MARİFET İLTİFATA TABİDİR.
Tarih: 20.11.2018 12:39:38
Alaettin KÖKSAL

Marifet sahibi kişilerin ustalık, tecrübe ve hünerlerinden istifade edebilmek için, marifet ehli insanlara iltifat etmek, ehli vicdan olan insanların görevidir.  İltifat; İlmin ve marifetin anahtarıdır. Türkiye çok önemli süreçten geçerken, vicdan ehli hiçbir insan şahsi ikbal ve menfaatlerini düşünmeden,  ülkesi ve millet için elini taşın altına koymalıdır.  Önümüzdeki yerel seçimlere aday olmak için şuursuz bir cesaretle balıklama atlayanlara çok dikkat edilmelidir.

Ülkenin selameti, milletin huzur ve refahı için, Sayın devlet başkanımız Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül´le bir araya gelmeli, ülke meselelerini ve belediye başkan adaylarını birlikte istişare etmelidirler. Bu şekildeki bir çalışmayı milletimizin ekseriyeti sevinçle karşılayacaktır.

 Mesele ülkenin geleceği, milletin huzur ve barışı söz konusu olunca hiç kimse makamına rütbesine, sıfatına bakmadan ve nefsine mağlup olmadan rahatlıkla elini taşın altına koyma erdemini ve fedakârlığın göstermelidir. Mesela, Sayın Abdullah Gül, Sayın Binali Yıldırım İstanbul´dan, Sayın Ahmet Davutoğlu Sayın Bekir Pakdemirli İzmir´den Sayın Melih Gökçek, Sayın Tuna, Sayın Özhaseki, Sayın Ali Babacan Ankara´dan, Sayın Bülent Arınç, Sayın Faruk Çelik Bursa´dan aday olmaları toplum indinde karşılık bulurlar.

 İsimlerini zikretmeyeceğim bazı bakan ve milletvekilleri yukarıda zikrettiğimiz kişiler kadar karşılık bulamaz. Sözünü ettiğimiz bu insanlar aday olmak istemezlerse aday teklifi yapmaktan çekinmemelidirler. Geçmişte değişik partilerde siyaset yapan, lakin bugüne kadar AK partisinde yer almayan, insanların aday adayı olarak teklif edilmeleri halinde, bu insanların özgeçmişleri herhangi bir cemaate iltisaklı olup olmadıkları ciddi bir şekilde araştırılmalıdır. 

İSABETLİ ADAY TESPİTİ İÇİN ŞU HUSUSLARA DİKKAT EDİLMESİNDE FAYDA GÖRÜYORUM.

1-Eski usullerin faydalı tarafları terk edilmeden, yeni ve faydalı usuller bulunmalıdır. Üç dönem kurallı kaldırılmalıdır. Seçilmiş herhangi bir aday ister milletvekili ister belediye başkanı olsun, ülkeye ve millete faydalı olamıyorsa, ikinci dönem için aday gösterilmemelidir.  Ülkeye ve millete faydalı olan seçilmişler, iki veya üç dönem kurallıyla sınırlandırılmamalıdır. Ülkeye ve millete faydalı olan seçilmişler, sıhhatleri elverdikçe, genel merkez ve taşra teşkilatları bu kişileri tekraren aday göstermekten çekinmemelidirler.

2- Doğru ve isabetli aday tespiti için, toplumda saygınlığı olan kanaat önderleriyle, siyasette bedel ödemiş elini taşın altına koymuş MNP, MSP, RP, FP, SP, AK parti dönemlerinde il başkanı, il müfettişi, milletvekilli, belediye başkanlığı görevlerinde bulunmuş insanlarla bir araya gelerek onların fikir, düşüce ve tavsiyeleri alınmalıdır. 

3- Sözünü ettiğimiz partilere dünden bugüne destek veren, yanlış gördüklerini eleştiren, medya sahiplerini, yazar ve yorumcuları külliyeye davet ederek, fikir ve düşüncelerine başvurulmalıdır. Toplumu etkileyen bu insanlara külliyenin kapıları açık olmalı, randevu isteyenlere randevu verilmelidir. Kasıtlı olarak engel çıkaranların engellerini kırmak için, bizzat cumhurbaşkanı ilgili kişileri davet ederek, engel çıkaranların kuşatmalarını yarmalıdır.

4-  Aday adayı olarak Genel merkez ve taşra teşkilatlarına müracaat etmiş adaylarla yetinilmemelidir. Taşra teşkilatlarına veya genel merkeze herhangi bir sebeple aday adayı olarak başvurmamış marifet ehli insanlar aranıp bulunmalı ve aday yapılmalıdır. Şu kadar para ver aday adayı ol, anlayışı sakıncalı bir durumdur. Bu işi sakıncalı gören veya parası olmayan marifet ehli insanlar aday adayı da olamayacak demektir.  

5- Bazı aday adayları,  şu veya bu nedenle diğer aday adaylarından çok önde yarıştıklarından,  yapılan anketler, teşkilat yoklamaları, genel merkez yetkililerine, yeterli olan doğru bilgiyi vermez vermeyecektir. Bu durumun önlemesi için mevcut belediye başkanlarını ve aday adaylarını farklı usullerle değerlendirmeler ve anketler yapmak isabetli bir adayın bulunmasına yeterli olmayacaktır.  

6- Yerel seçimlerde başarılı olmak için, yapılacak iş, Genel başkan ve genel merkez yetkilileri, her il için ciddi araştırmalar yaparak, aday görmek istedikleri adayı bulup, milletin önüne çıkarmalıdırlar. Böyle bir çalışma yapılmazsa teşkilat kadroları kendileriyle yakın ilişkileri olan insanları teklif edeceklerinden,  başarılı olamayacaklardır.  

 Bu hususta tevazu yapmak istemem.  Kocaeli vilayetini çok iyi bilen her sandık bölgesinde sohbetler yaptım, konferanslar verdim. RP, FP, SP de beş dönem milletvekili adayı, bir dönem belediye başkan adaylığı,  AK partisinden iki dönem milletvekili aday adayı olarak halkın karşısına çıktım.  il başkanlığı, MKYK üyeliği yapmış,  iç ve dış siyasi konularda tecrübesi ve öngörüsü olan, bu hususlarda makaleler yazan bir insan olarak, bugüne kadar AK partisinin genel merkez ve taşra teşkilatlarından hiçbir yetikli bizleri arayıp fikrimizi sormamıştır.

7- Aday adaylarının toplumda olan karşılıklarını öğrenmek için, kamuoyuna sorularak yapılan veya yapılacak olan anketlerde aday adayları hakkında doğru netice vermeyecektir. Zira halk aday adaylarını yakinen tanımadığından AK partisine olan sempatileriyle cevap vereceklerdir.

Bu durum AK partisinin gücünü gösterdiği halde, aday adayının halkta olan karşılığını veya gücünü göstermeyecektir. Böyle bir neticeyi doğru okuyamayan genel merkez yöneticileri, aday adayları hususunda yanılarak isabetli adaylarla halkın karşısına çıkmazlarsa, 31-Mart 2019 mahalli seçimlerinde istedikleri neticeye alamazlar.

8- Muhalefet cephesi yerel seçimlerde başarılı olursa AK partisine erken seçim dayatması yapacaklardır. AK partisinin yetkilileri, muhalefetin siyasi hesaplarını ve planlarını anlamadan ve okumadan, halkın beklentilerini dikkate almadan,  doğru ve isabetli aday tespitleri yapmazlarsa,  seçmenler sandık yoluyla AK partisini çok ciddi bir şekilde uyarma görevini yapabilir. Muhalefetin hesabı AK partisini yenmek, halkın hesabı şaibesiz doğru dürüst adayları karşısına görmektir.

 9- AK partisi yetkilileri aday tespitleri hususunda zamanı çok iyi değerlendirmelidirler. Acele etmeden, zaman israfı yapmadan, 2023 seçimlerinin cephe gerisi yığınağı olan2019 seçimlerine ince eleyip sık dokuyarak hazırlanmalıdırlar. Bazı il ve içlerde adaylar erken, bazı bölgelerde geç ilan etme gibi bir anlayıştan sakınmalıdırlar. AK partisinin genel merkez yetkilileri,  ödülün büyük, mesafenin kısa olduğunu hesaba katarak temkinli ve tedbirli davranılmalıdır. Ödülün cazibesine kapılarak mesafeyi düşünmeden, şuursuzca ödülün üzerine atlayan hiçbir aday kendini tuzağa düşmekten kurtaramayacaktır.

31-Mart-2019 mahalli seçimlerin sonuçları, 2023 seçimleri için çok önemli işaret fişeği olacaktır. AK partisi 2023 hedefine emin adımlarla yürüyebilmesi için mahalli seçimlerde şaibesi olmayan adaylarla halkın karşısına çıkmalıdır.   

 Sayın genel başkan ve yetkililer, hedefe kilitlenmiş bir dava şuuruyla, belediye başkan adaylarını tespit ederlerken, adayların dünyeviliklerine değil, dünden bugüne kadar dünyevilik hiç bir menfaat karşılığında sözünü değiştirmeyen, alnında lekesi olmayan ahlaklı, emanetlere ihanet etmeyen dürüst insanlara yol verirlerse, 2019 mahalli seçimlerin galibi olurlar.

Anahtar Kelimeler: MARİFET, İLTİFATA, TABİDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi