İÇ VE DIŞ SİYASETİMİZİN MADDİ VE MANEVİ KODLARI.
Tarih: 28.10.2019 11:57:35
Alaettin KÖKSAL

İç ve dış siyasette başarılı sonuçlar almak için iç ve dış siyasetimizin kodlarını milli ve yerli olan fikir ve düşünce zemininde oturtmalıyız. Milli ve yerli olmasını istediğimiz iç ve dış siyasetimizin taşıyıcı iki ana kodu vardır. Bu kodların birincisi, milletçe ahlak ve maneviyat sahibi olmak, ikincisi Türkiye genelinde yaygın ve süratli bir şekilde maddi ve manevi kalkınmaya önem vermektir.

İç ve dış siyasetin ana gövdesini oluşturan bu iki ana unsuru ayakta tutan,  diğer önemli unsurların başında İman,  ahlak, asalet,  feraset, hidayet, dirayet, bilgi, şuur, sabır, cesaret, adalet, tarih bilinci, tecrübe, milli duruş ve milli karakter gelmektedir. Bunların yanında milli eğitim, milli savunma, milli istihbarat, milli diploması, milli ve yerli kalkınma, caydırıcı askeri güç, şahsiyetli dış politika, İslam kardeşliğini sıralayabiliriz.

Bu özeliklere sahip olan fertler, kurumlar, partiler, cemaatler, siyasiler, aydınlar, bürokratlar, akademisyenler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, iş adamları, gazeteciler, iç ve dış siyasetin milli olması hususunda en büyük katkıyı vermekten çekinmezler, vatan, bayrak, millet, devlet, din, namus, şeref ve izzet için ellerini çekinmeden taşın altına koyarlar.

İmanlı ahlaklı, asaletli, milli duruşlu ve milli karakterli insanlar hedefe doğru giderlerken önlerine çıkan zorluklara karşı yılgınlık göstermezler zalimlerin maddi güçlerine, yaptıkları soysuz zulümlerine boyun eğmezler, rıza göstermezler. 

Özetleyerek sıralamaya çalıştığım vasıflara sahip olmayan insanlar, ister/istemez vesayetçilerin zulmüne boyun eğerler. Zalimlerin, hainlerin, işbirlikçilerin algı operasyonlarına alet olarak yalan konuşurlar. Milli ve yerli hamleler yapan kişilere ve kurumlara karşı tavır alırlar. 

Şahsi ikbal ve menfaatlerini,  milletin ve ülkenin milli menfaatleri önünde tutan yalancıların, vesayetçilerin, iftiracıların, millilikten gayrı milliliğe meyledenlerin tutumlarına aldırış etmemeliyiz.  Çare olarak, ahlak ve maneviyata güçlü bir şekilde sarılarak, günümüz şartlarını da dikkate alarak, yeterli görmediğimiz mili ve yerli düşünmeye önem veren, bu yönde gayret yapan kişileri ve siyasilere destek vererek genç nesillerimize güzel bir miras bırakmanın gayreti içinde olmalıyız.

Milli ve yerli düşünen Sayın Erdoğan´ın yaptığı maddi ve manevi hizmetleri hangi şartlar altında yaptığını bilenler bilir. İnatla bilmek istemeyenlere 40 defa anlatmaya çalışsak da anlamak istemeyeceklerdir.  Sayın Erdoğan eleştirilmez değildir. Ebette yanlışlarını kusur ve hatalarını eleştirmek suretiyle yol göstermek milli bir görev olduğu gibi doğrularını da desteklemek milli bir görevdir.   

İç ve dış siyaseti mevsimlere benzetebiliriz. Siyasetin ilkbaharı, yazı sonbaharı ve kışı vardır. Ferasetli siyasetçiler her mevsimi en güzel bir şekilde değerlendirip bir sonraki mevsime hazırlıklı olmalıdırlar. Sayın Erdoğan´ın dış siyaset mevsimlerine göre yaptığı hamleleri yeterli görmeyip eleştirenlerin, dış ve iç siyasette doğru düzgün söyledikleri ve hazırladıkları hiçbir planlarının olmadığı görülmüştür. Söyledikleri tek şey Suriye konusunda Beşar Esat la görüş. Bunun manası ABD, Rusya ve İran´ın dediklerini kabul et demektir.

Konu buraya gelmişken, hayata geçirilmek istenen yenidünya düzeni hakkındaki siyasi plandan kısaca bahsetmek istiyorum. Her türlü hilelerle Türkiye sınırında kurulmak istenen güdümlü terör devletine müsaade etmeyen Türkiye, şer cephesinin planlarını bozmuştur.  Şer güçlerin Türkiye üzerinde yaptıkları her hain denemeleri Yüce Allah´ın (CC)  izniyle boşa çıkınca, ABD ve Rusya Sayın Erdoğan´ın başkanlığında Türkiye ile masaya oturdular. 

İki süper gücü dengeleyerek masaya oturtan Sayın Erdoğan´ın dirayetli duruşuna, Türk dünyasıyla, ön Asya ülkeleriyle bir kısım Latin Avrupa ve Arap ülkeleriyle yaptığı olumlu görüşmelere şahit olan İngiltere, Almanya, Fransa Sayın Erdoğan la görüşme talebinde bulundular. Sayın Erdoğan´ın güvenlik bölge teklifinin doğru olduğunu söylemeye başladılar.  Bu yakınlaşmanın ana sebebi, kendilerinin içinde olmadığı ABD, Rusya, Arap dünyası ve Türkiye´nin içinde olduğu yeni bir blok´un kurulma çalışmasıdır.

İran; Rusya ya güvenerek,  Suriye üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışması, Türkiye´nin aleyhinde ileri geri konuşması, Suriye den Lâskîye limanını istemesi Rusya ile İran arasındaki ilişkilerinin bozulmasına, dolayısıyla İran´ın bu blok içinde yer almamasına vesile olmuştur. Türkiye´ni bu dirayetli duruşu ve elini güçlendirmesi Türkiye aleyhinde sözler sarf eden bir kısım Arap ülkelerini ve İran´ı hizaya getirerek Türkiye ile yeni bir sayfa açacaklardır.

İran nüfusunun yarısı Türk olduğunu bilen İranlı yöneticiler ve siyasiler, Türkiye ile siyasi yarışa girmekten uzak durmalıdırlar. Aynı şekilde bazı Arap ülkelerinin liderleri şu hususu akıllarından çıkarmamalıdırlar. Arap milleti Türkiye´nin aleyhinde hareket etmeyeceğini bilmelidirler. Bu hususu çok iyi analiz eden şer cephesi menfaatleri gereği Türkiye ile birlikte hareket etmeyi şimdilik kaydıyla uygun görmektedirler. Planları bozulan İsrail,  yeni siyasi planın içinde yer alabilmesi için, doğrudan veya dolaylı bir şekilde Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye çalışacaktır.

Gelecekte ne olacağını Yüce Allah (CC) bilir. Türkiye bundan böyle armut toplamayacaktır. Türkiye,  kazan- kazan anlayışıyla İslam ümmetinin kırmızıçizgisi olan Kudüs ve diğer meselelerin çözümü için dünyadan güçlü bir destek almanın çalışmasını yapacaktır.  “Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler”

Anahtar Kelimeler: SİYASETİMİZİN, MADDİ, MANEVİ, KODLARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi