GENEL VE YEREL YÖNETİCİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR.
Tarih: 2.2.2019 21:20:01 / 629okunma / 0yorum
Alaettin KÖKSAL

Genel manada, akıl nimetiyle donatılan insan, Şeref, izzet ve onur makamından düşmemesi için, her gün kendilerine ” Ne idim ne oldum ne olacağım.”sorusunu sorarak güne başlamalıdırlar.  Akıl ve vicdanlarını vahyin emrine teslim ederek, hayatları boyunca bu manevi teslimiyetten ayrılmamalıdırlar.  Özelikle yöneticiler ve zenginler ulaştıkları nimetlerden dolayı ne oldum delisi olmamalıdırlar.  Ne olacağım endişesiyle, geleceğe yönelik şahsi ikballeri için planlar yapmamalıdırlar.  Ülkenin ve milletin selameti için çalışırlarken ahirette yönelik hayırlı işler yapmanın gayreti içinde olmalıdırlar. “Nasıl yaşarsan, öyle ölürsün” düsturuyla hareket etmelidirler.

Kendi hayat hikâyelerinin yanında anne, baba, kardeş, dede ve ninelerinin hayat hikâyelerini hatırlayarak ve okuyarak kendilerine çeki düzen vermelidirler.   Acı, tatlı, geçen hayat hikâyelerini unutanlar, annesinin, babasının ve kardeşlerinin fakirliğinden, nasır tutmuş ellerinden utanmamalıdırlar bin bir çile ile kendilerini yetiştiren bu elleri severek, samimiyetle öpmelidirler. Makam, mevki ve zenginlik bakımından, kendilerinden daha alt seviyelerde olan insanlara tepeden bakmamalıdırlar.  Zengine ayrı fakire ayrı muamele yapmamalıdırlar.  Üstünlüğün takvada olduğunu akıllarından çıkarmamalıdırlar. 

Geçmişini unutan, geldiği makamların tutsağı olarak ne oldum tekebbürüyle hareket edenler, ülkesine ve milletine faydalı olamazlar. Düne kadar makam tekebbürüyle caddelerde yürürlerken, İşgal ettikleri makamlardan düştüklerinde toplumun yüzüne çıkacak yüzleri olamadığı gibi, etrafındaki şakşakçı dalkavukları göremez olurlar. En acısı da eskimeyen her zaman dost kalan insanları unuttuklarından, kendilerine uzanacak el bulamazlar. Birde denize düşen yılana sarılır misali,  utanmadan, sıkılmadan bukalemun görünümlü, köpükten dostlarını arayarak teselli olmaya çalışırlarken, insan onuruna yakışmayan karakterlerini otaya koyarlar

Seçilmiş ve atanmışlar, böyle bir durumu düşmek istemiyorlarsa, önce ahlak ve maneviyatta önem vermelidirler.  Gerçek dostlarını hiçbir zaman unutmadan, özde milli ve yerli olmalıdırlar.  Ulaştıkları dünyevilik makamların gelip geçici olduğunu bilmelidirler. Ne olacaklarını düşünenler, musalla taşına konulduklarında,  bu mevtayı nasıl bilirdiniz sorusuna,  gönül rahatlığıyla iyi bilirdik demelerini sağlamak için hakkı üstün tutarak halka hizmet etmelidirler.  

 Seçilmişler ve atanmışlar; sayın devlet başkanımız Erdoğan´ın hatırlattığı şu hususa dikkat etmelidirler. Cenazeyi kıldıran imam niyet alırken Başkan, bakan,  general, müsteşar, cumhurbaşkanı niyetiyle tekbir almıyor.  Cinsiyetine göre, er kişi veya hatun kişi niyetiyle tekbir alarak cenaze namazını kıldırıyor.  Dünya âleminden ahiret âlemine geçiş kapısı olan kabir hayatında,  dünyevilik makam, mevki, rütbe, şan, şöhret, dost,  arkadaş, anne, baba ve evlatlar kendisiyle beraber kabre girmiyor. Kendisine kıyamette kadar arkadaş olacak olan amelleridir. Bu sebeple tüm müslümanlar ve yönetici konumunda olanlar, tekebbürden uzak, tevazuuyla görevlerini yapmalıdırlar.

 Kendisini Kur´an ve sünnetin emrine vakfeden insan, dün ne idim, bugün ne oldum, yarın ne olacağım cümleciklerini doğru anlar ve yaşarsa, önce kendine sırasıyla ailesine, akrabalar ve komşularına, yönettikleri insanlara, ülkeye ve millete faydalı olmaya çalışır. İnsanların maddi ve manevi kalkınmaları uğurunda ihlâs ve samimiyetle çalışan yöneticiler, her zaman hayırla anılarak amel defterlerini açık tutmuş olacaklardır.   

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)  bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır. “İnsanların en hayırlısı insanlara en güzel şekilde hizmet edendir.” Bu hadisi şerifi çok yönlü düşünmeye mecburuz. Hadisi şerife bir pencereden bakarsak, Hz. Peygamberimizin ne söylediğini anlayamayız. Yol, köprü, çeşme, okul, cami medrese, han hamam, park, hava, deniz, kara yolları gibi ve benzeri şeyleri yapmak,  silah sanayinde, ekonomik kalkınmada yapılan hamlelerin yanında manevi hizmetler yapılmazsa, insanların en hayırlısı olamayız. 

Maddi kalkınmaya önem verip, manevi kalkınmaya önem vermeyen toplumlar, yerde sürünen, havada uçamayan tek kanatlı kuş gibi olduklarından düşmana çok kolay yem olurlar.   Toplumun refah ve huzuru için, maddi ve manevi hizmetler birlikte yürütülmelidir.  Müslüman halkımız ve yöneticilerimiz, şeref makamlarını koruyabilmeleri için,

1- Tahkiki bir imana

2- faydalı ilime

3- ihlâslı amele

4- Hidayet,(Hak ile batılı, doğru iyi yanlışı, iyi ile kötüyü, zararlı ile faydalıyı, güzel ile çirkini, zulümle adaleti ayır etmeli.)

5- Dirayet (inandığı davasını hayata hâkim kılma mücadelesinde taviz vermemeli)

6- Feraset (İleri görüşlü tarihi olaylardan ders çıkarmalı) sahibi olmalıdırlar. 

Ayrıca insanı insan yapan şu değerlere sahip olmalıdırlar.   

1- İman ve İttika

2- ihlâs ve ibadet

3- ihsan

4- ittihat

5- ittifak

6-tevazu

7-infak

8- güzel ahlak

9-adalet ve merhamet

10- cömert

11- istişare

12- tefrikaya düşmeme

13, nefsi terbiyesi.

Bütün bu özeliklere sahip olan yerel ve genel yöneticilerimiz başarılı olabilmeleri için şu hususlara da dikkat etmelidirler.

1-Para, insan, mekân, imkân, zaman ve algı yönetimini, yönetecekleri bölgenin coğrafi durumunu, nüfus hareketlerini ve etnik yapısını, bölgenin yer altı ve yer üstü kaynaklarını bilmelidirler.

2- Belediye başkanları yönetecekleri belde, ilçe ve il gibi şehirlerin fiziki yapısını, iletişim, ulaşım, su kanalizasyon, park, okul, cami, tarihi eserlerini, kültür ve sanat yapısını, bölgede yaşayan insanların refah durumunu çok iyi araştırarak bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

3- Yönetecekleri bölgenin eksiklerini tespit ederek, bölge için kısa orta ve uzun vadede ne gibi hizmetlerin yapılacağını planlamalıdırlar.

 4- Kibirden, kötü hırs, haset ve kıskançlıktan, cimrilikten, riyadan, yalandan ve nemelazımcılıktan sakınmalıdırlar.  

5- Hedefe otaklı odaklı sorumluluk bilinciyle hareket etmelidirler

6- Kendilerinden emin, imanlı, inançlı, azimli ve gayretli olmalıdırlar.

7- Yapacakları işleri istişare ederek planlamalı, projelendirerek programlamalıdırlar.  

8-  Disipline, adalete, ehliyet ve liyakate, ahlaki otoriteye, doğru organizasyona azamı derecede dikkat etmelidirler.

9-  Yapılma safhasında olan ve ihale edilen maddi ve manevi hizmetlerin günü gününe takip ederek, zamanında neticelenmesini sağlamalıdırlar.

Özetle yazmaya çalıştığım bu hususları, çoğu yöneticilerimiz bildiği halde, her ne hikmetse makama oturduklarında, bu manevi değerleri unutmaktadırlar. Makamın cazibesi kendilerini teslim aldığından, makamı baş tacı ederek, dünyeviliklerin altında eziliyorlar.  Aklı başındaki her bir insan bilir ki, İnsanı yükselten makamlar değil, maneviyata dayalı ahlaki değerlerdir.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi