Mehmet ŞAHİN


YIKIM ADALETİ TECELLİ ETTİR Dİ Mİ ?


Uzungöl´de 22 Aralık 2019 Pazar günü geniş güvenlik önlemleri altında daha önce yıkılması kararlaştırılan yapılar kadın ve çocukların çığlıkları ve gözyaşları eşliğinde yıkılmaya başlandı.

Uzungöl tarihinde şimdiye kadar ne böyle bir yıkım oldu, ne de Uzungöl´lü beldesinde bu kadar askeri gördü.

Şimdi ne oldu ?

Uzungöl kurtarılmış mı oldu ?

Görüntü kirliliğinden mi kurtuldu ?

Hakk ve adalet yerini mi buldu ?

Hiç biri olmadı.

Devlet gücünü göstererek onlarca bina yıkmakla kalmadı, kuşaktan kuşağa sirayet edecek gönül kırgınlıklarına sebep oldu. Onlarca aile mağdur oldu ?

Yıkım ve tıraşlama kararı ya genel olmalıydı ya da böyle bir karar alınmamalıydı. Devlet vatandaşını cezalandırmayı, onu zarara uğratmayı, kendisine olan güveni sarsmayı değil makul çözümü, barışı, kendisine olan güveni arttırmayı ve en önemlisi adaleti tesis etmeye çalışmalıdır. Burada makul çözüm kesinlikle yıkım değildi.

Olağanüstü güvenlik gücü Uzungöl´e yığılarak yıkım gerçekleştiriliyor da, bu güç şimdiye kadar kullanılarak kaçak yapılaşmayı engellemek için niçin kullanılmadı ?

Kaçak yapılar yapılırken bu kararlı güç niye kullanılmadı ?

Şu tarihe kadar yapılanları affettim, sizi affetmiyorum yaklaşımı doğru mudur, adil midir ?

Devletin ve ilgili birimlerinin ihmalinin, zamanında ön almamasının faturası, vatandaşa kesiliyor. Yazık?

Devlete olan güven, adalet mekanizmasına olan güven bu tür girişimlerle azalmaktadır. İstatistikler bunu zaten gösteriyor.

Yıkıma bir de AKP açısından bakalım:

Partinin ilk kelimesi adalet ve 16-17 yıldır iktidarda. Şimdiye kadar Uzungöl´de herkesi memnun edecek adil bir imar planı çıkarıp vatandaşın önü niye açılmadı ?

Niye 16 sene beklendi ?

Uzungöl´ün görüntüsü, tabii dokusu?bozulurken iktidar nerdeydi ? 

Şimdi yapısı yıkılan vatandaş, yıkılan enkazın üzerinde durup sırtındaki ödenemez borç yükünün hüznü ile yanı başındaki komşularının binalarına bakıp benim günahım binayı 2019´da yapmak mı, komşularımın binaları kaçak değil miydi, Uzungöl´ün görünümünü, tabii dokusunu sadece benim binam mı engel oluyordu ? Devlet beni niye affetmedi demeyecek mi ister istemez.

AKP iktidarı, bu kararı ile isminde geçtiği ?adaleti? sağlayamadığı gibi, kendi bindiği dalı da kesmiştir. Uzungöl´de bundan sonraki seçimlerde artık bu küskün, kırgın ve ödenemez borçların içinde boğuşacak mağdur ailelerin ve yakınlarının oyunu alamayacaktır.

Sonuç: Uzungöl´de kesilen parmak çok acıyor?orhan İNAN
9.01.2020 22:07:45
Ağzına sağlık