EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN!
Tarih: 24.12.2015 08:47:01
Alaettin KÖKSAL

“Ebulim misparayese  socefalis nteğrafte nayinede, abatuha halcema uyinede. Ekudureftane  igavur, umu şkiliya ilazune.  Orebbis yardım andafta ganis tibo ubori nefta. Mibuğalefkese  ebulim Orobbis medesenaye.  Tomara  igavur nehusene senanceka, asekseris ki, nteneftane taşkemoda,  uborune neftane  esena.  İmanlı emofo kalo   insan, ebis mideris emrosen Orebbis.   İmüsliman medesena igavur buğalemenine abesena.  Ya Rebbi igavur emaso  ntebikane, ntoftane  tazulüma socefalinana ğuviso.” Amin.

Makalemin başına koyduğum başlık ile yazmaya çalıştığım ilk paragrafı, okuyucularımızın %99´anlamayacak, hatta okurlarken zorlanacaklardır. Trabzon bölgesinin bir kısım yerlerinde konuşulan, ondan bundan toplama olan yerel bir lisanla,  Sayın Tayyip Erdoğan´ı  televizyon ekranından ağlayarak dinleyen, 90 yaşındaki bir nenenin konuşmasından aldığım bir bölümdür.

 Bu yaşlı nenemize sordum, Cumhurbaşkanımız seni duymadığı ve görmediği halde,  neden onunla ağıt yakar gibi yerel lisanla konuşuyorsun? Mahalli lisanla konuşan o yaşlı nenemiz, birdenbire 20 yaşındaki bir genç gibi doğrularak ve düzgün bir Türkçe ile bak evladım, beni iyi dinle ve söyleyeceklerimi çok iyi kavra, ben yaşayan bir tarihim, açlık çektim, zulüm gördüm, horlandım dışlandım, çok eziyetlere katlandım. Lakin hiçbir zaman ümitsiz olmadım. Sabrederek dua ettim, ama geçmişimi unutmadım. Yüce Rabbime şükürler olsun bugünleri gördüm.

Benim yaşadıklarımı çocuklarımız torunlarımız yaşamasın. Gelecek nesillerimiz, kavuştuğum bu günlerden daha hayırlısını ve daha güzelini yaşamaları için Tayyip Erdoğan´a ağıt yakıyor dua yapıyorum. Ben Rahmetli Menderes´i, Turgut Özal´ı, Erbakan Hoca´yı tanırım. Onlarda bu ülkenin selameti için çok ağır bedeller ödeyerek bu dünyadan göçtüler. Onları destekledim, onları unutmayın. Hele Rahmetli Erbakan Hocanın “ESSELAMUNALEYKÜM” diyerek söze başlaması bizim adımıza söylenen çok güçlü bir ses idi.

 

 Bu selamlama cümlesiyle, yıllarca sessizliğe gömülüşümüzün yeniden haykırışımızın öncüsü oluyordu.  Ogün Millet olarak ayağa kalktık ve şöyle haykırdık “ Ey bizi unutanlar! Biz ölmedik bizler buradayız.”  Hasret kokan bu cümlelerin meyvesini bugünlerde aldık, alıyoruz ve alacağız. Bundan dolayı Yüce Rabbime hamd ediyorum, Erbakan hocayı rahmetle ve minnetle anıyorum.

 Şimdi Nöbeti Tayyip Erdoğan aldı. Onu yakinen görmediğim halde, gönül gözümle gördüğümden ve sevdiğimden ona riyasız dua ediyorum. Onun için ağıtımı mahalli lisanla yaptım. İnsanlar bilmezse de, Yüce Allah;  her bir lisanî, söylenen her bir sözü,  her yapılanı, gönülden gecen her şeyi bilir.

Benim yaşım kemale erdi, ölüm bana çok yakın, ama torunlarım eziyet çekmesin, bu ülke işgale uğramasın gâvurlar tarafından sömürülmesin, dinimize saldırılmasın düşüncesiyle evladımdan daha fazla düşündüğüm ve sevdiğim Cumhurbaşkanımıza Yüce Allah´ın rızası ülkemin ve milletin milli menfaati için dua ediyorum.

90´lık nenemize sordum mahalli lisanla yaptığın tek taraflı konuşmayı bendeniz anladım, birde senden dinleyelim dediğimizde, evladım ben Trabzon vilayetinin çaykara kazasından göç ederek İstanbul´a yerleşmiş, kendime yetecek kadar medrese tahsili görmüş yaşlı bir bayanım.  Mahalli lisanla sayın cumhurbaşkanımızı televizyonda dinlerken, ister istemez,  onun bilmediği mahalli lisanımla konuşmaya başlıyorum ve şöyle diyorum.

“  Ey yalnız yürüyen uzun adam. Korkma yavrum kaderinde ne yazılmışsa onu yaşayacaksın bundan kurtulman mümkün değildir. Yüce Allah sana yardım ettikten sonra, kudurmuş köpekler gibi havlayan gâvurlar, sana bir şey yapamazlar. Yüce Allah seninle beraber olduktan sonra, İç ve dış saldırılar karşısında sıkıntıya düşme. Bütün gâvurlar bir araya gelse bütün kötülüklerini ortaya koysalar, bilesin ki sana zarar veremeyeceklerdir. 

Güzel insan, imanlı ve ameli iyi olan insan korkma, hedefe doğru yürürken önünde Yüce Allah olduktan sonra arkana dönüp bakma. Dünya Müslümanlarının seninle beraber hareket etmelerinden gâvurlar endişeli ve sıkıntılıdırlar. Ey Yüce Allah´ım, senden dileğim zalimlerin Müslümanlara verdikleri sıkıntıları başlarına yık, Allah´ım

Makalemizin başlığını değerli ağabeyimiz sadık Albayrak Bey efendinin, FP´nin kapatılması ve bölünme sinyallerinin verildiği sırada Genel merkez de MKYK üyeleri İl başkanları ve milletvekilleriyle yaptığımız bir toplantı esnasında bendenize  “Manaho deresi´ adında bir kitap yazacağım demişti. Yazıp yazmadığını bilmiyorum. Yazdıysa ve ben almadıysam büyük bir hata yaptığımı söyleyebilirim.  “Manaho Deresi” (yalnız dere) adı altında yazacak olduğu kitabın içeriğini de birkaç cümle ile anlatmıştı.

Anladığım kadarıyla Sadık Bey;  yalnız yürüyen insanın veya insanların, gönüllerinden geçirdiklerini dostlarına anlatamama sıkıntılarını yazacağını anlamaya çalışıyordum. Ayrıca yalnız yürüyen insanın ve insanların, dostlarına sızdırdıklarını anlamayan insanların ruh hallerini, tavır ve davranışlarını, liderle aralarındaki iletişim eksikliğini, yazacağını düşündüm, halende aynı düşünce içerisindeyim.   Yazıldığını veya yazılacağını düşünmekte olduğum bu kitap çok acıklı bir hikâye kitabı olarak siyasetçilerin başvuracağı bir kitap olacaktır.  “Manaho Deresi” adını taşıyacak olan kitabı ancak Muhterem Sadık Albayrak yazabilir.

Makalemizin başlığını ve ilk paragrafını, Muhterem Sadık Albayrak Bey´in oğlu olan Sayın Berat Albayrak, Sayın Ayşe sula Köseoğlu ve Trabzon bölgesinin yöresel lisanını bilenler tercüme edebilirler. Nenemizin mahalli lisanla veya çakma Rumcayla söylediklerine, ne de Türkçe olarak anlattıklarına çok fazla dokunmadan aynen nakletmeye çalıştım.

Bu sohbetten aldığım ilhamla, Yüce Rabbimizin Müslümanlara nasıl ve ne şekilde yardım edeceğine dair bazı ayeti kerimeleri nakletmek istiyorum.

Yüce Allah CC) Rum suresinin  47. Ayeti kerimesinde  şöyle buyuruyor;“.. Müminlere yardım etmek üzerimize düşen bir görevdir.” Aynı surenin 6. Ayeti kerimesinde “ Bu Allah´ın vaadidir. Allah vaadinden dönmez., ama insanların çoğu bilmezler” Hac suresinin  40. Ayeti kerimesinde “ Elbette Allah kendisine (dinine) yardım edene yardım edecektir. Şüphesiz ki Allah çok güçlüdür ve çok izzetlidir.” Mü´min suresinin 51. Ayetinde, “ Elbette biz, peygamberlerimize ve iman edenlere, hem dünya hayatında, hem de şahitlerin dikildiği ahiret âleminde yardım edeceğiz.” Muhammed suresinin 7. Ayetinde, “Ey iman edenler eğer siz Allah´a ( dinine) yardım ederseniz, O size zafer verir ayaklarınızı kaydırmaz.”

Yüce Rabbimiz mü´minlere zaferi vermek için,  ne yapmaları hususunda ki uyarıcı ayetlerinden bazılarını yazarak makalemimizi tamamlamak istiyorum. Bakara suresinin 186. ayetinde [“ .. Bana dua edenlerin duasını kabul eder, karşılığını veririm. O halde onlarda benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki hak yol üzere gidebilsinler.” Mü´min suresinin 60 ayetinde.  “..Bana dua edin ki  duanıza icabet edeyim” Nur suresinin 31. Ayetinde “ Ey mü´minler! Hep birlikte Allah´a tevbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz” Ali İmran suresinin 159 ve 160. Ayetlerinde. “ Hepiniz  birlikte Allah´ın ipine  (dinine) sımsıkı tutunun birbirinizden ayrılmayın..”    “ Eğer Allah size yardım ederse, o zaman size galip gelecek yoktur. O sizi yardımsız bırakırsa O´nun dışında size yardım etmek kimin haddine?  O halde mü´minler sadece Allah´a dayansınlar.”] 

Kendi ellerimizle başımıza bela ettiğimiz musibetlerden kurtulmamızın yolunu açık bir şekilde ortaya koyan bu ayetleri, Müslümanlara tefsir etmek ayıptır.  Şuurlu bir İmanla Yüce Allah´a teslim olmuş, eldeki imkânlar ölçüsünde tedbirlerimizi aldıktan sonra, akli selimle hareket eden hiçbir müslüman, şer güçlerin maddi kuvvetlerinden, hilelerinden, alçaklıklarından korkmaz, korkması düşünülemez. İmanla ölmek ve yaşamak, şereflerin en büyüğüdür.

Anahtar Kelimeler: MANAHO, YÜRÜYEN, MAKRİ, İNSAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi