?
Çaykara Adı Nereden Geliyor?
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA ADI NEREDEN GELİYOR?” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Uzungöl ve Medya Oyunları
Uzungöl ve Medya Oyunları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl ve Medya Oyunları" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Uzungöl´ün ´İmar Planı´ İptal Edildi
Uzungöl´ün ´İmar Planı´ İptal Edildi
Uzungöl için 2014 yılında hazırlanan ve bazı vatandaşların itirazları nedeniyle yargıya taşınan ‘Koruma Amaçlı İmar Planı´ mahkeme tarafından iptal edildi.
25 Yaşında Hayatına Kıydı!
25 Yaşında Hayatına Kıydı!
Çaykara Karaçam Mahallesinde 25 yaşındaki Lokman Sivaz silahla yaşamına son verdi.
Personele Veda Yemeği
Personele Veda Yemeği
Çaykara Belediyesinden emekli olan personeller için mesai arkadaşları tarafından veda yemeği programı düzenledi.
Uzungöl Teleferik İçin İlk Adım!
Uzungöl Teleferik İçin İlk Adım!
Ülkemizin en önemli turizm merkezi Uzungöl´de kış turizmini canlandırmak için teleferik yapımı ile ilgili çalışmalar Çaykara Belediyesi tarafından başlatıldı.
Öğrencilerden Fatma Anneye Vefa Örneği!
Öğrencilerden Fatma Anneye Vefa Örneği!
İlçemizde bir çok alanda hizmetler kazandıran hayırsever Yerekaban ailesinden vefat eden Fatma Yerekaban´ı Çaykaralı öğrenciler unutmadı.
Şahinkaya Mahalle Yolu Asfaltlandı
Şahinkaya Mahalle Yolu Asfaltlandı
Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çaykara Şahinkaya Mahallesi´nde başlatılan asfaltlama çalışması tamamlandı
Çaykara´da Balıklar Sağlıklı Büyüyor
Çaykara´da Balıklar Sağlıklı Büyüyor
Trabzon Milli Parklar İl Müdürlüğü tarafından bundan 4 sene önce Solaklı Deresine Bırakılan Alabalıklar Uzman Personel tarafından kontrol edildi.
Çaykara Saniye İkinci´yi Arıyor!
Çaykara Saniye İkinci´yi Arıyor!
Çaykara İlçesine Bağlı Hanırmak Yaylasında İkamet eden ve 31.07.2018 akşam saatlerinden bu yana kendisinden haber alınamayan Saniye İkinci Çaykara İlçemizin her tarafında aranıyor
Kaymakam Ayrancı´dan Bulak Suya Ziyaret
Kaymakam Ayrancı´dan Bulak Suya Ziyaret
Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı İlçemizde kısa bir süre önce Üretime başlayan Bulak Su Üretim Fabrikasına Hayırlı Olsun Ziyareti gerçekleştirildi.
Çaykara´dan Bulak Su Soframıza Geliyor!
Çaykara´dan Bulak Su Soframıza Geliyor!
Çaykara Taşkıran Mahallesi´nde Kurulu bulunan su fabrikası kısa bir aradan sonra yeniden üretime başlıyor.
Derindere Mahallesinde 8 Ev Taş Tehdidi Altında!
Derindere Mahallesinde 8 Ev Taş Tehdidi Altında!
Çaykara Derindere Mahallesi Foliza Mevkii´nde bulunan 8 ev sürekli yuvarlanan taşların tehdidi altında.
Salimodi Mezrasına Domuz İstilası!
Salimodi Mezrasına Domuz İstilası!
Doğal güzelliği ile öne çıkan Çaykara Demirli Salimodi Mezrasındaki tüm çayırlar domuzlar tarafından tarlaya çevrildi.
Uzungöl Tabiat Macera Parkı tamamlandı
Uzungöl Tabiat Macera Parkı tamamlandı
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl´e Tabiat Macera Parkı kazandırdı.
Bu İsrafa Kim Dur Diyecek?
Bu İsrafa Kim Dur Diyecek?
Çaykara Hanırmak yaylasında onlarca sokak lambasının yaklaşık 2 aydır gece gündüz yanması vatandaşlar tarafından büyük tepkiyle karşılandı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
19 °C
Pazartesi
18 °C
Salı
19 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi