07-HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ NASIL OKUNMALI, 01-KASIM-2015 SEÇİMLERİNE NASIL HAZIRLANMALI.
Tarih: 13.9.2015 11:17:46
Alaettin KÖKSAL

Mutlak gaybi bilen Yüce Allah´dır. Mukayyet olan gaybi kullar tahmin edebilir. Havanın durumuna göre,  güneşli bir havada yağmur yağmayacağını, gök gürültüsüyle birlikte karabulutların sağa sola savrulduğunu gördüğümüz zaman yağmur yağacağını tahmin edebiliriz.  Siyasi, sosyal ve ekonomik olayların kendi mecraları içindeki savrulmalara göre meydana gelecek olan olumlu/olumsuz neticeleri tahmin edebiliriz.

01-Kasım-2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerinin sonuçlarıyla alakalı tahminimi yapmadan önce, 07-Haziran-2015 genel seçim neticesinin sosyolojik olarak toplumun sivil ve resmi kurum ve kuruluşlarının üzerine nasıl bir etki yaptığına kısaca bakmakta fayda vardır. 07-Haziran-2015 tarihinde yapılan genel seçimde, zihniyet olarak birbirinden farklı olan partiler ve bir kısım iç ve dış medya organları, iş adamları, sivil toplum örgütleri AK partisine karşı muhalefet cephesinde birleşerek, AK partisinin tek başına iktidar olmasına engel oldular..

AK partisi toplumun karşısına çıkarken, çalışanların ve emeklilerin beklentilerine cevap verme yerine,  yeni bir anayasa yapmak, başkanlık sistemine geçmek, çözüm süreciyle terörü bitirmek,  yaptıkları ve yapmakta oldukları projelerini anlatarak, 2023 hedefiyle milletin karşısına çıktılar. Üzülerek ifade edelim ki halka anlatmak istedikleri bu projelerini genel merkez ve taşra teşkilatları, aday gösterdikleri milletvekili adayları, yeni bir anayasanın ve başkanlık sisteminin ülkeye ve milleti ne gibi yararlar sağlayacağını yeteri kadar topluma anlatamamışlardır.

Muhalefet partileri, çalışanların ve emeklilerin beklentilerini seçim sonrasına erteleyen AK partisine karşı,  sosyal politikalarla yolsuzluk ve benzeri algı operasyonlarıyla, Sayın Cumhurbaşkanına muhalefet yapmak suretiyle,   AK partisini iktidardan düşürmek için milletin karşısına çıktılar ve kısmen de başarılı oldular.        

7-Haziran-2015 Genel seçim sonuçlarının bu şekilde sonuçlanacağını tahmin edemeyen muhalefet cephesine karşılık, Ankara Büyük Şehir Belediye başkanı Sayın Melih GÖKÇEK tahmin ettiği için, Sayın Devlet Bahçeli´ye, seçimden sonra, CHP ve HDP ile koalisyon hükümeti kurmayacağını kamuoyuna açıklaması onlarca televizyon ekranından ısrarla istirham ediyordu. Sayın Bahçeliden böyle bir açıklama yapmasını arzulayan Melih Bey olası bir koalisyon için, AK partisi ile MHP´ni koalisyon hükümeti kurma zeminini hazırlıyordu.

Seçim den sonra, Sayın Bahçeli hiçbir parti ile koalisyon kurmaya yanaşmayınca AK partisi ile CHP koalisyon hükümeti kurma hususunda uzlaşamayınca Sayın Cumhurbaşkanı anayasa gereği seçim hükümeti kurulmasını ve ülkenin erken seçime gitmesinin yolunu açmıştır.   İşin arka planı, AK partisini sıkıştırmak ve milletin gözünden düşürmek olduğundan, AK partisine karşı muhalefet cephesinde birleşenler, seçimden sonra koalisyon hükümeti kurmamak hususunda adeta düşman kardeşler rolünü oynadılar.

Her üç partinin niyeti aynı, yolları farklıydı. AK partisinin aleyhine işletilmek istenen koalisyon yollarını kısaca izah edelim. AK Partisi HDP koalisyonu,  AK partisi CHP koalisyonu, AK partisi MHP koalisyonu, böyle bir koalisyon hükümetinden en çok zarar görecek olan AK partisi olacaktı. AK partisinin lehinde olacak tek koalisyon formülünün CHP, MHP, HDP koalisyonun olacağını bilen siyaset mühendisleri, bu konuyu hiç gündeme getirmedikleri gibi,  AK partisi de bu hususta çok ısrarcı olmamıştır.

07- Haziran-2015 tarihinde yapılan genel seçim sonuçlarından, siyasi partilerimiz ve milletimiz çok önemli dersler almışlardır. siyasi ve ekonomik istikrarın devamı için herhangi bir partiyi tek başına iktidara getirmenin ne kadar önemli, koalisyonların ne derecede zor olduğunun önemini anlamışlardır.,  özelikle koalisyonlar döneminin zorluklarını bilmeyen gençlerimizin siyasi ufuklarının açılmasına vesile olmuştur. 

Ülkemizin siyasi ve ekonomik istikrarı için, 01-Kasım 2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerde sandığa gitmenin ne kadar önemli bir iş olduğunu ve oylarını nasıl ve hangi istikamette kullanacaklarını çok daha iyi anlamış oldular. 01-Kasım-2015 tarihinde yapılacak genel seçim hakkında ki, toplumun tahminlerini kısaca arz etmeye çalışalım.

(a) 07-Haziran-2015 seçim sonuçlarının aynısıyla karşılaşabiliriz. (b) Muhalefet partilerin oy oranları düşebilir, AK partisi tek başına iktidara gelebilir. (c) Muhalefet Partilerden biri seçim barajının altında kalarak, AK partisi yeni anayasayı halka götürecek referandum sayısına ulaşabilir. (d)Muhalefet partilerden ikisi baraj altında kalarak AK partisi yeni anayasa yapmayı referanduma götürmeyecek bir çoğunluğu elde edebilir.

Siyasi partiler, 07-Haziran-2015 tarihinde yapılan seçimlerindeki söylemleriyle ve aynı adaylarla yola çıkarlarsa, 01-Kasım-2015 tarihli seçimde aynı tablosuyla karşılaşmaları ihtimal dâhilindedir. Seçim sonuçlarından ve koalisyon çalışmalarından rahatsız olan milletimizi hiçbir parti istismar etmemelidir, siyasi ve ekonomik istikrar için tek başına iktidar olmanın şart olduğuna inanan halkımızın karşısına aynı adaylarla aynı siyasi söylemlerle çıkmamaya özen göstermelidirler. Siyasi ve ekonomik istikrar için, milletin aklıyla inancıyla duruşuyla ve tavrıyla, hiçbir parti ters düşmemelidir.

AK partisi iktidar olabilmesi hususunda, siyasi rakiplerinin baraj altında kalmasıyla veya bazı partilerle siyasi ittifak yapmak suretiyle iktidara gelmeyi öncelemedin kendi gücüyle sağlam kadrosuyla ve özgüveniyle toplumun karşısına çıkarak herkesimin takdirini ve güvenini kazanarak iktidar olmalıdır. Şu şahsı kırmayalım, filanca hemşerimdir, dostumdur,  kıramadığım bir arkadaşımın tavsiye ettiği kişidir gibi bir anlayışla değil emaneti ehline verin inancıyla adaylarını tespit ederek iktidar olmalıdır.   Üç dönem kuralı esnetilirken, adil olmaya özen gösterilmeli,  bir, iki, üç dönem,  milletvekili olmuş adayların, tekrar seçmek gibi bir şartın olmadığını herkes bilmelidir.

01-Kasım 2015 seçimlerinde hiçbir parti, milleten iktidar yetkisi alamazsa, siyasi ve ekonomik istikrarın devamı için koalisyon hükümeti kurmak için ellerini taşın altına koymalıdırlar.  Ülkenin ve milletin yararına hizmet etmek gayesiyle bir araya gelen partiler, tek başına iktidarda olan partilerden çok daha iyi hizmetler yapması mümkündür.  07-Haziran-2015 seçim sonuçlarından dolayı koalisyon çalışmaları yapan partiler birbirlerini yakından tanıma fırsatı buldular. Her bir parti kucağındaki siyasi taşlarını ortaya koyarak partilerin kırmızıçizgilerinin ne olduğunu öğrenmiş oldular. Koalisyonla alakalı çalışmalarında tecrübe sahibi oldular.

Böyle bir tecrübeyi edinen siyasi partilerimiz, olabilir ki, önümüzdeki Kasım 2015 seçimlerinde, milletimiz tek başına iktidarı hiçbir partiye vermez ve koalisyonlar dönemini açarsa, siyasi partiler hiçbir mazeret beyan etmeden, birbirlerine siyasi çalımlar atmadan, ülkenin ve milletin milli menfaatleri için çok kolay bir şekilde koalisyon hükümetini kurabilirler ve kurmalıdırlar.

Milletimiz, herhangi bir partiye tek başına iktidar yetkisi verirse,  muhalefet partileri ve iktidar partisi arasında geçmişte olduğu gibi siyasi polemiklere girmeden, Haziran 2015 seçimlerinden aldıkları dersle, koalisyon çalışmalarından edindikleri tecrübeyle, ülkenin maddi ve manevi yönden kalkınması hususunda, yapıcı bir muhalefet, bilgilendirici bir iktidar anlayışıyla, birlik ve beraberlik içinde, çok daha iyi hizmetler yaparak, birlikte yeni bir anayasa yapmalıdırlar. Her parti iktidar olmak için siyaset yapar. İktidar olmanın yolu yapıcı muhalefetten geçtiği unutulmamalıdır.       

 

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Temur Melik
13.9.2015 14:02:06
Bu köşe yazarı arkadaşı çok mu aradınız? Yazıyı bir okuyun bakalım; kaç tane düzgün, kurallı cümle bulabileceksiniz :)..
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi