Alaettin KÖKSAL


ESKİ CHP İLE YENİ CHP ARSINDAKİ FARKI, SANDIK SÖYLEYECEK


Sözümüzü evirip çevirmeden, sandığı beklemeden, ilk farkı biz söyleyelim. Yeni CHP logosunun altında ? Türkiye´nin birleştirici gücü? cümlesi yazıldı. Bu ifade değişimin işaret fişeği olarak kabul edilebilir. Lakin bu cümlenin içini, CHP´nin öncü kadroları, aydın ve yazarları, halkın beklentilerine göre, kamuoyunu ikna edemediklerini söylersek ayıp etmiş olmayız.

Değişim adına yaptıklarına kısaca bakacak olursak, bir takım sağ görüşlü insanları partilerinden aday göstermişler. Seçime yakın bazı başörtülü ve çarşaflı bayanlara göstermelik CHP rozeti takmışlar, sözde özgürlük adına ?Seçimle gelen seçimle gider cümlesiyle belli bir kesime sahip çıkarlarken, seçimle iktidara gelen AK partisi iktidarını darbecilikle suçlayarak, istemeyerek geldikleri Yenikapı ruhundan çark etmek etmişlerdir.

Antiemperyalist olduklarını söyledikleri halde, Amerikalıların ülkemiz ve İslam dünyası aleyhinde yaptıkları vahşi müdahalelerine karşı susmanın ötesinde,  Amerika´ya giderek bazı yetkililerle görüşmeler yapmanın yanında, AK parti hükümetini batılılara şikâyet etmişlerdir. Hiç bir insana özelikle siyasilere yakışmayacak şekilde Sayın cumhurbaşkanını batılıların ağzıyla hakaretli bir şekilde eleştirmeyi değişim sanmışlar.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu´nun Genel başkanlığındaki yeni CHP´nin yaptığı iş; PM kararıyla bir bildiri yayınlayarak, FETÖ örgütüne tutuklanan HDP´li milletvekillerine, ülkeden kaçan bazı hâkim, savcılara sahip çıkmışlardır.  Utanmadan sıkılmadan ülkemizin iç işlerine müdahale edilmesini Avrupalılardan isteyen sözde gazeteci olan Can Dündar´a ve teröre destek veren gazetecilere haksızlık yapıldığını düşünerek, milleti direnişe çağırmayı değişim ve dönüşümün bir parçası olarak görmüşlerdir.

 

Halkın yeni CHP den beklediği değişim, bu gibi ve benzeri şeyler değildir.  Milletin Yeni CHP den beklediği, tarihi geçmişimize sahip çıkarak, milli ve yerli bir düşünceyle halkın inancalarına, manevi değerlerine sağ patilerden daha ileri seviyede, bir söylem ve eylem birlikteliği içinde, barış diliyle ve ikna kabiliyetiyle halkla kucaklaşmayı beklemektedir.  

?Türkiye´nin birleştirici gücü? olarak yola çıkan Yeni CHP sağ patilerden daha ileri bir şekilde halkın manevi değerlerine sahip çıkarak, montaja ve taklitçiliğe dayalı olmayan, milli ve yerli ekonomik projelerle halkın karşısına çıkarak, inandırıcı ve kalıcı bir değişimi gerçekleştirmedikleri surece milletten iktidar yetkisini almayacaklarını bilmelidirler.

         Yeni CHP diyerek yola çıkanlar kendi için de bir öz eleştiri yapmalı, bir gün önce ile bir gün sonra söylediklerinde tutarlı olmalıdırlar.  Geçmişte yapılan doğru ve yanlışlarla kamuoyu önünde yüzleşerek, değişen ve gelişen şartlara göre, halk tarafından kabul edilecek değişim maddelerini sıralayarak millet nazarında inandırıcı olmaya çalışmalıdırlar. Dün menderes ve arkadaşlarının idamına, Erbakan Hocanın siyasi yasaklanmasına, kurduğu dört partisinin kapatılmasına,  gezi parkı olaylarına, 17-25 Aralık 2013 operasyonlarına,  15-Temmuz-2016 darbe girişimine tutarlı bir şekilde karşı çıkmayan CHP, halk nazarında inandırıcı olamıyordur.

Yeni CHP´lilerin, özelikle Sayın Kılıçdaroğlu´nun konuşmalarını dinleyen halkımız, CHP´nin değişim ve dönüşüm yolunda ileri adım atmadığına şahit olmaktadırlar. Sayın Kılıçdaroğlu´nun meydanlarda, grup toplantılarında, 35. kurultay toplantısında yaptığı konuşmalardan bir bölümünü siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyorum. Geniş bilgi isteyenler, internet sayfalarına girerek, Kemal Kılıçdaroğlu´nun Sayın Erdoğan´a yaptığı küfür ve hakaretlerini görebilirler.  

Sayın Kılıçdaroğlu´nun, farklı zamanlarda değişik mekanlarda   Sayın  Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı cümlelerden  bazıları [?Benim adımı yolsuzlukla anarsan ana?. Gerisini söylemeyeyim. Erdoğan milletin anasını belleyen adamdır, bu söz doğru değil midir?  Senin için şeref ve namus ne anlama gelir. Parlamentonun önüne çıkıp yemin ettikten sonra, o yemini tutmayıp, namusunu şerefini çöp sepetine atandır. 

?AK partisi teröristlere ve PKK terörüne yardım ve yataklık yapan bir partidir. Bizleri teröristlerin yandaşı olarak suçlayamazlar. Beni mahkemeye versinler. Hiç heveslenme sen başkan olamayacaksın kardeşim! Sen bu milletin acısında kanında boğulacaksın.  Sen demokrat değil diktatörsün. Diktatör bozuntusunun talimatıyla birçok akademisyen gözaltına alınmıştır.  F. Gülen cemaatiyle Ak partisi arasında ?Simbiyotik´ bir ilişki var bunlar birbirlerine benziyor.?]   

Karaman ilinde faaliyet gösteren bir vakıfta yapılan bir taciz iğrençliğinin üzerine maksadını aşan şu cümleleri kullanmıştır. ?  Sizin bakanlarınızdan Aile ve sosyal politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu birilerinin önüne yatmıştır ? demiştir. Toplumdan gelen tepki üzerine sözlerim yanlış anlaşıldı birilerinin önüne yatmaktan kastım birilerini koruyor veya koruyorsunuz diyeceğini beklerken ? sözümün arkasındayım? diyerek birçok insanın iyi niyet kanaatini de silip atmıştır. 

?Tayyip Erdoğan´dan, Allah´tan korkmayan, cesareti olan bizlerden başkası hesap soramaz.? Bu cümlede Allah´tan korkanlar hesap sorar diyeceğine, sürçü lisanla Allah´tan korkmayan sözünü yanlışlıkla kullandığını düşünüyorum. Sayın Kemal Bey, hayır ben sözümün arkasın dayım derse şaşırmam, o zaman sürçü lisan etmiş değil, zihninin arkasında ki düşüncesini ifade etmiştir demekten başka bir şey diyemem.

Değişimden yana olan CHP´liler iktidar olmak istiyorsa, milletin manevi değerlerine karşı saygılı, herkesin inancını hür ve serbest bir şekilde yaşayabileceğini, kimsenin inancıyla kıyafetiyle alay edilmeyeceğini, halkımız hizmet alırken ve hizmet verirken kılık kıyafetine bakılarak kamusal alan, kamusal dışı bir alan ayırımının yapılmayacağını,  açık yüreklilikle söylemelidirler

         Sözde antiemperyalist olduklarını söyleyen CHP´liler, bu sözlerini dilleriyle ikrar, kalpleriyle tasdik, beyinleriyle tefekkür, bedenleriyle eyleme çevirmedikleri sürece, yeni CHP´nin sözlü değişim ve dönüşümüne milletimiz inanmıyor, inanmayacaktır. Yeni CHP´nin sözcüleri eski huylarından siyasi anlayışlarından vazgeçmeden geçmişte yaptıkları siyasi hatalarıyla yüzleşmeden millette karşı inandırıcı olamayacaklardır. Milli ve yerli düşünen bir CHP´nin iktidar olmasından hiç kimse rahatsız olmaz. Lakin olayları tersyüz ederek milleti anlamaz bilmez yerine koyan bir partiye de hiç kimse itibar etmez.

 CHP´nin, Yeni ve eski yöneticilerinden,  sade bir vatandaş olarak şu hususu istirham ediyorum. Ülkemizi karıştırmak isteyen şer güçlerin fikir ve düşüncelerini itibar etmeyiniz. Zalimlerle iş birliği yapan silahlı silahsız teröristleri arka çıkmayınız. Ülkenin ve milletin menfaatine uygun olmayan her türlü fikre karşı milli ve yerli fikirler üreterek milletin gönlünde taht kurunuz.

Gerçekten değişimden yana iseniz partinizin den milli ve sosyal politikalara uygun hareket etmeyenleri değiştirerek, değişime başlayınız.   Özetleyerek anlatmaya çalıştığım milletin bu isteklerine itibar etmezseniz, Sayın Başbakan. B. Yıl