SABIR; BARIŞA VE ZAFERE AÇILAN KAPIDIR.
Tarih: 17.2.2018 21:52:20
Alaettin KÖKSAL

Siyasi, sosyal, ekonomik, askeri ve diğer alanlarda sabırla hareket edenlerin yardımcısı Yüce Allah´tır. “ Allah sabredenlerle beraberdir.” Sabrın manevi gücüne inanmayan, alay eden veya yeteri kadar sabır gücünden istifade edemeyen sözde yazar, aydın, siyasetçi olan kimi insanların kalplerini dünyevilikler işgal ettiğinden, yazdıkları ve konuştuklarıyla dolaylı/dolaysız bir şekilde şer güçlere hizmet ederek, toplumun sosyal barışını bozmaktadırlar.

Sabır; yapılan haksızlıklara eyvallah diyerek boyun eğmek değildir. Sabır; yapılan ve yapılması muhtemel olan yanlışlara, haksızlıklara, zulüm ve ihanetlere karşı zaman kaybetmeden meşru olan her türlü tedbirleri almaktır.  Sabır toptancı bir anlayışla yapılan bir iş değildir.  Düşmana karşı yapılan sabır ile müslüman kardeşimize yapılan sabır arasındaki farkı bilmeyenler, sabrın manevi ve stratejik gücünü bilmiyorlar demektir.  

Büyük zorluklara rağmen her şeyi göze alarak,  hakkı üstün tutmak zulme engel olmak için, belirlenen hedefe doğru yürüyen kervanın içindeki bazı kendini bilmezleri, aynı süratle yürümeyenleri, kervanın önünü bilerek veya bilmeyerek, engel olanları zamansız bir şekilde ulu orta konuşmak sabır değildir. Sabrın manevi gücünü bilenler, kervanın içinde yer alıp yanlış yapanları bulmak, baş başa görüşerek ikaz etmek sabrın güzelliklerindendir.  

Uyarılan kişi hatasından dönmezse, durum yetkili kişilere anlatılmalıdır. Bu gibi ve bezeri girişimlerden netice alınmazsa, “Kızım sana söylüyorum gelinim sen işit” anlayışıyla,  isim vermeden yapılan yanlışlar ve kusurlar, kamuoyu önünde usulünce anlatmak sabrın bir başka yönüdür.  Konuşan ve yazanlar, bilgisiz, belgesiz, zan ve duyumlarla konuşmaktan sakınmalıdırlar.

Sabır;  aynı zamanda sabra sabretmektir. Bu hususu bilenler, gördükleri hata ve kusurları kimlerin neden yaptığın araştırmalıdırlar.  Devletin sivil ve resmi kurumlarında görev alan kişilerin yaptıkları usulsüzlüklere,  devletin yetkili organları neden engel olmadıklarını veya olamadıklarının gerekçelerini de araştırarak sabretmeliyiz.    Ülkenin ve milletin umum menfaatlerini tehlikeye atan ihanetler hususunda ki sabrımızı zamana mahkûm edemeyiz. Sabır, unutmak değildir bilinciyle hareket ederek,  bazı hata ve kusurları zamana bırakmak da sabırdandır.

Müslümanlar birbirlerine karşı sabırlı ve toleranslı olmazlarsa, birbirlerini usul ve üslup dairesi içinde edeple uyarma ve ikaz görevlerini yapmazlarsa, İslam kardeşliği görevini hakkıyla yerine getirmiş olamazlar.   T.C. devletinin kuruluşundan bugüne kadar meydana gelen siyasi, sosyal, hukuki, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda ki problemlerinin çözümü için birçok milli ve yerli çalışmalar olduğu gibi, bu çalışmalara engel olmak için dıştan gelen baskılar nedeniyle, milli ve yerli olmayan birçok icraatlar da yapılmıştır.

Ülkemizin birikmiş birçok meselesi olduğu bir gerçek iken, bu meseleleri çözmenin zor olmadığı da bir gerçektir. Meselelerimizin çözümü birlik ve beraberlikten geçtiğini, ümmet bilinciyle hareket ederek, siyasi, askeri ve ekonomik güçlerimizi birleştirmekten geçtiğini bilmeliyiz. İslam dünyasının böyle bir güce sahip olduğuna inanmalıyız. Dünyanın en stratejik coğrafyasına sahip olduğumuzu ve dünyanın her yerinde var olduğumuzun bilinciyle hareket ettiğimiz gün, zalim şer güçler kendiliğinden geri çekileceklerdir.

Bu hususta din bilgilerimize, siyasetçilerimize, aydın ve yazarlarımıza, üniversitelerimize, diyanet teşkilatımıza büyük görevler düştüğünü söylemeyeceğim. Görevlerini hakkıyla yerine getirsinler, gerisini millet halleder. Ülkemiz insanlarının kardeşliğini pekiştirmek, daha da güçlendirmek inancıyla ve gerilimlere yol açmamak düşüncesiyle, hiçbir şahsı hedefime alarak yazmıyorum.   “Yarası olan gocunur” misali,  yazdıklarım kime uygun gelirse almalı ve düşünmeli,  uygun olmayanlarda yazdıklarımı okumalı ve ders çıkarmalıdır. Ar damarı çatlamış insanların hakaretlerine, iftira ve dedikodularına aynı dil ile cevap vermek onların seviyesine düşmektir. Müslüman irtifasını kaybetmeyen şahsiyetli onurlu dirayetli Yüce Allahtan başkasına eğilmeyen insan demektir.

Zalim şer güçler, tarih boyunca ülkemize ve İslam ülkelerine karşı, vahşice ve alçakça amansız bir saldırıda bulundular ve halen de aynı zihniyetle saldırmaktadırlar.  İyilerini tenzih ederek söylüyorum.  Şer güçlerin ve yerli işbirlikçilerin aşağılık saldırılarını gören, bilen ve müslüman olduğunu söyleyen aydınların, siyasetçilerin, din bilginlerin, tarihçilerin, siyaset bilimcilerin,   ilahiyatçıların ve diğer kesimlerin bugüne kadar yazdıklarından ve konuştuklarından, ülkenin ve milletin milli menfaatlerine uygun bir özet çıkarabilirler mi?

 Ülkemizin güvenliğini tehdit eden, siyasi ve ekonomik istikrarımızı bozmaya çalışan dış şer güçlere ve onların maşası olan terör örgütlerine karşı, iç ve dış operasyonlar yapan, devletin cumhurbaşkanını ve devleti yöneten hükümeti, haksız bir şekilde eleştirenlere, milletimiz her seçimde cevap vermektedir. İyilerini tenzih ederek söylemek gerekirse, milli ve yerli düşünen bazı aydın ve siyasetçilerimiz, zağarlık yapan bu elit zümreye, ilmi siyasetle ve dirayetle cevap vermeyerek, dolanarak konuşmalarına milletçe üzüldüğümüzü bilmelidirler.

Tarihçilerimizin bir kısmı, ırkçı Siyonistlerin ve Hıristiyanların tarih boyunca ülkemiz ve İslam dünyasına karşı yaptıkları haçlı seferlerinin neden ve sonuçlarını, gerçek olan milli tarihimizi niçin milletimize anlatamıyorlar.  T.C devletini Osmanlının son dönemine benzetenlere, dolaylı bir şekilde Osmanlıya ve 2. Abdülhamit han´a hakaretlerde bulanan kişilere neden ilmi verilerle ve belgelerle ikaz ve uyarılarını yapamıyorlar. 

 İslam dini hakkında doğru bilgilere sahip olan bir takım prof unvanlı şahsiyetlerin,  şer güçlerin desteği ile ayakta duran bir takım dernek, vakıf ve cemaatleri yöneten kişilerin, ifsat ve fitnelerine neden gerekli cevapları vermek suretiyle müslüman milletimizi doğru bir şekilde aydınlatmaya çalışmıyorlar.  

 Sözünü ettiğimiz bazı prof unvanlı ilahiyatçılar ve bir takım din bilgini beylere soruyorum.  Kendi tutarsız fikir ve yorumlarınızı din adına millete anlatmaya çalıştığınız halde, Neden Hıristiyanlarla Yahudiler arasındaki dinden kaynaklanan düşmanlığı anlatmıyorsunuz.  “   (Yahudiler)  İsa Mesih´i ne öldürdüler ne de asabildiler, fakat kendilerine öyle benzetildi. Doğrusu o hususta anlaşamayanlar, bundan dolayı bir şüphe içindedirler,  o hususta bir bilgileri yoktur….” (Nisa 157)

Yahudilerin yeryüzünde iki sefer fitne çıkaracaklarını ve yıkılacaklarını, niçin millette izah etmiyorsunuz? [“ Biz İsrail oğullarına kitapta, muhakkak ki siz yeryüzünde iki defa fesat çıkaracaksınız ve elbette büyük taşkınlıkla kibirleneceksiniz hükmünü takdir ettik.” “.. Derken ikincisinin zamanı geldiğin de, yüzlerinizi kara çıkartsınlar…” (İsra 4-7) ] bu ve benzeri ayetleri niçin konuşmuyorsunuz, kimlerden korkuyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: SABIR, BARIŞA, ZAFERE, AÇILAN, KAPIDIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR. (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
MUHTEREM DEVLET BAŞKANIM. (20 Ağustos 2019 - Salı)
SİYASETNAME VE SİYASET (28 Mayıs 2019 - Salı)
DOSTUN ATTIĞI GÜL YARALAR BENİ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
ABD, SURİYE DEN ÇEKİLİYOR MU? (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
MARİFET İLTİFATA TABİDİR. (20 Kasım 2018 - Salı)
SUÇ VE CEZA, ADALET, HAKKANİYET VE AF. (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
MÜSLÜMAN MİLLET, ZALİMLERE BOYUN EĞMEZ. (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KUR´AN RAFTAN İNMELİ MASAYA HÂKİM OLMALI (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
KADERE İMAN EDEN, KEDERDEN EMİN OLUR. (29 Haziran 2018 - Cuma)
NANKÖR SİYONİSTLER OSMANLIYA BİTTİ DİYEMEZ! (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“MARUL 50 KURUŞ” (09 Temmuz 2017 - Pazar)
ENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN EVET (04 Mart 2017 - Cumartesi)
TESETTÜR YÜCE ALLAH´IN EMRİDİR. (11 Eylül 2016 - Pazar)
ER REFİK KABLE´T TARİK (06 Mayıs 2016 - Cuma)
ÖZGÜRLEŞMENİN YOLU ŞEFFAFLIKTAN GEÇER (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
İSLAM DÜŞMANI İMANSIZLARDAN DOST OLMAZ (16 Mart 2016 - Çarşamba)
EY MANAHO YÜRÜYEN MAKRİ İNSAN! (24 Aralık 2015 - Perşembe)
AĞIR MAKALE (2) (11 Ekim 2015 - Pazar)
DÜŞÜNEBİLEN İÇİN, AĞIR MAKALE (1) (03 Ekim 2015 - Cumartesi)
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER. (26 Temmuz 2015 - Pazar)
SABRIN SONU SELAMETTİR (29 Ocak 2015 - Perşembe)
YILIN SONU, YILIN BAŞI NASIL KUTLANMALI (28 Aralık 2014 - Pazar)
ZİNANIN HER TÜRLÜSÜ SUÇ SAYILMALIDIR. (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
SAADET PARTİSİ KENDİNE YAZIK EDİYOR. (29 Temmuz 2014 - Salı)
EY ÜMMET-İ MUHAMMED! (24 Haziran 2014 - Salı)
BAŞI DUMANLI TÜRKİYEM (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
MİLLETİN SEVDİĞİ DÖRT SİYASİ LİDER, (09 Nisan 2014 - Çarşamba)
BAŞBAKAN?IN YANINDAYIM. (19 Ocak 2014 - Pazar)
İNSAN ŞEREF VE ONURUNU KORUMALIDIR. (07 Mart 2013 - Perşembe)
EY SİYONİSTLER! DÜNYAYI SAHİBSIZ SANMAYINIZ. (12 Aralık 2012 - Çarşamba)
KÜRT KARDEŞLERİMLE HASBİHAL (15 Kasım 2012 - Perşembe)
KİBİR KULESİ, TEVAZU OVASI.. (01 Kasım 2012 - Perşembe)
Siyaset alanında derin hareketlenmeler (03 Ağustos 2012 - Cuma)
İnsan Hayatı Nehir Gibidir (01 Temmuz 2012 - Pazar)
Lafla Peynir Gemisi Yürümez (24 Nisan 2012 - Salı)
Ben de 28 Şubat Mağduruyum (08 Mart 2012 - Perşembe)
Müslümanlar Nerede Nasıl Vuruluyor? (14 Aralık 2011 - Çarşamba)
Ben Köyümü Seviyorum (28 Temmuz 2011 - Perşembe)
Sayfa:
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi