Uzungöl Kendi Okulunu Kendisi Onardı

Uzungöl Kendi Okulunu Kendisi Onardı

Öğretmen Hilmi Kanık tarafından kaleme alınan “Uzungöl kendi okulunu kendisi onardı” isimli yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli merkezlerinden Uzungöl’de öğrenciler yenilenmiş ve tadilat çalışması tamamlanmış yepyeni okulları ile 2022-2023 Eğitim öğretim yılına başlamanın tatlı heyecanını yaşıyor bu günlerde.

Hem de sadece bir aylık bir zaman diliminde.

Hem de yaklaşık 3 Milyon TL tutarında bir yatırım gerçekleştirilerek.

Dile kolay…Sosyal ve Toplumsal olaylardaki duyarlılığı ve elbirliği ile birlikte hareket etmesi ile tanınan Uzungöl bu örnek özelliğini bir kere daha gözler önüne serdi.

2022 Yılı Ağustos ayının ilk haftalarıydı.Uzungöl’lü genç İş Adamları Mehmet İnan ve Sinan İnan ile Okul Müdürü Zennur Öztekin Sezer ile birlikte yola koyuldular.

İŞ bölümü de yapıldı aralarında.Mehmet İnan okulun tadilat çalışması ile ilgilendi.Sinan İnan ise ekonomik anlamda destek çalışmalarına başladı.Ve Uzungöl Esnafı kendisine yakışanı fazlası ile yaptı.Başta Uzungöl Turizmciler Derneği ve Uzungöl BİRLİK A.Ş. olmak üzere herkes elini taşın altına koydu.Herkes imkanlar ölçüsünde okul için elinden gelenin fazlasını yaptı.İmkanlar ölçüsünde ulaşılabilecek olan İş Adamlarına da ulaşılarak kampanyaya destek vermeleri sağlandı.

Ve sonuçta.Okulun iç kısımlarının tamamı yeni ve modern bir hale getirildi.Okulun zemininden tutun da boya badanasına kadar.Lavabolarından tutun da merdivenlerine kadar.Sınıflarından tutun da İdare odalarına kadar.Kapı pencerelerine kadar.Yani sözün özü okulun iç kısımlarının tamamı baştan sona kadar yenilendi.Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Eğitim Kurumları tabiri caiz ise yepyeni bir okul hüviyetine büründü.

Teknolojinin tüm imkanları da kullanıldı okulda.En modern internet bağlantısından Led TV’lerine kadar,Modern Atatürk köşesinden en modern Okul Kütüphanesine kadar.Yenilenmiş yüzü ile ışık saçan Ana okulundan spor salonuna kadar.Hatta Akvaryumuna kadar.

Uzungöl Eğitim Kurumları 2022-2023 Eğitim Öğretim yılın en yeni ve en modern hali ile merhaba demenin haklı mutluluğunu yaşıyor bu günlerde.

Ulusal Medyada,Yerel Medyada ya da sosyal medyada her zaman eleştiriliyor ya Uzungöl.Diyorlar ya birileri.Uzungöl Esnafı paraya çok değer veriyor diye.İşte o Uzungöl Esnafı paraya ne kadar değer verdiğini bir kere daha taraflı tarafsız herkese göstermiş oldu ve kendi okulunun tadilatı için 3 milyon TL tutarında para harcayarak duyarlı bir  toplumun eğitime ne kadar önem vermesi gerektiğini bir kere daha göler önüne serdi.

Evet Uzungöl her zaman olduğu gibi bu defa da yine kendisine yakışanı yaptı.Önce 2022 Yılı Turizm Sezonu boyunca Karadeniz ve Ülke Turizmini Dünya Turizm arenasında en mükemmel bir şekilde temsil ederek yaklaşıjk 5 milyon turiste çok büyük bir başarı ile ev sahipliği yaptı.Onların Ülkemizden çok büyük bir memnuniyet ile ayrılmalarını sağladı:ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık ekonomik gelir ve vergi girmesini sağladı.

Sonra da Sosyal ve Toplumsal anlamdaki duyarlılık ve farkını ortaya koyarak kendi okulunu kendisi onararak sosyal olaylarda nasıl davranılması gerektiği konusunda herkese çok büyük bir ders vermiş oldu.

Uzungöl Esnafının bu örnek paylaşma ve dayanışma davranışını bizler de ayakta alkışlıyoruz.Anahtar Kelimeler: Uzungöl Kendi Okulunu Kendisi Onardı

İlginizi Çekebilir