ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU?
Tarih: 31.12.2018 19:21:45
Alaettin KÖKSAL

Amerika başkanı Trump Suriye den çekiliyoruz ifadesi,  çok bilinmeyenli bir denklem olarak önümüze konulmuştur. Türkiye bu siyasi denklemi, çok dikkatli bir şekilde masaya yatırarak çözüme kavuşturmalıdır. Siyaset, olabilirlik sanatı olduğuna göre, Amerika´nın çekiliyorum kararı, çok yönlü bir şekilde ele alınmalıdır.  Ülkemizin lehinde ve aleyhinde olabilecek her türlü siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri ihtimaller, teferruatlı bir şekilde analizleri yapılarak, gerekli olan kısa, orta ve uzun vadeli tedbirler alınmalıdır.

 ABD, Suriye den çekiliyoruz ifadesi, orta doğudan çekiliyorum anlamına gelmeyeceğini çok iyi bilmeliyiz.  Amerika kendi rızasıyla orta doğudan çekilmez.  2001 yılında Afganistan´dan çekileceklerini söyleyen ABD, 17 sene oldu Afganistan´dan çekilmemiştir. Amerika´nın Suriye´den çekiliyoruz ifadesinin arkasında başka bir planı yoksa ve sözünde samimi ise, terör örgütlerine verdiği silahları geri almalı veya imha etmeli veyahut NATO ülkesi olan Türkiye´ye teslim etmelidir. Ayrıca FETÖ terör örgütünün başını iade etmeli, Tüm terör örgütlerine verdiği siyasi ve lojistik desteği kesmelidir.

Türkiye olarak, Amerika´nın Suriye´den çekiliyoruz ifadesinin arkasında yeni bir planın olup olmadığını, Suriye politikasını değiştirip değiştirmeyeceğini,  Türkiye ile gerçekten yakınlaşmak isteyip istemediğini, çok dikkatle takip etmeliyiz.  Trump´un Suriye´den çekiliyoruz açıklaması başta İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerini rahatsız ettiği gibi, Suudi Arabistan, Mısır ve İsrail de endişelendirmiştir.   Fransa başkanı Makron, Amerika Suriye´den çekilirse meydana gelecek boşluğu Fransa´nın dolduracağını açıklaması, orta doğuda ve Türkiye´ye karşı yeni bir planın devreye sokulacağının işaretidir.

Amerika,   orta doğu ülkelerine, özelikle Suriye, Irak, İran, Pakistan ve Türkiye uyguladığı siyasi, askeri ve ekonomik baskıların iflas ettiğini ve büyük oranda ekonomik ve saygınlık kaybına uğradığına gördüğünden, yeniden toparlanmak için geri çekiliyormuş gibi yaparak, bu bölgelere Avrupa ülkelerini sokmaya çalıştığını göz artı etmemeliyiz. 

Amerika Türkiye´nin kararlı tutumunu zayıflatmak için, Suriye´den çekileceğini, dolayısıyla bölgeye Avrupa devletlerinin askerlerinin geleceğini, Türk ordusunun Avrupa devletlerinin askerleriyle ve teröristlerle karşı karşıya kalacağının hesabına yaparak, Fırat´ın doğusunda yapılacak askeri operasyonu, mahalli seçimlere kadar uzatarak bir taşla iki kuş vurmaya çalışacaktır. Birincisi Türkiye´nin askeri operasyonuna ağır kayıplar verdirmek ve başarısız kılmak. İkincisi, mahalli seçimlerde, AK partisinin oy kaybına sebebiyet vererek, Sayın Erdoğan´ın elini zayıflatmaktır.

Ayrıca, Amerika´nın farklı zamanlarda Arap-Fars, Arap -Türkiye, Fars- Türkiye savaşı çıkartmak gibi sinsi planları olduğuna dair bazı işaretler vardır. Amerika ve Avrupa´nın bu sinsi ve alçak planlarına karşılık yeni ve sağlam ittifakların olduğu da unutulmamalıdır. Her ne kadar Rusya ve Çin´e güvenilmezse de, Türkiye, Pakistan, İran ve bazı İslam ülkeleri birlikte hareket ettiklerinde, bu iki ülke, menfaatleri gereği ister istemez, kalplerde ve beyinlerde kurulmuş olan bu ittifaka destek vermekten geri duramayacaklardır.

Amerika ve Avrupa´nın asıl derdi, Rusya, Türkiye, İran ve Çin´in yakınlaşmasına engel olmaktır.  Suriye de yeni bir anayasa yapıldığında, YPG ve YPD gibi terör örgütlerine yer verilmesine Rusya rıza gösterirse, Türkiye karşı gelecektir. Böylece Rusya ile Türkiye´nin arasının açılacağını düşünen Amerika, Türkiye´yi yalnızlaştırmaya en azından yanına çekmeye çalışacaktır. 

Türkiye; şer güçlerin açık gizli tüm ihanetlerini, kararlı bir şekilde masaya yatırarak, her türlü tedbiri aldıktan sonra ve zaman kaybetmeden, terör örgütleri üzerine giderek, şeytanı güçlerin hain planlarını bozmalıdır. Türk yetkilileri, asla gaza gelmemelidirler, diplomasiyi sonuna kadar kullanırlarken, siyasi, ekonomik ve askeri tedbirleri alma yönünde çok ciddi adımlar atmalıdırlar.   Savaş arazide kazanılır, masada kaybedilirse faydası olmaz. Savaş masada kazanılmalı arazide imkân bulmamalıdır.

Zafer anıtı dikmek için, milletin gönül dünyasına var olan İman nuru yeniden güçlü bir şekilde ateşlendirmeliyiz. Zira imansız sönük kalpler, rızık endişesi ve ölüm korkusuyla iç içe yaşadıklarından, zafer anıtı dikme gibi bir düşünceleri olmaz.  Zafer anıtı dikmek isteyen liderler korkaların tesirinde kalmadan, Kur´an ve sünnet yolundan ayrılmadan, ülkenin ve ümmetin selameti için,  elden gelen tüm tedbirleri alarak, Yüce Allah´ın takdirine teslim olmalıdırlar.

Liderler, önemli konularda karar alırlarken aceleci olmamalıdırlar. İç ve dış siyasi olayları, askeri ve ekonomik meseleleri ehliyetli kişilerle istişare ederek ehemi mühime tercih etmelidirler. Yani bir elde iki karpuzu tutmaya çalışmamalıdırlar. Fırat´ın doğusunda askeri operasyon yapılırken, içte yerel seçimlerle meşgul olmamalıdırlar.

Makalemizi bir hadis iki ayet mealiyle tamamlayalım. Hz. Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır. “ istişare eden pişman olmaz” Yüce Allah (CC) bizleri şöyle uyarmaktadır. “Onlar, Rablerinin davetini uyarlar ve namazı kılarlar.  İşlerini aralarında istişare ederler, kendilerine verdiğimiz nimetlerden Allah yolunda infak ederler.” (Şura 38) “ Allah size yardım ederse, size galip gelecek yoktur. Sizi yardımsız bırakırsa, size yardım etmek kimin haddine”(Al-i İmran 160)

Anahtar Kelimeler: SURİYE, ÇEKİLİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi