Alaettin KÖKSAL


ERBAKAN HOCAYI RAHMETLE VE MİHNETLE ANIYORUM


Bir insanı anlamak ve anmak için o insanı yakinen tanımak gerekir. Rahmetli Erbakan hocayı anlatmak için, onun söylediklerini, yaptıklarını, geleceğe yönelik projelerini anlamak lazım.  Rahmetli hocanın yaptığı ilk iş, devlet yönetiminden uzaklaştırılan müdeddeyin insanları,  siyasetten soğuyan milletimizi, milli görüş zihniyetiyle siyasetle buluşturmuş,  yerel ve genel yönetimlere söz sahibi yapmayı başaran bir lider olarak tarihe geçmiştir.

Rahmetli Erbakan hoca,  siyasi üslubuyla, akademik kişiliği ve bilgeliğiyle, ahlak ve nezaketiyle, sarsılmaz imanı ve inancıyla, tavizsiz milli ve yerli duruşuyla ülkemiz insanlarını ve İslam ümmetini etkileyerek, geleceğe hazırlayan imanlı inançlı ve ilkeli bir lider olarak,  ümmetin gönlünde yer almıştır. Batı taklitçiliğine yönelik siyasi eksenimizi, yerli ve milli eksenimize doğru çevirmenin sağlam temellerini atan ve dünya kamuoyu tarafından çok ciddi bir şekilde takip edilen bir lider olarak tanınmaktadır.

 Rahmetlinin geleceğe yönelik siyasi projelerini anlayamayanlar, Erbakan hocayı istismar ederek onu anlaşılmaz hale getirdiklerine şahit olmaktayız.  Rahmetli Erbakan, Sayın Erdoğan ve diğer liderler ve önderler, anlaşılmaz ve anlatılmaz insanlar değillerdir. Liderleri anlaşılmaz hale getirenler, liderlerin inançlarına, fikir ve düşüncelerine inandıkları halde, ayak uyduramadıklarından veya tamamıyla ters düşerek, niyet okuyarak,  kendi hayallerini fikir ve düşüncelerini liderler üzerinden anlatarak, liderleri anlaşılmaz hale getirirler.

Buracıkta bir parantez açarak bir hususu da özetle ifade etmek istiyorum.   {İyileri tenzih ederek söylersek, 28 -Şubat sürecinin başörtüsü mağduru olan bayanlar, günümüzde kısmen de olsa, inandıkları gibi yaşama ve giyinme özgürlüğüne kavuşmuşlardır.  Milletvekili bakan, belediye başkanı olmuşlar, kamu alanında görev almışlardır. Lakin bazı bay ve bayan mağdurlar hala özgürlüklerine kavuşmamışlardır. Rahmetli Erbakan hoca, mağduriyetlerden kurtulmadan dünyasını değiştirmiştir.

Sözünü ettiğimiz bu bay ve bayanlar, televizyon ekranlarından, kendilerinin yaşadığı zulümleri ve kavuştukları özgürlük ortamını anlatırlarken, hayatı boyunca haksızlıklar karşısında yiğitçe mücadele eden, 28 -Şubat-1997 surecinin en ağır bedelini ödeyen, rahmetli Erbakan hocayı bilerek/bilmeyerek unutanlar,  hocayı özde anlamışlar demektir. Bilelim ki, unutmak, unutturmak vefasızlıktır.

Rahmetli Erbakan hocanın siyasi anlayışını, sarsılmaz imanını, ihlâslı amelini,  fikir ve icraatlarını, milliyetçiliğini, vatanperverliğini, milli ve yerli duruşunu anlıyoruz ve anlatıyoruz diyenler, makas değiştirmezler, hedefe giden yoldan sapmazlar. Başkasının trenine binmezler, dış şer güçlerin ve hainlerin lokomotiflerine güç vermezler.   Geçmişte aynı çatı altında siyaset yaptıkları insanları, milli görüş zihniyetine muhalif olan insanlarla eş değerde tutmazlar. Tercihlerini yaparlarken geçmişi unutmazlar, nefislerine mağlup olmazlar.   

Rahmetli Erbakan hoca,  ülkenin selameti için, şer güçlerin ve içteki hainlerin şirret muhalefetlerini, kendi projeleriyle kendi mevzilerinde imha etmek uğruna, iktidardaki talebelerini, stratejik muhalefet yöntemiyle, tatlı- sert bir şekilde eleştirerek, yol veren ve yollarını açan, rahmetli Erbakan hocayı anlamak herkesin harcı değildir.    

Ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasına önem veren, İslam dünyasının ve tüm insanlığının huzuru ve barış için, yeniden adil bir dünyanın kurulmasını sağlayacak büyük projelerin altına imza atan, rahmetli Erbakan hocayı anlamak ve anlatmak için, düzenlenen anma programları dikkatle hazırlamalıdırlar.  Geçmişte ve günümüzde, milli görüş zihniyetine ve Erbakan hocamıza muhalif olan insanları davet ederek, konuşturarak ve ödül vererek,  hocanın siyasi dehasını gençlerimize anlatamazsınız, tersine gençlerimizi uzaklaştırırsınız.  

Rahmetli hocamız, ülkemizin ve İslam ümmetinin geleceği için, Yeni bir dünyanın kurulmasının ana projelerinin başlıklarını şu şekilde sıralayarak, ( 1-İslam birleşmiş milletler teşkilatı, 2- İslam ortak pazarı, 3- İslam askeri savunma baktı, 4- İslam kültür işbirliği, 5-İslam ortak para birimi, 6- D-8) dünya kamuoyuna ilan ediyordu.   Bu projelerin hayata geçirilmesiyle ülkemiz ve İslam dünyası yeni bir güç olacağına inananlar, bu uğurda, ümitsizliğe düşmeden, ümmet bilinciyle gayretli bir şekilde, parti ve cemaat bağnazlığına düşmeden birlikte çalışmayı şiar edinenler, Erbakan hocayı anlamış olurlar.

Rahmetlinin bu muazzam projeleriyle, zulüm üzerine kurulu olan Siyonizm´in siyasi ve ekonomik hegemonyasının yıkılacağın çok iyi anlayan zalimler, rahmetli hocadan kurtulmak için, ? Erbakan´ı fikirleriyle mezara gömmeliyiz ve üstüne kalın betonlar dökmeliyiz? diyerek, korkaklıklarını dünyaya ilan ediyorlardı.  

Üzülerek ifade edelim ki, zalimler ve zalimlerin zulmünden çekinen her devrin kimlik müslümanları, imanlı ve cesur liderlerin milli hamlelerini idrak edemezler. Şer güçler ve işbirlikçiler rahmetli Erbakan hocadan kurtulduklarına sevinirlerken, beklemedikleri bir şekilde hocamızın siyasi talebesi olan Sayın Erdoğan´a tosladılar.  Sayın Erdoğan; Irkçı Siyonizm´e  ?BİR DAKİKA? diyerek bu iş böyle gitmez. Şer güçlere ?DÜNYA BEŞ´DEN BÜYÜKTÜR? diyerek ilelebet saltanat sürümezsiniz. ?Hainlerin yaptıkları yanlarına kâr kalmayacak inlerine gireceğiz,? diyerek zalimleri ve hainleri ciddi bir şekilde rahatsız etmiştir. Bu cümlelerin taşıdığı manayı anlamayanlar, rahmetli Erbakan hocayı ve Sayın devlet başkanımız Erdoğan´ı anlayamazlar.    

Şer güçlerin, İslam ümmeti üzerinde hain planlarına imkânı vermeyecek, adil bir çağın kurulmasına yol açacak, bu muazzam projelerin gerçekleşmesine inanmayanlar, inandıkları halde, nefsi mazeret göstererek, gündemlerine almayan, konuşamayan ve yazamayanların, siyasi ufukları kısa olduğundan Erbakan hocamızı anlayamazlar. Rahmetli hocanın plan ve projelerini,   imkânlar ölçüsünde, siyasi ve ekonomik şartlara dikkat ederek, yapmaya gayret eden iktidar partisini şuursuzca eleştirenler, rahmetli hocamızı ve Sayın devlet başkanımız olan Sayın Erdoğan´ı gerektiği gibi anlayamazlar ve anlatamazlar.

Dini bütün bir müslüman olarak, hayatı boyunca Siyonizm´e ve materyalizme karşı mücadele eden Erbakan hocayı anlamak için, şu cümlesine dikkat etmeliyiz. ? Ne olur, ırkçı Siyonistler ve şer güçler, beni anladıkları kadar bir seferde siz anlayınız ? rahmetlinin bu cümlesini anlamayanlar, milletin belleğine kalıcı ve etkileyici bir iz bırakamayacakları gibi, milli siyasi tarihimize de kendi kalemleriyle not düşemeyeceklerdir.  

Merhum Erbakan hocamızın ?Siyasi ferasetini, dirayetini, ufuk acıcı fikirlerini ve kalıcı projelerini, anlamak veya anlatmak istemeyen ürkeklere, Erbakan hoca muhalifi olan eblehlere,   şuursuz Erbakan sevicilerine sesleniyorum. Ne olur, bir sefer olsun Erbakan hocayı ve sayın devlet başkanımız Tayyip Erdoğan´ı bağımsız vicdanınızla anlamaya ve ondan sonra muhalefet görevinizi yapmaya çalışınız. Rahmetli hocamızın ve tüm ehli iman geçmişlerimiz ruhuna el Fatiha.