07-HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİNİ DOĞRU OKUYABİLENLER 01-KASIM-2015 SEÇİMLERİNE DOĞRU HAZIRLANA BİLDİLER Mİ?
Tarih: 25.9.2015 21:52:14
Alaettin KÖKSAL

Mutlak gaybi bilen Yüce Allah´dır. Mukayyet olan gaybi kullar tahmin edebilir. Havanın durumuna göre,  güneşli bir havada yağmur yağmayacağını, gök gürültüsüyle birlikte karabulutların sağa sola savrulduğunu gördüğümüz zaman yağmur yağacağını tahmin edebiliriz.  Siyasi, sosyal ve ekonomik olayların kendi mecraları içindeki savrulmalara göre meydana gelecek olan olumlu/olumsuz neticeleri tahmin edebiliriz.

         01-Kasım-2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerinin sonuçlarıyla alakalı tahminimi yapmadan önce, 07-Haziran-2015 genel seçim neticesinin sosyolojik olarak toplumun sivil ve resmi kurum ve kuruluşlarının üzerine nasıl bir etki yaptığına kısaca bakmakta fayda vardır. 07-Haziran-2015 tarihinde yapılan genel seçimde, zihniyet olarak birbirinden farklı olan partiler ve bir kısım iç ve dış medya organları, iş adamları, sivil toplum örgütleri AK partisine karşı muhalefet cephesinde birleşerek, AK partisinin tek başına iktidar olmasına engel oldular..

         AK partisi toplumun karşısına çıkarken, çalışanların ve emeklilerin beklentilerine cevap verme yerine,  yeni bir anayasa yapmak, başkanlık sistemine geçmek, çözüm süreciyle terörü bitirmek,  yaptıkları ve yapmakta oldukları projelerini anlatarak, 2023 hedefiyle milletin karşısına çıktılar. Üzülerek ifade edelim ki halka anlatmak istedikleri bu projelerini genel merkez ve taşra teşkilatları, aday gösterdikleri milletvekili adayları, yeni bir anayasanın ve başkanlık sisteminin ülkeye ve milleti ne gibi yararlar sağlayacağını yeteri kadar topluma anlatamamışlardır.

Muhalefet partileri, çalışanların ve emeklilerin beklentilerini gündemlerine alarak,  sosyal politikalarla, yolsuzluk ve benzeri algı operasyonlarıyla, Sayın Cumhurbaşkanına muhalefet yapmak suretiyle, AK partisinin sayısal gücünü kırmak ve iktidardan düşürmek için milletin karşısına çıkarak, beklemedikleri neticeyle sevindiler.        

7-Haziran-2015 Genel seçim sonuçlarının bu şekilde sonuçlanacağını tahmin edemeyen muhalefet cephesine karşılık, Ankara Büyük Şehir Belediye başkanı Sayın Melih GÖKÇEK böyle bir sonucun çıkmasını tahmin ediyordu.  Sayın Devlet Bahçeli´ye,  televizyon ekranından ısrarla CHP ve HDP ile koalisyon kurmayacağı hususunda bir açıklama yapmasını istirham ediyordu. Sayın Bahçeliden böyle bir açıklama yapmasını arzulayan Melih Bey, olası bir koalisyon için, AK partisi ile MHP´nin birlikte koalisyon hükümeti kurma zeminini hazırlamaya çalışırken, Bahçeli kapıları kapatıyordu.

Seçim den sonra, Sayın Bahçeli hiçbir parti ile koalisyon kurmaya yanaşmayınca AK partisi ile CHP koalisyon hükümeti kurma hususunda uzlaşamayınca, Sayın Cumhurbaşkanı anayasa gereği seçim hükümeti kurulmasını ve ülkenin erken seçime gitmesinin yolunu açmıştır.  İşin arka planında, AK partisini sıkıştırmak ve milletin gözünden düşürmek olduğundan, AK partisine karşı muhalefet cephesinde birleşenler, seçimden sonra koalisyon hükümeti kurmamak hususunda adeta düşman kardeşler rolünü oynadılar.

   Her üç partinin niyeti aynı, yolları farklıydı. AK partisinin lehinde olacak tek formülün CHP, MHP, HDP koalisyon hükümetinin olacağını bilenler bu formülü hiç gündemlerine almayarak AK partisini değişik koalisyon formülleriyle sıkıştırmaya çalıştılar. Ak partisi aleyhine kurulan böyle bir siyasi tuzağa düşmeyi çok akıllıca bertaraf ederken, 1-Kasım2015 seçimlerinde istenilen manada aday tespitleri yapamadığından, doğru bir restorasyona gidememiştir.

07- Haziran-2015 tarihinde yapılan genel seçim sonuçlarından, siyasi partilerimiz ve milletimiz çok önemli dersler almışlardır. Siyasi ve ekonomik istikrarın devamı için, tek başına iktidarın ne kadar önemli, koalisyonların ne derecede zor olduğunu anlamışlardır. Ayrıca  koalisyonlar döneminin zorluklarını bilmeyen gençlerimizin siyasi ufuklarının açılmasına vesile olmuştur. 

 01-Kasım-2015 tarihinde yapılacak genel seçim hakkında ki, toplumun tahminlerini kısaca arz etmeye çalışalım.  07-Haziran-2015 seçim sonuçlarının aynısıyla karşılaşabiliriz.  Muhalefet partilerin oy oranları düşebilir, AK partisi tek başına iktidara gelebilir.  Muhalefet Partilerden biri seçim barajının altında kalarak, AK partisi yeni anayasayı halka götürecek referandum sayısına ulaşabilir. Muhalefet partilerden ikisi baraj altında kalarak, AK partisi yeni anayasa yapmayı referanduma götürmeyecek bir çoğunluğu elde edebilir.

Siyasi partiler, 07-Haziran-2015 tarihinde yapılan seçimlerindeki söylemleriyle ve aynı adaylarla yola çıkarlarsa, 01-Kasım-2015 tarihli seçimde aynı tablosuyla karşılaşmaları ihtimal dâhilindedir.  Siyasi ve ekonomik istikrar için tek başına iktidar olmanın şart olduğuna inanan partiler halkımızın karşısına, içi doldurulmayan “ÖZE DÖNÜŞ” söylemiyle çıkmanın siyasi getirisi olmaz.

 Yeni seçilen dürüst milletvekillerini 1-Kasım-2015 seçimlerinde aday göstermeyerek, yerlerine seçilemeyen adayı kaydırmak, siyasetin etik kurallarına uygun değildir. Halkın teveccüh etmediği,  birilerinin tavsiyesi ile yeni aday gösterilenlerle,   iki ve üç dönem milletvekilli seçilenlerden bazılarını başka bölgelere kaydırmak suretiyle,  siyasi bir başarının sağlanacağı kanaatinde değilim. Milletin aklıyla inancıyla duruşuyla ve tavrıyla, hiçbir parti ters düşmemelidir. Göstermelik aday değişiklikleriyle halk istismar edilmemelidir.

AK partisi tek başına iktidar ipini göğüsleyebilmesi için, şu şahsı kırmayalım, filanca hemşerimdir, dostumdur,  kıramadığım bir arkadaşımın tavsiye ettiği kişidir gibi bir anlayışla değil “Emaneti ehline verin” inancıyla adaylarını tespit ederek iktidar olmalıdır.  

  Üç dönem şartı esnetilirken, bir, iki, üç dönem,  milletvekili olmuş kişileri, tekrar seçmek gibi bir şartın olmadığını herkes bilmelidir.  Partinin genel merkez ve taşra teşkilatları, imtiyazlı kişilere değil,  öncelikle ülkeye, sonra partisine faydalı olan kişilere emaneti teslim etmelidirler. Ben yaptım oldu anlayışıyla toplumun karşına çıkmaktan uzak durulmalıdır. Bu gibi anlayışlar kısa vadede efendimciliğe uzun vadede yıkıma yol açtığı unutulmamalıdır.

01-Kasım 2015 seçimlerinde hiçbir parti, milleten iktidar yetkisi alamazsa, siyasi ve ekonomik istikrarın devamı için koalisyon hükümeti kurmak için ellerini taşın altına koymalıdırlar.  Ülkenin ve milletin yararına hizmet etmek gayesiyle bir araya gelen partiler, tek başına iktidarda olan partilerden çok daha iyi hizmetler yapması mümkündür.  07-Haziran-2015 seçim sonuçlarından dolayı koalisyon çalışmaları yapan partiler birbirlerini yakından tanıma fırsatı buldular.  Partiler; birbirlerinin kırmızıçizgilerinin öğrendiklerinden, koalisyonla alakalı çalışmaların hususunda tecrübe sahibi oldular.

Böyle bir tecrübeyi edinen siyasi partilerimiz, olabilir ki, önümüzdeki 1-Kasım- 2015 seçimlerinde, milletimiz tek başına iktidarı hiçbir partiye vermez ve koalisyonlar dönemini açarsa, siyasi partiler hiçbir mazeret beyan etmeden, birbirlerine siyasi çalımlar atmadan, ülkenin ve milletin milli menfaatleri için çok kolay bir şekilde koalisyon hükümetini kurabilirler ve kurmalıdırlar.

Milletimiz, herhangi bir partiye tek başına iktidar yetkisi verirse,  muhalefet partileri ve iktidar partisi arasında geçmişte olduğu gibi siyasi polemiklere girmeden, Haziran 2015 seçimlerinden aldıkları dersle, koalisyon çalışmalarından edindikleri tecrübeyle, ülkenin maddi ve manevi yönden kalkınması hususunda, yapıcı bir muhalefet, bilgilendirici bir iktidar anlayışıyla, birlik ve beraberlik içinde, çok daha iyi hizmetler yaparak, birlikte yeni bir anayasa yapmalıdırlar. Her parti iktidar olmak için siyaset yapar. İktidar olmanın yolu yapıcı muhalefetten geçtiği unutulmamalıdır.       

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi