KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR.
Tarih: 29.6.2018 22:53:19 / 1155okunma / 0yorum
Alaettin KÖKSAL

Hz. Peygamber efendimiz ( s.a.v.)  bir hadisi şereflerinde “ Kadere iman, endişe ve üzüntüyü giderir” buyurmuştur. Yüce Rabbimiz (CC) kader hususunda, ilahi kitabımız olan Kur´an-ı kerim vasıtasıyla biz kullarına şöyle haber vermiştir.

“Gaybın anahtarları, yalnızca Allah´ın katındadır. Onları ancak Allah bilir. Karada, denizde olanı bilir. Hiçbir yaprak onu izni olmadan düşmez. Yerin karanlıklarında bulunan hiçbir tane, hiçbir yaş, kuru şey yoktur ki, apaçık kitapta (Allah´ın bilgisi dâhilinde Levh-i Mahfuz´da) yazılı olmasın”(En´am 59)

“Şüphesiz ki, kıyamet saatinin bilgisi Allah´ın yanındadır. Yağmuru yağdıran Allah´tır. Rahimlerde olan( dişi, erkek) ne varsa hepsini Allah bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını, ne zaman, hangi saatte, nerde ve nasıl öleceğini bilemez. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilen, her şeyden haberdardır.”(Lokman 34)

“Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce bir kitapta (Levh-i Mahfuz´da) yazılmış olmasın. Şüphesiz ki bu, Allah´a göre kolaydır.” (Hadid 22)

Yüce Mevla adildir, kuluna zorla günah işletip, sonra da cehenneme koymaz. “Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınızın yüzündendir. O, yine de yaptıklarınızın çoğunu affeder.” (Şura 30) “Şüphesiz Allah ( hiç kimseye) zerre kadar zulmetmez. Yapılan küçük bir iyilik de olsa onun sevabını dilediği kadar arttırır ve kendi katından büyük ecir verir” (Nisa 40)

Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “ Bir kişi kaderin, hayır ve şer´in Allah´tan olduğuna inanmadıkça mü´min sayılmaz” ((Tirmizi)  Yüce Allah şer işleri yaratmaz düşüncesiyle, hayırlı olan işleri yaratan Yüce Allah olduğuna inandığı halde, şer işleri başkalarının yaratmasına inanmak şirk´tir. Zira yaratan sadece Allah´tır. 

Yüce Allah bu hususta şöyle buyuruyor: Her şeyi yaratan, yoktan var eden, yaradıklarına şekil veren sadece Allah´tır. En güzel isimler O´nundur. Göklerde ve yerde olan her şey O´nu tespih eder. O, mutlak güce, hüküm ve hikmet´e sahiptir.” (Haşr 24) Yüce Rabbimiz yaratma işini ( hayır, şer hiçbir şeyi) insanlara vermemiştir. Kul hayır veya şer ister Yüce Mevla da dilerse yaratır dilerse yaratmaz. Hiç bir yaratık, Yüce Allah´a hesap sorma yetkisinde sahip değildir. 

Yüce Allah´ın yaptığı işler için, iyi veya kötü niyetle bu işler adalete uymuyor diyemez. Yasak ettiği bir şeyi serbest bıraktığı gibi, daha önce serbest bıraktığı bir şeyi yasaklayabilir. Mülk onundur dilediği gibi kullanır. Hüküm ve hikmet sahibi olarak, dilediği gibi hüküm verir. Yüce Allah´tan hiçbir yaratık hesap sorumaz çünkü Allah Layüseldir. Layüsel demek; yaptığı işlerden sorulmayan, hükmü elinde olan, istediği gibi hareket eden demektir. Yüce Allah Enbiya suresinin 23. Ayetinde şöyle buyurmaktadır; “ Allah yaptıklarından dolayı sorgulanamaz. Onlar( yaratılmışlar) sorgulanır.” 

Yüce Mevla; yaratma işini hiçbir yaratılmışa vermemiştir. Kul hayır veya şer isterse, Yüce Allah dilerse yaratır, dilemezse yaratmaz yetkisine ve gücüne sahiptir.  Yüce Allah Nahl suresinin 40. Ayetinde şöyle buyuruyor “ Bizim, herhangi bir şeyin olmasını dilediğimizde ona sözümüz sadece ‘Ol´ dememizdir, o da hemen oluverir.”  

Kul irade-i cüziyyesi ile küfür, günah, kötülük yapmak ister. Yüce Allah´ta dilerse onun isteğini yaratır, dilerse yaratmaz. Kul´un iradesi yaratmaya sebep görülse de, kulun dilemesiyle hiç bir şey var olmaz. Yüce Mevla dilemedikçe, sinek kanadını kımıldatamaz. Yüce Allah bu hususta şöyle buyurmaktadır; “ Rabbin, kendi istediğini yaratır. Dilediğini seçer, yaratılmışların seçme hakkı yoktur.” (Kasas 68) “ Hâlbuki sizi de, yaptıklarınızı da Allah yaratmıştır.” (Saffat 96) “ Haberiniz olsun ki,  Biz her şeyi bir kadere göre yarattık.” (Kamer 49)

Hz. Âdemden günümüze kadar, yüce Allah´a şirk koşan, maddi güçlerine güvenerek,  kendilerini hesap sorulmaz olarak gören alçaklar,  tarih sureci içinde yaptıkları zulümlerinden dolayı nasıl tepetaklak oldularsa, yüce Allah´ın izniyle çok yakın zamanda kendi içlerinden çıkacak bir ateşle yıkılıp yok olacaklardır.

Beş daimi üye (Amerika, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa) saltanatlarının sürdürmek için, özelikle İslam dünyasını sömürmek hususunda ellerinden gelen tüm alçaklıkları yapmaktadırlar.   Kahpece müslümanları öldüren, namuslarını kirleten, vatanlarını işgal eden,  hayvandan daha aşığı şerefsiz putperestlerden ve müşriklerden, İslam dünyası birleşip hesap sormazlarsa, Yüce Allah´ın huzurunda kolay hesap veremeyeceklerdir. 

Naklettiğimiz bu ayet ve hadisleri düşünerek tefekkür eden, aklını kullanan, kâinat kitabını okuyan,  tarih surecinde ve günümüzde meydana gelen siyasi ekonomik ve askeri olayları takip edenler, nerede duracaklarına kime karşı geleceklerini bildiklerinden Yüce Allah´tan başka hiç kimseye boyun eğmezler.

 Yüce Allah´a iman ederek, helalleri yapmaya, haramlardan uzaklaşmaya gayret edenler, hiçbir şart altında müslümanları bırakıp, zalimlerle ve hainlerle işbirliği yapamazlar.  Şuurlu müslümanlar, zulme engel olmak için caydırıcı bir askeri ve ekonomik güce,  siyasi istikrara, sahip olma yönünde birlikte çalışarak zalimlerin zulmünü durdurmaya gayret ederler.  Her türlü meşru tedbiri alarak, kadere inanan insan için, kader huzur kaynağıdır. Kaybettiğine üzülmez, kazandığı şeyleri,  kendi aklıyla ve gayretiyle kazandığına iddia etmez.

 Kader bilinmeyen gizli bir hazinedir.  Gizli olması, lütuf ve rahmettir. Kader bilinse idi insanlar çalışmaz tembel olurlardı.  Ölüm de zamanı bilinmeyen bir kader olduğundan akılı insanlar ölüme hazırlıklı olduklarından ölümden korkmazlar.  Ölüme hazır olan insanlar, iman ve ibadet esaslarını yerine getirmenin yanında maddi ve manevi ilimlere, dışa bağımlı olmayan güçlü bir ekonomiye milli ve yerli olan harp sanayisine sahip olmalıdırlar. 

Maddi ve manevi olarak donanımlı olan bir insan ölümden asla korkmaz. Zira ölüm yaratana kavuşmaktır.  Maddi ve manevi olarak hazırlıksız olanlar ölümden korktukları için beşeri güçlerin zulmüne boyun eğerler. Manevi yönler eksik olan bu insanlar, zalimlere boyun eğmekle ölümden kurtulacaklarına inanırlar. Hâlbuki ölüm vakti geldi mi bir salise ileri ve geri tehir edilmez.

 Ülkemizde ve İslam dünyasında yaşanan olumsuzluklar, kendi ellerimizle yaptığımız fiillerin karşılığında yaratılan bir kaderdir. Bu kaderi değiştirmenin birinci ayağı, cüz-i iradimizi hak istikametinde kullanmalıyız. İkinci ayağı, İslam ümmeti olarak,  maddi güçlerimizi birleştirerek, birlikte hareket etmeliyiz. Üçüncü ayağı, zalimlerin gücüne değil, Yüce Allah´ın gücüne teslim olmalıyız.

24-Haziran-2018 seçimlerinde, kim ne yaptıysa, ne söylediyse, ne yazdıysa, içinden ne geçirdiyse hepsi kayıt altına alınmıştır. Herkes yaptığının karşılığını almıştır ve alacaktır. Tedbir kulun takdir Yüce Allah´ındır.       

Anahtar Kelimeler: KADERE, İMAN, EDEN, KEDERDEN, EMİN, OLUR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi