Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!

Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!

Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesi Uzman Doktorlarından Ali Erdoğan,? Ruh sağlığı bozuklukları her yaş ve cinsiyetteki insanı etkileyebilmekte olup özellikle genç yaş grubunda çok sık rastlanmaktadır, ?dedi

Uzman Doktor Ali Erdoğan,? Değişen dünya koşullarında ruh sağlığı hastalıklarının yaygınlığı giderek artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla kişi depresif bozukluklar, 250 milyondan fazla kişi kaygı bozuklukları ile ilgili hastalıklara sahiptir,? dedi. 

10 Ekim dünya ruh sağlığı günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde görev yapan Uzman Doktor Ali Erdoğan, ?Dünya Ruh Sağlığı Günü 1992 yılından beri her yıl 10 Ekimde kutlanmaktadır. Ülkemizin ve dünyanın önemli ruh sağlığı sorunlarının, toplumun ve kamuoyunun gündemine taşınması ve farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. 

Dünya Ruh Sağlığı Gününün amaçları;

-Toplumun ruh sağlığı konusunda farkındalığını arttırmak

-Psikiyatrik hastalıkları önlemek

-Psikiyatrik hastalıklar konusundaki damgalanmayı önlemek olarak sıralanabilir. 

Her yıl farklı bir teması olan Dünya Ruh Sağlığı gününün 2018 yılındaki teması Dünya Sağlık Örgütü tarafından ?Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı? olarak belirlenmiştir. Değişen dünya koşullarında ruh sağlığı hastalıklarının yaygınlığı giderek artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla kişi depresif bozukluklar, 250 milyondan fazla kişi kaygı bozuklukları ile ilgili hastalıklara sahiptir. Her iki hastalık sebebiyle yaşanan iş gücü ve işlevsellik kaybının ekonomik maliyeti 1 trilyon dolardan fazladır. Ruh Sağlığı bozukluklarında görülen bu işlevsellik kaybı da bize ruh sağlığı hastalıklarının önemini bir kez daha hatırlatmaktadır, ?dedi. /resimler/2018-10/10/0522048876427.jpgErdoğan,? Ruh sağlığı bozuklukları her yaş ve cinsiyetteki insanı etkileyebilmekte olup özellikle genç yaş grubunda çok sık rastlanmaktadır. Bu yaş grubunda; depresyon, anksiyete bozuklukları, şizofreni, bipolar bozukluk, alkol ve madde bağımlılığının yanı sıra son yıllarda internet ve teknoloji bağımlılığı yüksek oranlarda görülmektedir. Bu hastalıklardan kısaca bahsedecek olursak; gençlerde depresyon ve anksiyete bozukluklarının (kaygı bozukluğunun) görülme oranının yüksek olmasına rağmen tedavi arayışı genel olarak düşüktür. Gençlerde özellikle bu hastalıklarda iş gücü kaybı, işlevsellik kaybı, cinsel işlev bozuklukları, intihar düşünceleri olabilmektedir. Dünyada her yıl 1 milyona yakın kişi intihar ederek ölmektedir. 15-29 yaş arası kişilerde ölüm nedenleri arasında intihar 2. sırada bulunmaktadır. Gençlerimiz isteksizlik, mutsuzluk, uyku bozukluğu, hayattan keyif alamama, sürekli kaygılanma gibi şikâyetleri olduğunda mutlaka en yakın sağlık kurumuna başvurmalıdır. Gençlerimizde sık görülen bir diğer hastalık ise alkol ve madde bağımlılığıdır. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde giderek artan oranlarda alkol ve madde bağımlılığı ve buna bağlı ölümler görülmektedir.  Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 30 milyonun üstünde uyuşturucu bağımlısı bulunmaktadır. Bu yüksek rakamlara karşılık madde bağımlılığı olanların sadece %15 i tedavi görmektedir. Uyuşturucu bağımlılığı en çok genç yaş grubundaki kişilerde görülmektedir. Gençlerde uyuşturucu bağımlılığının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu tür ruhsal sorunu olan gençler sorununu inkar etmemeli, aileler suçlayıcı ve cezalandırıcı olmamalı, hasta ve aile işbirliği içinde tedavi arayışında olmalıdır. Unutulmamalıdır ki madde bağımlılığı tedavi edilebilen bir psikiyatrik hastalıktır. Bu konuda en yakın psikiyatri kliniğine ve AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) kliniğine başvurarak tedavi olunabileceği asla unutulmamalıdır,? ifadesini kullandı. 

Dünyanın hızlıca değişmesi ve dijitalleşmesi ile özellikle gençlerimizde, internet bağımlılığı ve dijital oyun bağımlılığında dikkat çekici şekilde artış görülmekte olduğunu söyleyen Erdoğan,? İnternet bağımlılığı aşırı internet kullanımı, internete bağlanılmadığında yoksunluk gerginlik, aşırı internet kullanımına bağlı olumsuz sonuçlar (okul ve iş başarısında düşme, sosyal etkinliklerden uzaklaşma) ile karakterize bir ruhsal hastalıktır. İnternet bağımlılığının ülkemizde genç yaş grubunun %7-%12 arasında olduğu bildirilmektedir. İnternet bağımlılığının olumsuz sonuçlarından biriside diğer bağımlılıklara yol açabilmesidir. İnternet ve dijital oyun bağımlılığı ciddiye alınması gereken ve tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik hastalığı olduğunu,? söyledi. /resimler/2018-10/10/0533469671242.jpgAçıklamanın son bölümünde Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesinde genç hasta popülasyonuna yönelik neler yapıldığından bahseden Erdoğan,? Hastanemiz 70 yatak kapasitesine sahip olup, 2 psikiyatri uzmanı, psikolog, psikiyatri hemşiresi,  sosyal hizmet uzmanı ve diğer personelimizle hizmet vermektedir. Hastanemizde genç hasta popülasyonunda sık görülen şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsiv bozukluk, kişilik bozuklukları konusunda yatarak ve ayaktan tedavi hizmeti sunulmaktadır. Hastalarımıza farmakoterapi (ilaç tedavisi) yanında, çeşitli terapi yöntemleri (bilişsel davranışçı terapi, destekleyici psikoterapi) yapılmaktadır.   Yine genç hasta grubunda sık görülen evlilik sorunları, çift sorunları konusunda terapi (cinsel terapi, çift terapisi) hizmeti verilmektedir. Alkol ve madde bağımlılığı, internet bağımlılığı konusunda poliklinik hizmeti verilmekte olup gerekli tedaviler yapılmaktadır. Daha sağlıklı bir toplum için gençlerimizin ruh sağlığının korunmasının önemini bir kez daha vurgulayarak, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününü kutlarım, ?dedi.

Haber kaynağı: Çaykara Gündem Gazetesiİlginizi Çekebilir