PARTİLER, VATANDAŞLARIN SİYASİ DÜŞÜNCELERİNİ DİKKATTE ALMALI.
Tarih: 21.8.2017 10:03:31
Alaettin KÖKSAL

PARTİLER, VATANDAŞLARIN SİYASİ DÜŞÜNCELERİNİ DİKKATTE ALMALI.

Vatandaşların siyasi düşüncelerini, istek ve taleplerini dikkate almayan veya zamana yayarak geciktiren siyasi partiler çarşıya pirince giderken evdeki bulgurdan olabilirler. Milletimizin beş binyıllık tarihi geçmişiyle,  esareti kabul etmeyerek,  “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” anlayışıyla çok ağır bedeller ödeyerek kurduğu 17 bağımsız devlet tecrübesiyle yetişen bir millet olduğumuzdan, ister istemez ülkenin ve milletin selameti için iç ve dış siyasi, sosyal ve ekonomik olaylarla az çok ilgilenmekteyiz.  

Milletçe ülkenin sorunlarıyla ne derecede ilgili olduğumuzu anlatmak için, aydınlarımızın ekserisi, mealen şöyle bir ifadeyi kullanırlar. “ Avrupalı veya Amerikalı bir insana,  ülkenizin siyasi, ekonomik, askeri ve benzeri konular hakkında ne düşünüyorsunuz diye bir sual sorsanız, ülkenin her meselesiyle ilgilenmediğimizden, bu şekilde kapsamlı sorunuza cevap veremeyiz derler.  

Aynı veya benzer soruları, Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından bay, bayan her hangi birine sorarsanız, istisna olsa da, genel olarak bu konu benim alanıma girmez demeden, her bir konu için en az yarım saat konuşabilir.  Bu durumu siyasi partilerimiz çok iyi analiz etmeli, halkın siyasi düşüncelerini dikkatte almalı, istek ve arzularına makul ölçüler içinde yerine getirmeye çalışmalıdırlar.

16-Nisan-2017 tarihinde yapılan anayasa değişikliğinin 17. Maddesine eklenen bir fıkra ile meclis 03- Kasım 2019 seçimlerden önce erken seçim kararı alırsa,  cumhurbaşkanlığı hükümet etme sistemine geçmiş olacağız.  2019 yılı içinde üç secim yapılacağından, siyasi partiler, siyasi analizlerini yaparlarken, halkın kendi çapında yaptığı siyasi analiz ve yorumlarını dikkatte almalıdırlar.  

 Yapılan anaya değişikliği gereğince, erken veya zamanında birlikte yapılacak olan genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle alakalı halkımız şunları konuşmaktadır. Önümüzdeki yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partiden çok adaylara bakarak oy vereceklerini söylüyorlar.  Halkın %100´ü,Yüce Allah  (CC) ömür verir ve müsaade ederse,  AK partisinin cumhurbaşkanı adayı Sayın Tayyip Erdoğan olacaktır diyorlar.  Muhalefet partilerinin kesinlik kazanmış adayları olmadığından,  bu husustaki düşüncelerini şu şeklide ifade etmektedirler.    

Sayın Erdoğan´ın karşısına çatı adayı olma özelliği taşımayan hiçbir adayın kazanma şansı olmadığından çatı adayı olarak, Sayın Abdullah Gül´ü, Kemal Kılıçdaroğlu´nu, İlhan Kesici´yi, Meral Akşener´i ve Devlet Bahçeli´yi, siyasetin dışından, bir akademisyeni, iş dünyasından yıpranmamış bir insanın aday gösterileceğini düşünmektedirler.

 Görünen o ki, AK partisinin dışındaki siyasi partilerin, parti içinden veya parti dışından gösterecekler adaylar, kendi partilerinin desteği ile ipi göğüsleyemeyeceklerdir. Muhalefet partilerinin çıkaracağı herhangi bir aday, çatı adayı olmadan, Sayın Erdoğan´a karşı tek başlarına yarışamayacaklardır.

 Kamuoyunda konuşulmaya başlayan bu gibi ve benzeri düşünceler karşısında, halkımız da ister istemez, mealen şu hususları da konuşmaya başlamıştır.  Sayın Devlet Bahçeli anayasa değişikliğine evet diyerek, Cumhurbaşkanlığı hükümet etme sistemine destek vermesi,  hayır cephesinin çatı adayı olarak cumhurbaşkanı olma gibi düşüncesi var mıdır?” 

 Sohbet ortamlarında halkın birbirlerine sordukları sorulara, kendileri cevap vererek, siyasi konuları ciddi bir şekilde masaya yatırdıklarına şahit olmaktayız.   Sayın Bahçeli´nin çatı aday olması halinde, Kürt seçmenden ve materyalizme karşı olan sol cenahtan, darbeci yanlılarından ve diğer bazı kesimlerden gerekli desteği alamayacağından, çatı adayı olarak cumhurbaşkanlığına aday olması ihtimal dâhilinde değildir diyorlar.

 Sayın Bahçeli´nin yaptığı müspet çıkışlarla, Anayasa değişikliğine destek vermesi ve hükümetin yanında yer alması, geleceği yönelik, şahsi ikbal, basit siyasi getiri uğruna, hayır cephesinin çatı adayı olma gibi bir düşünceyle hareket ettiğini düşünmek doğru değildir.    07-Haziran- 2015 tarihide yapılan milletvekili genel seçimlerini fırsat bilen şer güçler, Sayın Bahçeli´ye Başbakanlık teklif edildi, kabul etmedi. Kesin ve net bir dil ile MHP koalisyona girmeyecektir diyerek, siyasi baskılara boyun eğmedi.

Sayın Bahçeli koalisyona girmeyerek, partisinin büyümesine düşünmüş olması, koalisyon hükümeti kurulmasını isteyenlerin hoşuna gitmediğinden, o günden sonra, Sayın Bahçeli´ye ve partisine siyasi operasyonlar yapılmaya başlanmıştır.  Bütün bu olumsuzluklara rağmen, Sayın Bahçeli´nin hayır cephesinin çatı adayı olması veya onların göstereceği adayı desteklemesi düşünülemez. 

Bütün bu iyi niyetli düşüncelere rağmen, siyasette olmaz dediğimiz birçok şeyi milletimiz yaşadığı için,  yoğurdu üfleyerek yiyor.  Sayın Abdullah Gül çatı adayı olarak toplumun karşısına çıkarsa, birinci turda cumhurbaşkanlığı seçimini zorlayabilir veya zora sokabilir, lakin ikinci turda Sayın Gül büyük bir hezimete uğrar ve halkın gönlündeki olumlu itibarını sıfırlamış olur. Bu durumu çok iyi okuyabilen Sayın Gül, siyasi ahlakı gereği çatı adayı olmaz.  AK partisinin adayına karşı, diğer partilerin adayları, kendi yağıyla kavrulur veya kavrulmaz.

Farklı partilere mensup olan halkımızın ekseriyeti, cumhurbaşkanlığı konusunda partiler üstü bir düşünceyle hareket edeceklerini ifade ederlerken,  Cumhurbaşkanlığına aday olacak kişide bulunması gereken bazı özellikleri de sıralamaktadırlar. Öncelikle halkın manevi değerleriyle barışık, iç ve dış siyaseti çok iyi bilen, 80 milyon insanı samimi bir şekilde kucaklayan, halkın sosyal ve psikolojik durumlarını kolayca anlayacak bir bilgi birikimine sahip olmalıdır.

 Dünyanın siyasi ve ekonomik dengeleriyle oynayarak, ülkemiz ve İslam dünyasını sıkıntıya sokmaya çalışan şer güçleri çok iyi tanımalıdır. Zalim güçlerin maddi gücüne boyun eğmeyen, meşru olan her türlü tedbirleri alarak sefere çıkmayı görev bilen ve zaferi Yüce Allah´tan bekleyen, ülkesi ve milleti için bedel ödemeye göze alan, cesur ve geniş görüşlülük sahibi karizmatik bir kişilik olmalıdır. Bu özeliklere sahip olan kişiyi veya kişileri halkımız tanımakta zorluk çekmez seçmekte de tereddüt etmez.

Siyasi partiler, siyasi muhaliflerini yenmek için, Genel seçilerle birlikte yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, meşru olan birbirinden çok farklı siyasi mücadele metotlarını devreye sokabilirler.  İktidar ve muhalefet partileri karşılıklı olarak kendilerine yakın gördükleri veya anlaşabilecekleri partilerle ittifak yapabilirler.

 Siyasetle yoğrulan kişiler, ne demek istediğimizi düşünerek, siyasi ittifakların, sosyal iyileştirmelerin, psikolojik olarak artısını eksisini görmek için matematiksel bir analiz yapmak suretiyle gereğini yapmalıdırlar. Ülkemizin ekonomik ve siyasi istikrarını bozmak isteyen şer güçlerin oyunları bozmak için,  her türlü ihtimallere karşı, her an seçim olacakmış gibi hazırlıklı olunmalıdır.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi