İlginizi ÇekebilirEMRE
27.09.2021 20:50:33
Araplar Uzungöl'de 3 gün fazla kalacak diye her tarafa yol döşemeyin. Bırakın da çöplerden nasibini almamış yerlere emek veren yürüyen oraya saygılı kişiler gitsin sadece. Herşey para değil.

Anahtar Kelimeler: Göller Altyapı İstiyor

Yedi Göller Yol ve Altyapı İstiyor

İlçemiz Demirkapı Mahallesinin üst kısmında bulunan ve Yedi Göller olarak adlandırılan Bölgede sadece Balıklı Göl ve Aygır Gölünde yol olması ziyaretçiler tarafından çok eleştiriliyor.

Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl’ün en önemli Turizm Altyapısından bir tanesi olan Yedi Göller, her sene yerli ve yabancı milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.Ancak Yedi Göller olarak adlandırılan bölgede sadece Balıklı Göl ve Aygır Gölünde araç ile gidilebiliyor.Diğer göllere ancak yürüme gidilebiliyor.

Oysa Yedigöller Bölgesini ziyaret eden misafirler bölgenin tüm güzelliklerini doya doya yaşamak istiyor.Önce Demirkapı Mahallesinin yemyeşil doğası ve Mahallenin ortasından akan billur gibi Irmağı ile huzur bulan ziyaretçiler ardından Balıklı Göl ve Aygır Gölü ile doğanın keyfini çıkarıyor.Ziyaretçiler daha sonra diğer göllere gitmek istiyorlar.Sarıçiçik ve Karagöl’e gitmek istiyor misafirler.Ancak bu bölgede yol olmadığı için Sarıçiçek ve Karagöl’ün ismini dahi kimse bilmiyor.

Oysa ziyaretçiler bize yedi göller olarak söylendi.Burada ise sadece iki tane göl var.Diğer 5 göl nerede diye eleştiri yapıyorlar.Ziyaretçiler Ağustos ayının ortasında Dağın tepelerinde yer alan kar kütlelerine ulaşmak istiyor.Sarı çiçek ve Karagöl’ü ziyaret etmek istiyor.Misafirlere verilen cevap şu,

-Bu göllere araç gitmiyor.Ancak yürüme gidebilirsiniz.

İnsanın aklına hemen şu geliyor.Herhalde bu iki göl çok uzakta.Ondan yol yapılamıyor.Araştırdık.İşte karşımıza çıkan fotoğraf.

Bu konuda Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Deneticisi aynı zamanda Demirkapı Mahallesinden olan Çaykara sevdalısı Osman Abanoz’a sorduk.

Karagöl ve Sarıçiçek Gölüne nasıl yol gider diye.İşte akldığımız cevap;

Aygır Gölünden sağ tarafa doğru açılabilecek 4 KM’lik bir yol ile Karagöl’e ulaşılabiliyor.Yine Aygır Gölünden 2 KM sola doğru yol yapıldığında ise bu defa Sarıçiçek Gölü’ne ulaşılabiliyor.Yani yapılacak olan sadece 6 KM’lik bir yol ile Yedi Göller’e olan ilgi ikiye katlanacak.Bölgede iki gün kalan misafirler bu defa 4-5 gün kalacaklar.Bu şekilde ziyaretçilerin bölgede kalma süreleri nerde ise ikiye katlanacak.

KARAGÖL’Ü TANIYALIM

Trabzon Bayburt İl Sınırında 3073 metre rakımda yer alıyor Karagöl.Bölgenin en yüksek yeri olan Karakaya ya da bir diğer ismi ile Ziyaret Tepesinin hemen alt kısmında yer alıyor.Muhteşem güzelliği ile yol ve ziyaretçilerini bekliyor Karagöl.

PEKİ BU YOL NASIL YAPILABİLİR?

Bu konuda da Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Deneticisi aynı zamanda Demirkapı Mahallesinden olan Çaykara sevdalısı Osman Abanoz’a sorduk.Yol nasıl yapılır diye.3 ayrı projeden söz etti bize Osman Başkan.3 şekilde de yapılabilir dedi.İşte o alternatifler

1-DOKAP kapsamında yolun yapımı gerçekleştirilebilir.

2-Yeşil Yol Projesi kapsamına alınarak bu yol yapılabilir.

3-Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yol yapımuı gerçekleştirilerek bu yol bölge ve Ülke Turizmine kazandırılabilir.

BALIKLI GÖL VE AYGIR GÖLÜ YÜRÜYÜŞ YOLU VE PİKNİK ALANLARI DA İSTİYOR

Yerli ve yabancı Turistler bölgeye yoğun bir ilgi gösteriyorlar.Her sene yerli ve yabancı milyonlarca misafir bölgeyi ziyaret etmeye gidiyor.İnsan ve şehir gürültüsünden uzakta doğa ile baş başa tatil yapmak isteyen misafirlerin ilk tercihleri kuşkusuz Yedi Göller.Aygır Gölü ve Balık Gölü.

Ancak burada da bir sorun var.Bu göllerin altyapıya da ihtiyaçları var.Örneğin Aygır Gölü ve Balık Gölünün çevresinde insanların rahat yürüyüş yapabilecekleri doğa ile uyumlu ve doğaya hiçbir şekilde zarar vermeyecek yürüyüş yoluna ihtiyaç var.Tıpkı Uzungöl’de yapıldığı gibi buralara da çok güzel yürüyüş yolları yapılabilir.

Her iki göle de gelen misafirlerin ailece rahat edebilecekleri,pikniklerini gönül rahatlığı ile yapabilecekleri Piknik Alanları yapılabilir.