ELEŞTİRİ YAPANLAR, ELEŞTİRİNİN AHLAKINA DİKKAT ETMELİDİRLER.
Tarih: 5.11.2017 20:03:30
Alaettin KÖKSAL

Eleştirmek, başkalarına haddini bildirmek değildir. Bugünkü makalemizde, siyasi parti yetkililerinin, mensuplarının ve destekçilerinin kamuoyuna açıkça söyledikleri ve söyleyemedikleri hususları, sorularla eleştirmeye gayret edeceğim.   Hiçbir insanın günahını yüklenecek kadar geri zekâlı olmadığımdan, yapacağımız eleştiriler iftira, gıybet, dedikodudan uzak olacaktır.

Eleştirmek İslam ahlakına aykırı bir davranış değildir.  Siyasi, sosyal, ekonomik, hukuki, dini, milli ve kültürel konulurda topluma çevreye zarar veren fiillerden, insanları uzaklaştırmak, onları usulünce uyarmak insani bir görev olduğu gibi, önemli bir ibadettir. Şeyh Sadi Şırazi şöyle diyor; “ Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz onu eleştiriniz. Basit bir insanı dost edinmek isterseniz onu methediniz.” Akılı insan, doğru ve yanlış eleştirilerden ders çıkarabilendir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) “ Her dinin bir ahlakı vardır. İslam dininin ahlakı hayâdır” buyurmuştur. Eleştirinin ahlakı, adalet ve merhamettir. Eleştirme görevini yapmaya gayret edenler, ilgili kişilerin özelini, topluma zarar vermeyen hatalarını araştırmaktan sakınmalıdırlar.

 Eleştirenler şu hususlara dikkat etmelidirler; eleştirilecek konuya ilmen vakıf olmalı, eleştiri konusunu çok iyi araştırmalıdır.  Karşı tarafı dinlemeden, uluorta konuşmamalıdır. Kişilerin ırkını, dilini, rengini, dinini, fiziki yapısını değil, topluma karşı olan yanlış tutum, davranışını ve tutarsız batıl zihniyetlerini eleştirmelidir. Eleştiride adalet, merhamet ve iyi niyet olmalıdır. Eleştirenler eleştirmeden önce özeleştiri yapmayı da bilmelidirler.

 Eleştirenler yapıcı ve tarafsız olmalıdırlar.  Kin, nefret, kıskançlık, haset, kötü ihtiras gibi, İslam ahlakına uygun olmayan sıfatlardan uzak durmalıdırlar.   Eleştiri görevini yapmaya çalışanlar yapamayacakları şeyleri başkalarından isterlerken çok dikkatli olmalıdırlar. Yüce Rabbimiz (CC)  bu hususta şöyle buyurmaktadır: “ Ey iman edenler! Yapamayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz? Yapamayacağınız şeyi söylemeniz Allah yanında çok nefreti gerektirir.” (Saff 2,3)

Herhangi bir kimsenin kusurunu abartarak, ilgili kişinin yaptıkları hayırlı hizmetlerini görmemek eleştiri ahlakına uygun olmadığı gibi, eleştirenin garazlı olduğunu gösterir. Eleştirenler yapıcı ve tarafsız olmalıdır. Kin nefret, husumet, garaz, kıskançlık haset gibi kötü sıfatlardan uzak durmalıdırlar.

 Hz. Peygamberimiz (S.A.V.) “ Hepiniz çobansınız, güttüğünüz sürüden sorumlusunuz” buyurmaktadır. Bu hadisi şerifi yönetici sınıfında olan siyasi parti liderleri, cemaat, tarikat önderleri çok iyi anlayarak hareket etmelidirler.  Siyasi partilerin ve diğer sivil ve resmi kuruluşların liderleri, önderleri ve yetkilileri, birbirlerini eleştirirlerken çok dikkat etmelidirler. Halk arasında dolaşan şu sözü de dikkate almalıdırlar. “ İmam şey edince, cemaat daha büyük şey eder.” 

Herhangi bir partinin, cemaatin, tarikatın liderleri ve önderleri, toplumun faydasına olmayan gerilimlere ve fesada yol açacak, basit dünyevilik getirileri için yanlış bir eleştiride bulunurlarsa mensuplarının yapacağı yanlışların ve hataların sorumluluğundan kurtulamazlar. Günümüz insanlarının birçoğu Kur´an ve sünnetin ne dediğini araştırmadan körü körüne ve saplantılı bir şekilde partisinin liderine, cemaat ve tarikat önderlerinin söylediklerine bakarak hareket ettiklerine şahit olmaktayız.

Liderler, önderler ve yöneticiler konuşurlarken ve eleştirirlerken yönetmeye çalıştıkları mensuplarını hangi istikamette yöneltmeye çalıştıklarına azami dikkat etmelidirler. Yöneticiler yönetmeye çalıştıkları toplumlardan sorumlu olduklarından mensuplarının ne düşündüklerini, ne yaptıklarını, siyası muarızlarına karşı nasıl bir tutum içinde olduklarını araştırarak öğrenmelidirler.

Meseleyi daha fazla uzatmadan, öncelikle kendime yakın hissettiğim Saadet partisinin yetkililerine, sorularla eleştirilerimi sıralamak istiyorum. İktidara geldiğinizde, İslam dinine uygun olmayan ahlaksızlıkları, zinadan içkiye, kumardan tesettürsüzlüğe kadar her türlü haramları kaldıracağınızı, şimdiden net bir dille neden ifade edemiyorsunuz?

 Rahmetli Erbakan Hocamızın çizgisinde siyaset yaptığınızı söylüyorsanız,  Hocamızın hazırlamış olduğu “ İktidarda bir yıl” kitabını neden okumuyorsunuz?   Bu kitapta projelendirilen enerjiden, ulaşıma, boğaz geçişlerinden, hızlı trene kadar birçok projeyi, hayata geçiren Sayın Erdoğan´ı kıskandığınızdan mı hatalı bir eleştirinin kurbanı oluyorsunuz? Milli meselelerde, iktidar partisine destek veren Sayın Devlet Bahçeli kadar duyarlı olmadığınızı söylersem ayıp etmiş olur muyum?  Türkiye´nin başkanlık sistemine geçmesini basit siyasi ve şahsi getirileriniz için istemeyerek, hayır cephesinde yer almanızı mili görüş ilkeleriyle izah edebilir misiniz?

Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Rahmetli Hocamızın yılarca seslendirdiği maddi ve manevi hizmetlerinin yanında iktidarda bir yıl kitabında belirtilen projeleri sırasıyla hayata geçirdiğini, iç ve dış siyasi olaylara, Siyonizm´in Arz-ı mevut inancına set olmaya çalışmasını neden görmek istemiyorsunuz? Saadet partisinin yetkilileri eleştiri görevlerini yaparlarken  “Hayra motor şerre fren olma”  ilkesini unuttular mı? 

Aynı ve benzer soruları Cumhuriyet Halk partili yetkilere de soruyorum. Sayın Erdoğan´ın ve partisinin millet adına yaptıkları maddi ve manevi hizmetleri, iktidara geldiğinizde dondurarak iptal mi edeceksiniz?  Partinizin içindeki bazı sosyal demokratları tenzih ederek söylemek gerekirse, fiili olarak hiçbir zaman antiemperyalist olmadığınızı, merkez sağ partilere karşı sözde antiemperyalist olduğunuzu söyleyerek, sosyal demokrat düşünceli insanların desteğini alırken, bugün geldiğiniz noktaya baktığımızda, vahşi kapitalizmin istek ve taleplerine doğru meyledişinizi ve meyilli olduğunuzu milletimizin bilmediğini ve görmediğini mi düşünüyorsunuz?

Kürtlerin haklı isteklerine, AK Partisi iktidarları öncesi cevap verilmezken, Sayın Erdoğan´ın, her türlü bedeli göze alarak Kürt halkının istek ve taleplerini yerine getirdiğini gören Kürt seçmeler ve aydınlar, Sayın Erdoğan´ı ve Ak partisini vefasız bir şekilde eleştirmeleri doğrumudur?  Yeniden ve güçlü bir şekilde tek millet anlayışıyla Türk ve Kürt kardeşliğini tesis edilmesinden kimlerin rahatsız olduğunu düşünerek, doğru eleştiriler yapılırsa daha iyi olmaz mı?

AK partisine gelince, iktidar yorgunluğunu üzerlerinden atmalıdırlar, vefaya önem vermelidirler.  Ülkenin ve milletin milli menfaatleri için bedel ödeyen insanları unutmamalıdırlar.  Rahmetli Erbakan hocanın yıllarca anlatmaya çalıştığı iç ve dış siyasi olayların, ekonomik meselelerin çözümü için ortaya koyduğu maddi ve manevi projeleri,  milletimize anlatmaktan çekinmemelidirler. Yeni nesil Erbakan hocamızı yeteri kadar tanımıyor, tanıyanlarda yanlış tanıyor. Rahmetli Hocanın,  milli ve yerli olan maddi ve manevi projelerini bilerek veya bilmeyerek unutturmaya çalışanlar, Sayın cumhurbaşkanımızın ne yaptığını, ne yapmak istediğini,  yeni nesillerin doğru anlamasına engel olabilirler.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi